noworoczne postanowienie
Mniej mięsa w diecie
22 grudnia 2021
ograniczenie cukru
Jak jeść mniej cukru
18 stycznia 2022
Pokaż wszystkie

Dieta na kaca

co pomaga na kaca

Jak powstaje kac?


Już niebawem sylwester czyli noc niezapomnianej zabawy i radości z nadejścia nowego roku. Niestety po szampańskiej imprezie może nas nawiedzić syndrom dnia poprzedniego czyli tzw. kac. Kto z nas nie przeżył go chociaż raz w życiu?

Dlaczego po spożyciu alkoholu pojawia się kac i złe samopoczucie?

Spożyty alkohol przenika z żołądka i jelit do krwi. Wraz z nią transportowany jest do wątroby gdzie ulega rozkładowi w komórkach wątroby czyli hepatocytach do aldehydu octowego, który jest kilkadziesiąt razy bardziej toksyczny niż etanol. Związek ten wpływa na podwyższenie ciśnienia krwi oraz tętna, a także powoduje ból i zawroty głowy. Kiedy stężenie tej substancji jest bardzo wysokie organizm w ramach samoobrony powoduje nudności i wymioty w celu usunięcia szkodliwych substancji. Wymioty mogą być również spowodowane przez drażniący wpływ alkoholu na błonę śluzową przewodu pokarmowego


Najprościej byłoby zachować umiar w spożyciu alkoholu. Warto pamiętać aby nie spożywać alkoholu na „pusty żołądek”. Związane jest to z wchłanianiem tej toksycznej substancji. Badania dowodzą, że w przewodzie pokarmowym, w którym znajdują się tłuszcz, białka i węglowodany wchłanianie alkoholu zachodzi 3 razy wolniej niż w przypadku ich braku. Składnikiem, który najbardziej zwalnia wchłanianie alkohol jest tłuszcz.

Co w przypadku kiedy już przesadziliśmy z ilością alkoholu? 

Kiedy niestety nie oceniliśmy trafnie swoich możliwości i już pozwoliliśmy sobie na za dużo warto reagować i nie czekać na samodzielne ustąpienie kaca. Przede wszystkim alkohol zwiększa diurezę – czyli działa moczopędnie. Wraz z wymiotami może powodować przez to odwonienie a także zaburzenia gospodarki wodno – elektrolitowej. W związku z tym dochodzi do zaburzenia stężenia potasu, magnezu oraz wapnia.


Najlepsza dieta na kaca

Pierwszym krokiem który powinniśmy podjąć jest uzupełnienie płynów. Do picia powinniśmy wybierać:


dieta na kaca

Woda

Woda mineralna najlepiej niegazowaną, aby nie podrażniać zbędnie błony śluzowej żołądka. Warto wybrać tę, która jest bardziej zmineralizowana i w składzie zawierać będzie więcej wspomnianych pierwiastków.


soki na kaca

Soki

Soki warzywne i owocowe np.: pomidorowy, który jest bogaty w potas lub pomarańczowy, który zawiera fruktozę oraz witaminę C. Cukier pozwala na uzupełnienie zapasów energetycznych utraconych podczas wymiotów a witamina C działa antyoksydacyjnie a więc w pewnym stopniu niweluje trujące działanie alkoholu.


sok z kapusty na kaca

Sok z kapusty lub ogórków

 

Sok z kiszonej kapusty lub ogórków zawiera dużo witaminy C, B oraz potasu. Ponadto działa korzystnie na naszą mikroflorę jelitową.


Jeżeli chodzi o dietę to powinniśmy kierować się wspomnianymi przy płynach kryteriami. A więc produkty nie powinny podrażniać błony śluzowej żołądka, powinny nawadniać i uzupełniać elektrolity oraz energię.


jak pokonać kaca

Tłusty posiłek

Tłusty posiłek spowolni wchłanianie toksycznego alkoholu i da czas na rozkład już przyswojonej dawki. Dlatego tak dużą popularnością cieszy się rosół czy np. jajecznica. Warto jednak pamiętać, że taki rodzaj posiłku nie będzie wskazany osobom z dolegliwościami żołądkowymi. Obciąży on już sforsowany układ trawienny i może pogłębić dolegliwości. Jeżeli już chcemy wybrać zupę możemy przygotować np. pomidorową z lekkostrawnym pszennym, drobnym makaronem lub ryżem.


jak zwalczyć kaca

Owoce

Owoce np. banan lub cytrusy. Są produktami łatwostrawnymi, bogatymi w potas i witaminy. Ponadto dostarczają fruktozy która uzupełnia zapasy energetyczne.

co jeść na kaca

Produkty bogate w magnez

Kasza gryczana, migdały oraz kakao – są świetnym źródłem magnezu a więc uzupełnią niedobór tego pierwiastka w organizmie.


Podsumowanie


Jeśli masz problem z bólem głowy po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu, postaw na zdrową dietę i zmień swoje nawyki żywieniowe. Jeśli nie wiesz, jak ułożyć dietę, aby była optymalna dla Twojego zdrowia i samopoczucia, skontaktuj się z nami i poznaj naszą pełną ofertą cenniki poradni dietetycznej.

Zapraszamy na wizyty do naszych dietetyków w Rzeszowie i Przemyślu oraz na konsultacje dietetyczne online.

 

Autor tekstu:  mgr Patrycja Korda

dietetyk

Gabinet Dietetyczny Vital Rzeszów

https://dietetyk-vital.pl/wp-content/uploads/2015/09/logo-vital-2.png

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij