BMI


Body Mass Indeks – inaczej wskaźnik masy ciała to powszechnie używany parametr pozwalający na ocenę stosunku masy ciała do wzrostu u osób dorosłych. Jego obliczenie pozwala na zakwalifikowanie masy ciała do poszczególnych zakresów normy. Oblicza się go poprzez iloczyn masy ciała do kwadratu wysokości w  metrach (kg/m2). I tak 

Dietetyk dla aktywnych! Umów się z  NASZYM DIETETYKIEM Jeszcze Dziś!


wskaźnik BMI

Wartości BMI

  • poniżej 16,0 – wygłodzenie
  • 16,0–17,0 – wychudzenie (spowodowane często przez ciężką chorobę)
  • 17–18,5 – niedowagę
  • 18,5–25,0 – wartość prawidłową
  • 25,0–30,0 – nadwagę
  • 30,0–35,0 – I stopień otyłości
  • 35,0–40,0 – II stopień otyłości
  • powyżej 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna)


prawidłowe bmi

Wyniki BMI

Na korzyść wykorzystywania BMI przemawia zdecydowanie łatwość w jego obliczaniu i interpretowaniu zgodnie z istniejącymi normami. Minusem zastosowania Wskaźnika Masy Ciała jest fakt, że jest to tylko prosty wzór matematyczny.

Wyniki poza zakresem normy informują o zaburzeniach w stanie odżywienia i w następstwie mogących rozwinąć się chorobach. Za pomącą BMI najczęściej diagnozuje się jedną z najbardziej popularnych chorób związanych z odżywianiem czyli otyłość.


Otyłość predysponuje do rozwoju innych schorzeń dietozależnych takich jak nadciśnienie, zaburzenia gospodarki lipidowej, nietolerancja glukozy, zespół metaboliczny, cukrzyca i wiele innych. BMI powyżej 40 kg/m2 jest jednym z wielu wskazań do wykonania operacji bariatrycznej u osób z otyłością olbrzymią.
Pomiar nie bierze pod uwagę rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, oraz nie dostarcza informacji o zawartości i wzajemnych proporcji pomiędzy poszczególnymi składowymi ciała takimi jak tkanka tłuszczowa, tkanka mięśniowa czy masa kostna lub zawartość wody w organizmie. W związku z tym zupełnie nie sprawdzi się w ocenie pacjenta z dużą zawartością tkanki mięśniowej, gdyż uzyskane wyniki będą oscylować w górnych granicach lub znajdą się poza normą co może wskazywać nadwagę pomimo małej zawartości tkanki tłuszczowej. Wskaźnik masy ciała daje fałszywe wyniki również u osób dializowanych ze względu na dużą zawartość wody w ich organizmie, która podnosi masę ciała.
Oprócz sportowców i osób dializowanych wskaźnika BMI nie obliczamy również kobietom będącym w ciąży. W ich przypadku powiększającą się masę ciała stanowi masa rosnącego dziecka, łożyska, płynu owodniowego, zwiększającej się objętości krwi krążącej czy powiększających się piersi. Wyniki obliczeń są więc nieprawdziwe i nie mają odniesienia do stanu rzeczywistego.
Z zastosowaniem BMI należy uważać również u dzieci. Obliczanie samego wskaźnika nie wystarczy. Jeżeli już chcemy go zastosować należy go odnieść do siatek centylowych uwzględniających płeć i wiek badanego dziecka.
Wskaźnik masy ciała będzie miał zupełnie inne odniesienie u osób w podeszłym wieku. W ich przypadku Narodowa Organizacja Zdrowia zaleca aby stosować wówczas odmienne normy, zgodnie z którymi prawidłowa masa ciała dla osób w wieku 55 – 65 lat wynosi 23 – 28 kg/m2 a u osób w wieku >65 r.ż. wynosi 24–29 kg/m2. U osób starszych wskaźnik BMI poniżej 25 kg/m2 może sugerować większe ryzyko śmiertelności czy zapadalności na niektóre choroby.
Ważne jest aby w ocenie stanu odżywienia u osób wziąć oprócz BMI również pod uwagę historię chorób, wiek, zmiany masy ciała, choroby przewlekłe. Występujące niekiedy deformacje kręgosłupa czy starcze wady postawy uniemożliwiają prawidłowy pomiar wzrostu, który jest niezbędny do obliczenia BMI.


jak liczyć bmi

Body Mas Index

Body Mass Index możemy obliczyć za pomocą dostępnego kalkulatora BMI. Aby jednak prawidłowo go zinterpretować warto skorzystać z pomocy dietetyka, który weźmie pod uwagę wszystkie składowe masy ciała i stany fizjologiczne wpływające na odbiegające od normy wyniki.


Kalkulator BMI

  • oblicza prawidłową masę ciała
  • sprawdza czy waga jest prawidłowa do wzrostu i wieku
  • w sposób pośredni opisuje zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie 
  • ocenia ryzyko rozwoju groźnych chorób

 


Sprawdź, czy Twoje BMI jest prawidłowe

Waga(kg):
Wzrost(cm):

BMI:
Twój wskaźnik BMI Wynosi:


 

Jeśli Twoje BMI jest powyżej normy i masz problemy z nadwagą, umów się do naszego dietetyka na spotkanie. Dowiesz się, jakie kroki możesz podjąć, aby skutecznie zmienić swoją dietę i zrzucić zbędne kilogramy bez efektu jojo.

Zapraszamy do naszej poradni dietetycznej na wizyty stacjonarne oraz konsultacje dietetyczne online.


Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij