metamorfozy z dietetykiem
Utrata 23kg Wagi Ciała u Kobiety
8 marca 2023
jak dbać o wątrobę
Dieta na Wątrobę
23 maja 2023
Pokaż wszystkie

Dieta po cesarskim cięciu

odchudzanie po cesarce

Jaka dieta po cesarce


Musimy pamiętać o tym, że dieta po cesarskim cięciu oprócz tego, że jest dietą pozabiegową jest również dietą w połogu. Już od pierwszych dni po porodzie przez cesarskie cięcie warto zadbać o odżywienie organizmu i prawidłową regenerację, abyś w pełni mogła zająć się swoim maluszkiem. Pamiętaj, że oprócz powrotu do zdrowia Twój organizm musi sprostać jeszcze dodatkowemu zadaniu jakim jest laktacja. W związku z tym zadbaj o regularne posiłki, pamiętaj aby ich nie pomijać.  

Zadbaj o regularne posiłki, pamiętaj aby ich nie pomijać.
Powrót do formy po ciąży nie jest natychmiastowy.

Niesamowite znaczenie ma w tym kontekście ma dieta przeciwzapalna, obfitująca w przeciwutleniacze i bogata w białko. Istotne są tutaj witaminy działające antyoksydacyjnie oraz substancje hamujące powstawanie procesu zapalnego np. kwasy tłuszczowe omega 3 (o których szersze informacje znajdziesz poniżej) oraz aminokwasy, szczególnie te egzogenne, czyli pochodzące z pełnowartościowego białka. Nie wprowadzaj więc rygorystycznych diet. Wręcz przeciwnie. Zadbaj o urozmaicenie i odpowiednią ilość posiłków. Dzięki temu wpłyniesz na ustabilizowanie laktacji i zabezpieczysz ją energetycznie. Sama laktacja pochłania dodatkowe 500 kcal,
które powinnaś dostarczyć wraz z jedzeniem.


Co można jeść po cesarce ?


Pierwszy posiłek po cesarskim cięciu powinnaś zjeść już kilka godzin po zabiegu. Mobilizuje on jelita do pracy i pozwoli na powrót do normalnego funkcjonowania. Ze względu na występowanie częstych skutków ubocznych cesarskiego cięcia,  jakimi są nudności, wzdęcia i dyskomfort w jamie brzusznej, powinnaś wybrać coś lekkostrawnego, najlepiej półpłynnego lub papkowatego. Dobrą propozycją będzie koktajl na bazie jogurtu naturalnego lub mleka, które są źródłem białka (można się zaopatrzyć też w wygodny mus owocowy z jogurtem). Owoce, które wybierzesz powinny być łatwostrawne,  np. banan, maliny, borówki czy truskawki. Żeby dostarczyć więcej energii i zadziałać przeciwzapalnie,  możesz dodać do niego odrobinę awokado lub łyżkę oleju na surowo np. lnianego, czy z czarnuszki. Dobrym dodatkiem będzie masło orzechowe, ale tutaj uważaj na ilości – łyżeczka wystarczy. Taki posiłek,  dzięki płynnej formie nie obciąży znacząco przewodu pokarmowego oraz uzupełni niedobory wody, które powstały na skutek utraty krwi podczas porodu.

 Przez pierwszych kilka dni (minimum 2 jeżeli czujesz się dobrze) po cesarskim cięciu powinnaś stosować dietę lekkostrawną.

Zwróć uwagę na to aby posiłki po zabiegu nie były smażone, ciężkostrawne czy wzdymające. W kolejnych dniach zaplanuj w swoim jadłospisie również płynny posiłek: np. odżywczą zupę czy wspomniany już wcześniej koktajl. Ogranicz produkty mocno przyprawione oraz ostre. Zwróć uwagę na to aby pierwszym co zjesz nie było smażone mięso w towarzystwie tłustego sosu lub np. kapuśniak czy bigos. W tym czasie nieco ogranicz błonnik czyli np. zamiast chleba razowego wybierz graham a zamiast grubej kaszy np. pęczaku wybierz kaszę bulgur.
Pamiętaj, że te ograniczenia powinny trwać tylko kilka dni po zabiegu!
Dieta lekkostrawna stosowana przez długi czas może wręcz opóźnić regenerację organizmu.

 


Dieta regeneracyjna po cesarskim cięciu

jaka dieta po cesarce

Ważne składniki pokarmowe, które powinny znaleźć się w diecie regeneracyjnej po zabiegu, to przede wszystkim białko!
Pamiętaj, że to ono pełni funkcję budulca w ludzkim organizmie. Musisz zwiększyć ilość białka w diecie po cesarce. Przyspieszy to gojenie się rany oraz ułatwi
rekonwalescencję po zabiegu. Źródłami białka w Twojej diecie powinny być: chude mięso, takie jak kurczak, indyk; ryby: dorsz, łosoś, pstrąg; jajka; nabiał: mleko (najlepiej do 2%), twaróg, serek wiejski, mozzarella, jogurty, kefiry. Warto skomponować posiłek tak, aby w każdym daniu znalazł się produkt białkowy. W związku z gojącą się raną, a także rozpędzającą się laktacją i połogiem , zapotrzebowanie na białko jest większe niż u innych dorosłych kobiet (i wynosi średnio od 1,3 – 1/5 g/d).
Aby dieta była przeciwzapalna, warto zadbać o odpowiednią podaż zdrowych tłuszczów w diecie. Powinnaś skupić się przede wszystkim na ich jakości. Bardzo ważne są kwasy tłuszczowe omega 3, które zadziałają przeciwzapalnie, a także wesprą pracę Twojego serca i układu krwionośnego oraz mózgu. Wchodzące w ich skład EPA i DHA wpłyną pozytywnie na układ nerwowy karmionego maluszka i polepszą jego rozwój. Dobrym źródłem zdrowych tłuszczów będą oleje roślinne, awokado, tłuste ryby morskie takie jak: makrela, śledź, halibut, orzechy, nasiona chia i siemienia lnianego.
Pamiętaj aby ryby znalazły się w Twoim jadłospisie co najmniej dwa razy w tygodniu.

 


dieta po cesarskim cięciu

Żelazo w diecie po cesarce

Żelazo to niesamowicie ważny pierwiastek w diecie dla kobiet w ciąży, ale również tych po porodzie. Podczas porodu naturalnego oraz cesarskiego cięcia, dochodzi do znacznej jego utraty wraz z krwawieniami. Jego niedobór może powodować wystąpienie anemii, a także prowadzi do takich objawów, jak apatia, senność czy zmęczenie. Żelazo jest niezbędne do prawidłowej regeneracji organizmu. Komponując swój jadłospis, sięgaj również po produkty obfitujące w ten pierwiastek. Pamiętaj, aby na twoim talerzu znalazły się mięso, ryby, zielone rośliny, kasze: gryczana i jaglana, quinoa, kakao, pestki dyni, orzechy nerkowca, a także fasola czy ciecierzyca (uwaga wzdymające).
Aby zwiększyć przyswajanie żelaza, powinnaś połączyć go z witaminą C (papryka, natka pietruszki, brukselka, brokuły, cytrusy, czarna porzeczka) i nie popijać posiłków bogatych w żelazo kawą czy herbatą. W praktyce oznacza to, abyś zawsze do posiłku zawierającego mięso, czy strączek, dodała warzywa bogate w witaminę C np. paprykę.


dieta po porodzie

Dieta bogata w witaminy A i E

Wśród kolejnych istotnych witamin w diecie po porodzie cesarskim cięciem, znajdziemy witaminę E oraz A. Ich korzystne działanie polega na przyspieszeniu namnażania się komórek naskórka. Pozwoli to na przyspieszenie gojenia się rany oraz uelastyczni skórę. Prowitaminę witaminy A, czyli beta karoten znajdziesz w warzywach i owocach koloru pomarańczowego oraz żółtego. Będą to: dynia, marchew, papryka, brzoskwinie, morele, pomarańcze ale także brokuł czy szpinak. W pełni wykształconą witaminę A znajdziesz także w nabiale, jajkach oraz tłustych rybach. Witamina E ma swoje źródła w podobnych produktach, jak niezbędnie nienasycone kwasy tłuszczowe. Tak więc, znów istotne będą oleje roślinne, orzechy oraz kiełki nasion i zbóż. Dostarczenie tych witamin to bardzo istotny element w kontekście powrotu rozciągniętych powłok brzusznych do ich wyjściowego stanu. Nie spodziewaj się, że miesiąc czy dwa, a nawet poł roku po porodzie, Twój brzuch będzie wyglądał idealnie. Przy cesarskim cięciu powrót do naturalnej wielkości brzucha zajmuje więcej czasu, niż u kobiet rodzących siłami natury i jest to normalne. Możesz mu jednak z tym pomóc, dbając o substancje odżywiające skórę i polepszające jej kondycję.


picie wody po cesarskim cięciu

Picie wody po cesarce

Bardzo ważnym elementem po zabiegu cesarskiego cięcia jest nawodnienie. Już zaraz po zabiegu cc powinnaś zacząć uzupełniać stracone płyny. Wybieraj wodę mineralną niegazowaną. Woda jest środowiskiem wszystkich przemian metabolicznych zachodzących w organizmie. Jej odpowiednia podaż przywróci równowagę po zabiegu. Ze względu na rozpoczynającą się laktację, zapotrzebowanie na wodę jest większe. Po porodzie i cesarce powinnaś wpijać około 3l płynów dziennie.


Podsumowanie


Jako młoda mama  zadbaj przede wszystkim o siebie. Pamiętaj, że nikt nie zrobi tego za Ciebie. Im szybciej wrócisz do sił po cesarce,  tym szybciej zaadaptujesz się w nowej roli.
Na pewno dasz sobie radę!

Dieta odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia po cesarskim cięciu. Dlatego ważne jest, aby po porodzie spożywać odpowiednie składniki odżywcze, które pomogą wzmocnić organizm i przyśpieszyć proces regeneracji. Jeśli myślisz również o odchudzaniu po porodzie, polecamy naszych doświadczonych dietetyków i psychodietetyków, którzy pomogą w doborze odpowiedniej diety,  dopasowanej do indywidualnych potrzeb każdej kobiety po cesarskim cięciu.

Serdecznie zapraszamy na konsultacje dietetyczne z naszymi ekspertami dietetycznymi. 

 

Autor tekstu:  mgr Patrycja Korda

dietetyk kliniczny

Gabinet Dietetyczny Vital Rzeszów

https://dietetyk-vital.pl/wp-content/uploads/2015/09/logo-vital-2.png

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij