dieta na redukcję
Dieta CRON
29 września 2023
odzywianie funkcjonalne
Żywność Funkcjonalna
16 listopada 2023
Pokaż wszystkie

Dieta w Chorobach Przewlekłych

dietetyk na choroby przewlekłe

Rola Diety w Leczeniu Chorób

Zarządzanie chorobami przewlekłymi. Brzmi poważnie. Istotnie, nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że jest to sprawa życia i śmierci. Dietetyk może skutecznie pomóc w zarządzaniu chorobami przewlekłymi, bowiem sposób odżywiania, ma gigantyczny wpływ na rozwój choroby, czy minimalizowanie jej objawów. 

Dietetyk może skutecznie wspomagać kontrolowanie schorzeń przewlekłych.


Metody podczas Konsultacji z Dietetykiem

 1. Opracowanie spersonalizowanego planu żywieniowego: Dietetyk przeprowadza wywiad żywieniowy i ocenia Twoje indywidualne potrzeby kaloryczne, brakujące składniki odżywcze i preferencje żywieniowe. Na podstawie tych informacji opracowuje spersonalizowany plan żywieniowy, który pomoże Ci zarządzać chorobą przewlekłą.
 2. Kontrola wagi: Jeśli utrzymanie prawidłowej masy ciała jest istotne dla zarządzania chorobą, dietetyk pomaga w ustaleniu celów – czy potrzebujemy schudnąć, przytyć, czy utrzymać obecną wagę. Opracowuje plan żywieniowy wspierający te cele.
 3. Monitorowanie składników odżywczych: Dietetyk pomaga w monitorowaniu spożycia składników odżywczych, takich jak sól, cukry, tłuszcze nasycone i cholesterol, które mają wpływ na stan zdrowia.
 4. Edukacja żywieniowa: Dietetyk dostarczy Ci dużą dawkę wiedzy na temat zdrowego żywienia. Opowie jakie produkty spożywcze są korzystne lub niekorzystne w przypadku konkretnej choroby przewlekłej.
 5. Zarządzanie objawami: W przypadku chorób takich jak cukrzyca czy choroby serca, odpowiednia dieta pomaga w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi, ciśnienia krwi i innych objawów. Dietetyk opracowuje plan żywieniowy, który minimalizuje te ryzyka.
 6. Motywacja i wsparcie: Dietetyk stanowi wsparcie i motywację w procesie zmiany nawyków żywieniowych i dostosowywania diety do potrzeb zdrowotnych. Regularne konsultacje z dietetykiem pomagają utrzymać zdrową dietę dłużej, ponieważ doświadczamy z jego strony dużo wsparcia, uprzejmości i motywacji – każdy dietetyk trzyma kciuki za swojego pacjenta.

.

leczenie chorób dietą

Przewlekłe choroby wymagające pomocy dietetyka

Istnieją pewne choroby, przy których regularne konsultacje z dietetykiem są kluczowe, ponieważ znacząco minimalizują objawy choroby, czy też kolokwialnie mówiąc, to dieta „utrzymuje w ryzach” daną chorobę przewlekłą. Jakie są to choroby? Jak wpływa na ich rozwój i objawy zrównoważona, przygotowana przez dietetyka dieta?

 • Cukrzyca typu 2: Odpowiednia dieta, skupiająca się na kontrolowaniu spożycia węglowodanów, cukrów i monitorowaniu poziomu glukozy we krwi, jest kluczowa dla zarządzania cukrzycą typu 2. Wsparcie dietetyka przy tej chorobie jest absolutnie konieczne i niezbędne.
 • Choroba serca: Dieta uboga w tłuszcze nasycone, cholesterol i sól pomaga w obniżeniu ryzyka chorób serca. Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) jest często zalecana dla osób z nadciśnieniem tętniczym.
 • Nadciśnienie tętnicze: Ograniczenie spożycia soli, a także odpowiednie wybory żywieniowe, takie jak owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i niskotłuszczowe produkty mleczne, pomaga w kontrolowaniu nadciśnienia tętniczego.
 • Choroby autoimmunologiczne: Niektóre choroby autoimmunologiczne, takie jak choroba trzewna celiakii, mogą być leczone poprzez eliminację określonych składników, na przykład glutenu, z diety. To właśnie dietetyk układa nam, dopasowaną do naszych potrzeb dietę bezglutenową.
 • Niewydolność nerek: W przypadku niewydolności nerek, dieta może być dostosowana do kontrolowania poziomu białka, fosforu i potasu w organizmie, co pomaga w utrzymaniu zdrowia nerek.
 • Celiakia: Osoby z celiakią muszą wyeliminować gluten (białko obecne w pszenicy, żytnim i jęczmieniu) z diety, aby uniknąć objawów i uszkodzenia jelita.
 • Nietolerancje pokarmowe: Osoby z nietolerancjami pokarmowymi, takimi jak nietolerancja laktozy lub nietolerancja fruktozy, muszą dostosować swoją dietę, eliminując lub ograniczając odpowiednie składniki. Przy alergiach pokarmowych, pomoc dietetyka jest absolutnie niezbędna.
 • Otyłość: Odpowiednia dieta, ćwiczenia fizyczne i zmiana nawyków żywieniowych pomagają w kontrolowaniu wagi i redukcji ryzyka chorób związanych z otyłością, takich jak cukrzyca, choroby serca i niektóre rodzaje nowotworów.
 • Zapalenie jelit: W przypadku chorób zapalnych jelit, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, dieta eliminacyjna lub specjalna dieta pomagają w kontrolowaniu objawów, które są bardzo przykre i dokuczające.
 • Kamica moczowa: Ograniczenie spożycia puryn, które są obecne w niektórych produktach spożywczych, pomaga w zapobieganiu kamicy moczowej, która jest chorobą bardzo bolesną i uciążliwą.
choroby a dieta

 Zarządzanie chorobami przewlekłymi jest kluczowym aspektem dbania o zdrowie, a współpraca z dietetykiem może skutecznie wpływać na kontrolę tych schorzeń. Dieta odegrała ogromną rolę w rozwoju i łagodzeniu objawów chorób przewlekłych. Podczas wizyty u dietetyka omawiane są konkretne strategie żywieniowe, które pozwalają utrzymać chorobę „w ryzach”. Istnieją choroby, przy których regularne konsultacje z dietetykiem są kluczowe, a zrównoważona dieta przygotowana przez specjalistę może istotnie wpływać na minimalizowanie objawów tych schorzeń. Wnioskiem jest, że odpowiednie podejście do żywienia, podparte wiedzą dietetyka, stanowi istotny element kompleksowej opieki nad pacjentami z chorobami przewlekłymi.

Podsumowanie

Jeśli borykasz się z przewlekłymi chorobami i planujesz wprowadzić zdrowsze nawyki żywieniowe, warto skonsultować się z dietetykiem .
Umów się na konsultację z naszym specjalistą ds. żywienia i skorzystaj z dostosowanych
do Twoich indywidualnych potrzeb planów żywieniowych.
Możesz wybrać wizytę stacjonarną lub skorzystać z porady dietetyka online., aby uzyskać wsparcie w procesie zmiany diety na bardziej korzystną dla Twojego zdrowia

Serdecznie zapraszamy do kontaktu!


Autor tekstu:  mgr inż. Paulina Jałocha-Zasadny

dietetyk
Gabinet Dietetyczny Vital Rzeszów

https://dietetyk-vital.pl/wp-content/uploads/2015/09/logo-vital-2.png

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij