sałata na odchudzanie
Właściwości Dietetyczne Sałaty
14 kwietnia 2021
rola magnezu
Rola Magnezu w Organizmie
1 czerwca 2021
Pokaż wszystkie

Dieta na zdrowe włosy i paznokcie

dieta w piękne włosy i paznokcie
 
 

Wpływ diety na wygląd włosów i paznokci


Sposób odżywiania wpływa na każdy element ludzkiego ciała. Tak samo jest w przypadku włosów, skóry i paznokci. Obecnie gładka skóra, lśniące włosy i zadbane paznokcie są bardzo ważną częścią nienagannego wizerunku. Aby to osiągnąć musimy pamiętać o prawidłowo skomponowanym, obfitującym w witaminy i minerały żywieniu.

Włosy i paznokcie są to tak zwane przydatki skóry. Ich kondycja wpływa na  naszą estetykę i wygląd !

Zadaniem włosów jest również ochrona przed słońcem czy zimnem. Paznokcie pełnią funkcję ochrony palców przed uszkodzeniami mechanicznymi. Obydwa te wytwory są zbudowane z podobnych elementów. W ich skład wchodzi: keratyna, która jest białkiem złożonym z m. in azotu i siarki, lipidów, wody i mnóstwa pierwiastków. Gdzie najważniejsze z nich to np. cynk, miedź, magnez, wapń, żelazo, krzem, selen. W skład włosów i paznokci wchodzi również woda.

 


Jakich składników odżywczych potrzebują włosy i paznokcie


Jak już wiemy włosy i paznokcie są zbudowane z makro – i mikroskładników, których niedobory mogą powodować suchość, łamliwość i słabość włosów i paznokci. Komponując dietę pod tym kątem warto zadbać o kilka elementów, które mają największy wpływ na stan skóry i jej przydatków.

Podstawowym elementem jest zaspokojenie zapotrzebowania kalorycznego organizmu. Długotrwały ujemny bilans energetyczny bardzo często skutkuje wypadaniem włosów i łamliwością paznokci. Może to mieć związek z tym że redukując ilość kalorii dostarczanych do organizmu ograniczamy również spożycie niektórych witamin i minerałów. 

 

co jeść na włosy

Oprócz bilansu kalorycznego niesamowicie istotne jest tez białko dostarczane do organizmu. Jak wiadomo białko jest to główny budulec ludzkiego ciała. W trosce o zdrowe włosy i paznokcie powinniśmy zwrócić uwagę na to czy zjadane przez nas produkty białkowe są obfite w L- cysteinę i L- metioninę.
Metionina to aminokwas egzogenny co w praktyce oznacza, że nasz organizm go nie syntezuje i musimy dostarczyć go z pożywieniem. Znajdziemy ją w mięsie, rybach, jajach a także w nasionach lnu, nasionach sezamu czy pestkach dyni.
Cysteina natomiast to aminokwas, który w odpowiednich warunkach jesteśmy w stanie wytworzyć. Do prawidłowego przebiegu tego procesu niezbędna jest obecność witaminy B6, B12 oraz kwasu foliowego i metioniny.
Bardzo istotne dla utrzymania dobrej kondycji włosów i paznokci jest również podaż niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. DHA to strukturalny składnik błon komórkowych, które są podstawą każdej komórki. EPA zaś dzięki różnym mechanizmom działania chroni skórę i jej wytwory przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Źródłem tych drogocennych produktów w diecie są oleje rybie, tłuste ryby morskie i owoce morza. Oprócz tego kwasy tłuszczowe omega 3 znajdziemy również w olejach roślinnych i nasionach siemienia lnianego, czy w orzechach włoskich.

Witaminy i minerały na włosy i paznokcie


witaminy na włosy i paznokcie

Do zachowania prawidłowej kondycji włosów i paznokci niezbędna jest też podaż witamin takich jak: A, D, E, C. Aż 4 spośród wymienionych należą do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

  • Według ekspertów witaminę D powinniśmy suplementować od października do marca w dawce 2000 IU, a w niektórych przypadkach nawet cały rok. Oprócz suplementów powinniśmy dostarczać ją też do organizmu wraz z pożywieniem. Znajdziemy ją w: rybach, jajkach, nabiale.
  • Głównym z objawów niedoborów wspomnianej witaminy A jest wypadanie włosów i paznokci. Jest to związek, który głownie znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego takich jak: wątróbka, podroby, jaja, mleko. Prowitaminę witaminy A znajdziemy również w produktach roślinnych i będą to np. jarmuż, szpinak czy dynia.
  • Witamina E to jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Jej działanie polega na neutralizowaniu wolnych rodników, które działają na naszą niekorzyść i indukują proces starzenia. Źródłami witaminy E są: olej słonecznikowy, migdały, orzechy, ryby, drób, nabiał, otręby i płatki owsiane oraz szpinak, papryka, pomidory i brokuły.
  • Witamina C to składnik, bez którego nie zachodzi synteza kolagenu. Kolagen to białko stanowiące element tkanki łącznej. Wspiera on prawidłową kondycję włosa i paznokci. Witamina C poprawia również wchłanianie żelaza, które również wchodzi w skład paznokci. Ponadto witamina C tak jak E jest silnym przeciwutleniaczem.

 


Spośród składników mineralnych największy wpływ na kondycję włosów wykazują miedź, cynk i selen. Pomimo tego że pierwiastki te są dosyć powszechnie dostępne w produktach spożywczych nierzadko zdarzają się ich niedobory. Znaleźć je można w mięsie, podrobach, jajach ostrygach, rybach, orzechach, nasionach dyni, pestkach słonecznika oraz produktach zbożowych pełnoziarnistych. Oprócz wymienionych, dobrym źródłem selenu są orzechy brazylijskie zaś miedź i cynk znaleźć można dodatkowo w ziarnach sezamu. Miedź i cynk powinny być spożywane razem. Jest to istotne, ponieważ zbyt duża podaż cynku utrudnia przyswajanie miedzi. Z kolei nadmiar miedzi może być szkodliwy dla organizmu. Cynk i selen wspólnie nasilają syntezę keratyny, czyli głównego budulca włosów i paznokci. Dzięki temu stają się one lśniące, silniejsze i grubsze.


Biotyna

Większość z nas kojarzy biotynę jako suplement hamujący wypadanie włosów i poprawiający ich kondycję. Jest to związek należący do witamin z grupy B. Z pośród wszystkich do tej pory przebadanych substancji w tym kontekście wykazuje najsilniejsze działanie. Codzienna podaż tej witaminy w ilości 5000 mcg poprawia kondycję włosów i paznokci oraz stymuluje ich wzrastanie. Jej źródłami w naszej diecie są: wątroba oraz żółtka jaj, mąka sojowa, ryżowa i pełnoziarnista, pomidory, marchew i szpinak. Niedobory tej witaminy są widoczne gołym okiem. Powoduje ona zapalenie okolic oczu, zapalenie spojówek, zapalenie w okolicy ust i nosa a także zaburzenie wzrastania paznokci
biotyna na włosy
 
 

Woda dla włosów i paznokci

Niewiele osób zdaje sobie sprawę o tym jak ważny dla organizmu człowieka jest odpowiedni poziom nawodnienia. Woda jest środowiskiem wszystkich procesów metabolicznych zachodzących w organizmie. Pewna jej część zgromadzona jest także w skórze i jej wytworach. Niedostateczne spożycie wody może powodować suchość i łamliwość paznokci, pojawianie się suchych, nieestetycznie wyglądających skórek wokół paznokcia, szorstkość skóry, a w przypadku włosów ich matowość, łamliwość i suchość. Ważne jest aby w ciągu dnia spożywać minimum 1,5 do 2 litrów płynów – głownie wody. Oprócz nawilżenia i nadania naszej skórze elastyczności woda mineralna zawiera w składzie cenne pierwiastki, o których już była mowa wcześniej.
picie wody na włosy

Podsumowanie


Aby cieszyć się dobrą kondycją włosów, skóry i paznokci powinniśmy zadbać aby nasza dieta obfitowała w wyżej wymienione witaminy i minerały, a także zatroszczyć się o odpowiednie nawodnienie. Jak widzimy źródła wspomnianych substancji są różne, w związku z tym dieta również powinna być bogata i różnorodna. Opierać powinna się na produktach najwyższej jakości, wysoko odżywczych i świeżych. Pomocy przy odpowiednim opracowaniu takiego jadłospisu możemy szukać u dietetyka. Dieta nie zawsze musi mieć na celu redukcję masy ciała. Może także uczyć nas jak prawidłowo komponować posiłki aby cieszyć się dobrym zdrowiem i wspaniałą kondycją włosów, skóry i paznokci.

 

Autor tekstu:  mgr Patrycja Korda

dietetyk
Gabinet Dietetyczny Vital Rzeszów

https://dietetyk-vital.pl/wp-content/uploads/2015/09/logo-vital-2.png

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij