Wzdęcia to jedno z najczęściej występujących dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Dotykają około 30% populacji, zdecydowanie częściej cierpią na nie kobiety. Uczucie rozpierania, powiększenie obwodu brzucha, pełność – wszystkie te elementy związane są z nadmiernym nagromadzeniem się gazów w jelitach. Powstają one na skutek fermentacji bakteryjnej w jelicie grubym. W ten sposób produkowany jest dwutlenek węgla, wodór i metan. Co do przyczyn powstawania wzdęć jest ich kilka. Wyróżniamy wzdęcia czynnościowe, niezależne od innych jednostek chorobowych.
Wzdęcia diagnozuje się je, kiedy powiększenie obwodu brzucha występuje przez 3 dni w miesiącu przy czasie trwania co najmniej 3 miesiące.
Nie korelują z porą dnia czy posiłkiem.
Oprócz wzdęć czynnościowych wyróżniamy też takie, które towarzyszyć mogą również innym jednostkom chorobowym. Najczęściej współwystępują z:
Oprócz jednostek chorobowych, wpływ na powstawanie wzdęć ma również sposób odżywiania. Zdecydowanie częściej na występowanie wzdęć narażeni są pacjenci, którzy spożywają zbyt dużo pokarmu, który jest wysokoenergetyczny i ciężkostrawny.
Ponadto wzdęcia występują częściej u osób które jedzą nieregularnie oraz nie uprawiają aktywności fizycznej.
W przypadku badań diagnostycznych przy występujących wzdęciach wykonywane są badania pozwalające na wykrycie jednostek chorobowych którym wzdęcia współtowarzyszą.
Pierwszym etapem jest dokładny wywiad żywieniowy, który pozwoli wykryć ewentualne błędy żywieniowe. Do podstawowych badań laboratoryjnych wykonywanych pacjentowi zaliczamy: morfologię krwi, OB i CRP, które pozwalają nam wykryć stan zapalny, oraz stężenie glukozy i elektrolitów. W celu wykluczenia celiakii wykonuje się testy serologiczne. W celu wykluczenia niedrożności lub niedokrwienia jelit wykonywane jest badanie obrazowe jamy brzusznej natomiast kolonoskopia pozwala na wykluczenie raka jelita grubego. Aby zdiagnozować lub wykluczyć SIBO czy nietolerancję laktozy oraz fruktozy wykonywane są wodorowe testy oddechowe. Wykonanie tych badań pozwoli na wykrycie jednostki chorobowej, która może wywoływać wzdęcia.
Jeżeli natomiast wzdęcia spowodowane są nieprawidłową dietą lub błędnymi zachowaniami żywieniowymi należy je skorygować.
Wśród zasad profilaktyki wzdęć wymienić można:
Do czynników żywieniowych, które wpływają na przyspieszenie metabolizmu zaliczyć można bez wątpienia:
Kiedy wprowadzenie wyżej wymienionych działań nie pomaga zalecane jest wprowadzenie diety low FOODMAP, która jest uboga w słabo przyswajalne, fermentujące, krótkołańcuchowe węglowodany- FODMAP. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod działania przy zespole jelita drażliwego.
Wzdęcia to dość uciążliwa dolegliwość. Warto zadbać o prawidłowe odżywianie, które będzie nas przed nimi chronić a w przypadku ich pojawienia się poszukać przyczyny zaburzenia.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak pozbyć się wzdęć i jakie produkty powodują ich powstawanie, skontaktuj się z nami.
Sprawdź nasze ofertę usługi dietetyczne i cenniki poradni dietetycznej.
Wybierz naszych dietetyków w Rzeszowie i Przemyślu i umów się na wizytę lub skorzystaj z naszych usług dietetycznych online i umów się na konsultację dietetyczną online.
Autor tekstu: mgr Patrycja Korda
dietetyk
Gabinet Dietetyczny Vital Rzeszów
Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji
Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.