ile kosztuje dietetyk w Rzeszowie
Ile kosztuje dietetyk
18 października 2022
badania na insulinoodporność
Diagnostyka IO
7 listopada 2022
Pokaż wszystkie

Dieta na wzdęcia

jak unikać wzdęć

Co powoduje wzdęcia


Wzdęcia to jedno z najczęściej występujących dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Dotykają około 30% populacji, zdecydowanie częściej cierpią na nie kobiety. Uczucie rozpierania, powiększenie obwodu brzucha, pełność – wszystkie te elementy związane są z nadmiernym nagromadzeniem się gazów w jelitach. Powstają one na skutek fermentacji bakteryjnej w jelicie grubym. W ten sposób produkowany jest dwutlenek węgla, wodór i metan. Co do przyczyn powstawania wzdęć jest ich kilka. Wyróżniamy wzdęcia czynnościowe, niezależne od innych jednostek chorobowych. 

Wzdęcia diagnozuje się je, kiedy powiększenie obwodu brzucha występuje przez 3 dni w miesiącu przy czasie trwania co najmniej 3 miesiące.
Nie korelują z porą dnia czy posiłkiem.


Jednostki chorobowe towarzyszące wzdęciom

Oprócz wzdęć czynnościowych wyróżniamy też takie, które towarzyszyć mogą również innym jednostkom chorobowym. Najczęściej współwystępują z:

 • zespołem jelita drażliwego (IBS)
 • zespołem przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO)
 • zespołem rozrostu metanogenów w jelitach (IMO)
 • dyspepsją czynnościową
 • zaparciami
 • zespołem upośledzonego wchłaniania węglowodanów
 • nietolerancją laktozy czy fruktozy
 • celiakią
 • rakiem jelita grubego

Wzdęcia a dieta

Oprócz jednostek chorobowych, wpływ na powstawanie wzdęć ma również sposób odżywiania. Zdecydowanie częściej na występowanie wzdęć narażeni są pacjenci, którzy spożywają zbyt dużo pokarmu, który jest wysokoenergetyczny i ciężkostrawny.
Ponadto wzdęcia występują częściej u osób które jedzą nieregularnie oraz nie uprawiają aktywności fizycznej.
W przypadku badań diagnostycznych przy występujących wzdęciach wykonywane są badania pozwalające na wykrycie jednostek chorobowych którym wzdęcia współtowarzyszą.


co na wzdęcia

Diagnoza wzdęć

Pierwszym etapem jest dokładny wywiad żywieniowy, który pozwoli wykryć ewentualne błędy żywieniowe. Do podstawowych badań laboratoryjnych wykonywanych pacjentowi zaliczamy: morfologię krwi, OB i CRP, które pozwalają nam wykryć stan zapalny, oraz stężenie glukozy i elektrolitów. W celu wykluczenia celiakii wykonuje się testy serologiczne. W celu wykluczenia niedrożności lub niedokrwienia jelit wykonywane jest badanie obrazowe jamy brzusznej natomiast kolonoskopia pozwala na wykluczenie raka jelita grubego. Aby zdiagnozować lub wykluczyć SIBO czy nietolerancję laktozy oraz fruktozy wykonywane są wodorowe testy oddechowe. Wykonanie tych badań pozwoli na wykrycie jednostki chorobowej, która może wywoływać wzdęcia.
Jeżeli natomiast wzdęcia spowodowane są nieprawidłową dietą lub błędnymi zachowaniami żywieniowymi należy je skorygować. 


dieta na wzdęcia

Profilaktyka wzdęć

Wśród zasad profilaktyki wzdęć wymienić można:

 • Komponowanie posiłków z produktów łatwostrawnych i niskoprzetworzonych
 • Spożywanie 4 – 5 mniejszych posiłków dziennie co 3 – 4 godziny
 • Ograniczenie spożycia laktozy, w przypadku kiedy zaobserwujemy nadmierną produkcję gazów po produktach w nią obfitych
 • Unikanie jedzenia w biegu oraz w trakcie rozmowy, ponieważ może to przyczynić się do pochłonięcia z pożywieniem dodatkowej ilości powietrza.
 • Unikanie stresu
 • Unikanie napojów gazowanych oraz pokarmów wzdymających ( strączki, rośliny kapustne, cebula, czosnek, seler, śliwki, czereśnie, gruszki, morele, grzyby itp.)
 • Wprowadzenie do jadłospisu probiotyków, które zasiedlają jelita prawidłową mikroflorą oraz prebiotyków, które są pożywką dla probiotyków.

Do czynników żywieniowych, które wpływają na przyspieszenie metabolizmu zaliczyć można bez wątpienia:


Kiedy wprowadzenie wyżej wymienionych działań nie pomaga zalecane jest wprowadzenie diety low FOODMAP, która jest  uboga w słabo przyswajalne, fermentujące, krótkołańcuchowe węglowodany- FODMAP. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod działania przy zespole jelita drażliwego.

Wzdęcia to dość uciążliwa dolegliwość. Warto zadbać o prawidłowe odżywianie, które będzie nas przed nimi chronić a w przypadku ich pojawienia się poszukać przyczyny zaburzenia.

 


Podsumowanie


 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak pozbyć się wzdęć i jakie produkty powodują  ich powstawanie,  skontaktuj się z nami.
Sprawdź nasze ofertę  usługi dietetyczne  cenniki poradni dietetycznej.

Wybierz naszych dietetyków w Rzeszowie i Przemyślu  i umów się na wizytę lub skorzystaj z naszych usług dietetycznych online i umów się na konsultację dietetyczną online.

 

Autor tekstu:  mgr Patrycja Korda

dietetyk

Gabinet Dietetyczny Vital Rzeszów

https://dietetyk-vital.pl/wp-content/uploads/2015/09/logo-vital-2.png

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij