Pod lupą – sałatki
17 marca 2019
Rzeszow dietetyk
Odchudzanie we dwoje
21 marca 2019
Pokaż wszystkie

Cała prawda o kofeinie i kawie

Kofeina w kawie

Kofeina, będąca powszechnie stosowanym środkiem pobudzającym, faktycznie budzi wiele kontrowersji i wzbudza liczne stereotypy dotyczące jej wpływu na organizm. W dzisiejszym artykule postaramy się usystematyzować najnowsze informacje na temat kofeiny oraz rozwiać wszelkie wątpliwości związane z jej działaniem.Pierwszym istotnym aspektem jest to, że kofeina to naturalny alkaloid, który występuje w roślinach, takich jak kawa, herbata, czy nawet niektóre napoje gazowane. Jej działanie polega na blokowaniu receptorów adenozyny w mózgu, co skutkuje zwiększeniem poziomu neuroprzekaźników, takich jak dopamina czy noradrenalina. Dzięki temu procesowi kofeina staje się substancją pobudzającą, poprawiającą czujność i koncentrację.

 

Co to jest kofeina?

odchudzanie RzeszowKofeina to związek chemiczny o działaniu psychoaktywnym z grupy stymulantów. Ze względu na źródło jej pochodzenia jej nazwy się różnią, natomiast jest to ciągle ten sam związek. Jej źródłami są głównie kawa (kofeina), herbata (teina), yerba mate (mateina), nasiona guarany (guaranina) oraz kakao, czy coca-cola.

 

Jak działa kofeina?

Kofeina blokuje receptory adenozyny, co wywołuje m.in. poprawę nastroju, koncentracji, koordynacji ruchowej, zwiększoną pewność siebie, czy wzrost czujności.

 

Czy kofeina na każdego działa tak samo?

Każdy z nas może inaczej metabolizować kofeinę. Każdy z nas zna też osoby, które nie piją kawy, bo źle się po niej czują, albo takie które po wypiciu 5 kaw w ciągu dnia mogą spokojnie zasnąć. Zależne jest to od obecności allela odpowiadającego za szybki metabolizm kofeiny lub obecności allela odpowiadającego za wolny metabolizm kofeiny.

 

Czy kobiety w ciąży mogą spożywać kofeinę?

Duże spożycie kofeiny może zaburzyć prawidłowy przebieg ciąży. Ze względu na niekorzystne działanie kofeiny na płód, kobietom ciężarnym zaleca się ograniczenie wszystkich produktów zawierających kofeinę do 200‒300 mg dziennie (dawka zawarta w 2-3 filiżankach kawy). Jeśli piłaś więcej niż 2 filiżanki kawy dziennie, kawę klasyczną można zastąpić kawą zbożową lub z cykorii.  Należy jednak pamiętać, że kofeina znajduje się w: herbacie, kakao, napojach typu cola, napojach energetycznych, a także w czekoladzie.

 

Czy powinno się pić kawę na czczo?

Kawa wypijana na czczo powoduje zwiększone wydzielanie kwasu solnego. Może to nasilić objawy choroby refluksowej lub zwiększyć ryzyko jej wystąpienia. Zaleca się, aby kawa była wypijana po pierwszym posiłku w ciągu dnia.

 

Czy kofeina odwadnia?

Jeśli spożywasz kofeinę pochodzącą z kawy, czy innych produktów nie wykazuje ona efektu odwadniającego. Kofeina może wywoływać działanie moczopędne dopiero przy bardzo wysokich dawkach (500 mg- dawka odpowiadająca 5-6 filiżankom kawy).

Czy kawa wypłukuje magnez?

Kawa nie wypłukuje magnezu, ponieważ dostarcza go więcej niż z jej powodu tracimy.  Nie ma zatem powodów do obaw, że spożycie kawy spowoduje zaburzenie równowagi elektrolitowej.

Czy kofeina poprawia wyniki sportowe?

odchudzanie w Rzeszowie

Kofeina może służyć do poprawy wyników sportowych w dawce około 3-6 mg/kg masy ciała. U większości osób podnosi formę sportową, co pozwala na uzyskanie lepszych wyników. Należy jednak uważać na kofeinę u osób, które wolno metabolizują kofeinę. Badania pokazują, że u takich osób kofeina może nawet obniżyć zdolności wysiłkowe.

 

 

 

 

Jakie korzyści zdrowotne może przynieść regularne picie kawy?

Badania wskazują, że picie kawy  zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Większość  badań wskazuje także, że picie umiarkowanej ilości kawy nie zwiększa ryzyka nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca. Dodatkowo pojawiają się dane o mniejszej częstości występowania choroby Parkinsona i Alzheimera wśród osób regularnie pijących kawę.

 

Czy sposób parzenia kawy ma znaczenie?

Kawa parzona bez użycia filtrów jest mniej korzystna dla zdrowia niż kawa filtrowana, ponieważ zawiera związki niekorzystne dla zdrowia, np. podnoszące poziom cholesterolu LDL we krwi.

Czy kofeina jest zdrowa

Podsumowując, kawa – jako główne źródło kofeiny – nie szkodzi zdrowym osobom, a dodatkowo może wywoływać korzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Dodatkowo kofeina może pomóc osobom uprawiającym sport w uzyskaniu lepszych wyników sportowych. Jak ze wszystkim oczywiście należy zachować zdrowy rozsądek i umiar, ponieważ skrajnie wysokie spożycie kofeiny może wywołać niekorzystne skutki. Natomiast dla osób pijących 1-3 filiżanki kawy dziennie nie ma powodów do obaw.

Odwiedź nas! Gabinet dietetyczny Vital w Rzeszowie i nasz dobry dietetyk czeka na Ciebie. Jeżeli chcesz wiedzieć:

▪ Jak powinno wyglądać zdrowe odżywianie?
▪ Które produkty są zdrowe?
▪ Jakie są przyczyny niepowodzeń odchudzania?
▪ Dlaczego jemy więcej niż potrzebujemy?
▪ Jak dany produkt może wpływać na nasz stan zdrowia?
▪ W jaki sposób analizować skład produktu i na co zwracać uwagę?
▪ W jaki sposób dobrać dietę na optymalnym poziomie energetycznym?

 

Skorzystaj z wiedzy naszych dietetyków. Umów się na konsultację dietetyczną abyśmy mogli poznać Ciebie. Wizyta u dietetyka, regularne wizyty jeśli uznasz je za konieczne pomogą wypracować zdrowe nawyki żywieniowe i jeszcze lepiej monitorować Twoje zdrowie.

Rzeszow odchudzanie           

Autor tekstu: mgr Natalia Solecka

dietetyk kliniczny Gabinet Dietetyczny Vital Rzeszów

poradnia dietetyczna rzeszów

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij