anemia w Rzeszowie
Anemia a Dieta
24 maja 2019
Vital dietetyk
Spadek wagi u mężczyzny 32 lata
30 maja 2019
Pokaż wszystkie

Dieta przy zaparciach

Dietetyk Rzeszów

Co jeść przy zaparciach

Dieta przy zaparciach czyli zmiana nawyków żywieniowych. Częstym problemem osób prowadzących siedzący, mało aktywny tryb życia oraz spożywających wysoko przetworzoną, oczyszczoną żywność są zaparcia. Dotyczą one również osób przechodzących na dietę redukcyjną lub zmieniających swój dotychczasowy sposób żywienia. W tym drugim przypadku, wiążą się one ze zbyt szybkim zwiększeniem ilości błonnika w diecie przy niedostatecznej podaży płynów. Przejściowe problemy z wypróżnianiem mogą pojawić się także podczas podróży, choroby czy w silnie stresujących sytuacjach. Przyczyn powstawania zaparć jest wiele, w dużej mierze są związane z błędami żywieniowymi. Co zrobić gdy pojawi się problem z wypróżnianiem? W jaki sposób można uregulować rytm wypróżnień bez konieczności stosowania środków farmakologicznych? Dlaczego regularne stosowanie środków przeczyszczających jest niebezpieczne? Dowiecie się czytając poniższy artykuł.

Zaparcia przyczyny i objawy

Zaparcie jest przedłużonym zaleganiem treści jelitowych w końcowym odcinku przewodu pokarmowego, z czym związane jest zmniejszenie częstości wypróżnień, poniżej dwóch w ciągu tygodnia.

Wśród objawów, które towarzyszą zaparciom wymienić można:Dietetyk w Rzeszowie

▪ dyskomfort podczas wypróżniania

▪ ból brzucha

▪ mdłości

▪ wzdęcia

▪ brak apetytu

▪ odbijania

▪ uczucie pełności

Najczęstszą przyczyną powstawania zaparć jest:

1. Nieodpowiednia dieta

2. Niedostateczne nawodnienie organizmu

3. Mała aktywność fizyczna

W sytuacji kiedy pojawią się zaparcia należy przeanalizować swój sposób żywienia. Składnikiem diety, który reguluje pracę jelit jest błonnik pokarmowy.
Wysokie spożycie tego składnika jest charakterystyczne dla diety wegetariańskiej, zwłaszcza opartej na produktach nieprzetworzonych. W tej grupie zaparcia pojawiają się najrzadziej. Zalecana ilość błonnika dla osób dorosłych to 25g, ale w przypadku zaparć ilość ta powinna zostać zwiększona do 40, a nawet 50g na dobę. Błonnik w diecie należy zwiększać stopniowo, gdyż zbyt duża ilość tego składnika na raz może powodować wzdęcia i bóle brzucha. Sposób zwiększania błonnika w diecie najlepiej omówić z dietetykiem, który po analizie dotychczasowego sposobu żywienia oraz uwzględnieniu ewentualnych chorób czy dolegliwości dobierze odpowiednią ilość i rodzaj błonnika pokarmowego.
Błonnik pokarmowy jest najbardziej złożonym węglowodanem – pozostałością roślin oporną na działanie enzymów trawiennych człowieka. Występuje w dwóch postaciach jako błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny.

Rodzaje błonnika pokarmowego

Dietetyk Vital

Gdy pojawiają się zaparcia, w diecie należy zwiększyć ilość błonnika, zwłaszcza nierozpuszczalnego (działa szybciej i skuteczniej), a więc wprowadzić do diety takie produkty jak pieczywo razowe, kasze, ryże i makarony z mąki pełnoziarnistej, otręby – zwłaszcza pszenne. Są one najbardziej aktywne w zwiększaniu masy stolca i przyspieszaniu perystaltyki jelit, gdyż wiążą najwięcej wody. Dla przykładu: 100g otrąb wiąże 450g wody, a 100g ziemniaków jedynie 40g.
Każde zwiększenie błonnika w diecie musi iść w parze ze wzrostem ilości wypijanych płynów w ciągu dnia. Tylko wtedy błonnik pokarmowy będzie odpowiednio spełniał swoją funkcję.

Jeśli zwiększenie ilości błonnika w diecie nie ureguluje rytmu wypróżnień, można próbować kilka doraźnych sposobów:

▪ Wypijanie rano na czczo wody z miodem.

▪ Wypijanie zmielonych nasion siemienia lnianego.

▪ Zjadanie suszonych namoczonych w wodzie śliwek.

▪ Wypijanie wody z kiszonych ogórków lub kiszonej kapusty.

▪ Wypijanie na czczo łyżeczki oleju rzepakowego/lnianego lub oliwy z oliwek.

Pobudzenie pracy jelit środkami farmakologicznymi daje krótkotrwały efekt, dodatkowo regularne stosowanie środków przeczyszczających może rozleniwić pracę jelit, w związku z czym znacznie spada skuteczność wprowadzania zmian żywieniowych.

Jak pozbyć się zaparć

Prawidłowy styl życia, a więc zbilansowana dieta wysokobłonnikowa, odpowiednie nawodnienie organizmu oraz aktywność fizyczna zapewnią uregulowanie rytmu wypróżnień i będą zapobiegać ich pojawianiu się w przyszłości. Zadbaj o zdrowe nawyki żywieniowe, zmień przyzwyczajenia i dobierz dietę odpowiednią dla Twojego organizmu. Dobry dietetyk podpowie jak powinna wyglądać kuracja odchudzająca i jak powinieneś dobierać składniki do swojego menu oraz w planie żywieniowym każdego dnia. Regularne wizyty u dietetyka ustalą zmiany programu żywieniowego i pomogą dobrać najlepsze składniki dla Twojego organizmu. Dobieraj składniki odżywcze bogate w błonnik pokarmowy.

 

Autor tekstu: mgr Natalia Solecka

dietetyk kliniczny Gabinet Dietetyczny Vital Rzeszów

poradnia dietetyczna rzeszów

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij