Dietetyk Vital
Niepowodzenia w odchudzaniu
9 września 2019
jarmuz na odchudzanie
Właściwości zdrowotne jarmużu
16 września 2019
Pokaż wszystkie

Aktywność fizyczna dzieci podczas odchudzania

Aktywność fizyczna dziecka

Jak motywować dzieci do aktywności fizycznej?

 

Problem nadwagi i otyłości wśród dzieci pojawia się coraz częściej. Oprócz zmian nawyków żywieniowych bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na kontrolę masy ciała jest aktywność fizyczna. Jak zachęcić dziecko do odejścia od komputera i telefonu i spędzenia czasu aktywnie? W dzisiejszym artykule postaramy się zaproponować kilka pomysłów, które w tym pomogą.

 

Aktywność fizyczna podczas odchudzania dziecka

1. Dzieci naśladują dorosłych

Najlepszym sposobem na zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej jest dawanie im dobrego przykładu. Sport to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu z rodziną. Zaplanuj wycieczkę rowerową, wycieczkę górską, basen, czy grę w piłkę nożną jako wykorzystanie wolnego czasu. Daj przykład swoim dzieciom pokazując im, że Twój tryb życia jest aktywny, a sport to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Pamiętaj, że jesteś dla swoich dzieci wzorem do naśladowania.

2. Pasja i przyjemność

Dzieci, podobnie jak dorośli, najchętniej podejmują się aktywności, która sprawia im przyjemność. Aby znaleźć swoją pasję dzieci powinny próbować różnych aktywności i wybrać taką, która odpowiada im najbardziej. W dzisiejszych czasach zajęcia dla dzieci oferowane są praktycznie w każdej dyscyplinie. Pamiętaj, że Twoja pasja nie musi być też pasją i przyjemnością dla Twojego dziecka, dlatego nie zmuszaj go do wykonywania aktywności, które nie są dla niego odpowiednie. Dziecko można ukierunkować, zaproponować mu różne formy aktywności, ale to ono wie samo najlepiej w czym czuje się dobrze i co sprawia mu radość i przyjemność.

Odchudzanie dziecka

3. Prawidłowe nawyki od najmłodszych lat

Aktywność fizyczną najlepiej wprowadzać w życie dziecka od najmłodszych lat, ponieważ prawidłowe nawyki najlepiej kształtuje się wprowadzając je w dzieciństwie. Dotyczy to zarówno nawyków żywieniowych, które w znacznym stopniu wynosimy z domu, jak i nawyków dotyczących stylu życia. To w jaki sposób dziecko będzie spędzało swój czas wolny, będzie miało wpływ na jego życie dorosłe. Zajęcia dla najmłodszych oferowane są w wielu szkółkach sportowych. Sprawdź co Twojemu dziecku sprawia największą przyjemność i w czym czuje się dobry.

4. Zainteresowanie czasem wolnym dziecka

Dzieci, których rodzice nie są zainteresowani ich czasem wolnym, najczęściej spędzają go przy komputerze lub telefonie. Planując czas wolny dziecku pokazujesz mu zainteresowanie i zachęcasz do podjęcia aktywności. Proponuj dziecku różne formy aktywności i samo przekona się, która z nich jest dla niego najlepsza.

 

Żywienie dziecka podczas odchudzania5. Rodzic to najważniejszy kibic

Sport i aktywność w wieku dziecięcym to zabawa i przyjemność, a przynajmniej tym powinna być. Aby wprowadzić u dziecka prawidłowe nawyki związane ze stylem życia, aktywność powinna być kojarzona z czymś przyjemnym. Kibicowanie dziecku to wspieranie go podczas odnoszenia sukcesów oraz podczas porażek. Zawsze powinno czuć wsparcie, a nie presję, z którą często nie może sobie poradzić. Dobra atmosfera i zabawa przede wszystkim!

 

 

Autor tekstu: mgr Ilona Maślanka
dietetyk kliniczny Gabinet Dietetyczny Vital Rzeszów

poradnia dietetyczna rzeszów

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij