zdrowe przekąski
Przekąski na imprezę
22 listopada 2016
Zdrowe przepisy na Święta Bożego Narodzenia
21 grudnia 2016
Pokaż wszystkie

Jak nie przytyć w święta?

jak nie przytyć w święta

Jak pozostać na diecie w święta?

Wiele osób będąc na diecie zadaje sobie to pytanie, martwiąc się że nie będzie w stanie odmówić sobie potraw, ciast i wypieków przy świątecznym stole. Poniżej kilka wskazówek jak przetrwać święta nie przybierając na wadze.

dieta podczas świąt

Świąteczny stół jest zawsze suto zastawiony i ciężko oprzeć się pokusie aby czegoś nie spróbować. Wigilia nie oznacza że trzeba rezygnować ze wszystkiego. Można spróbować każdego posiłku w małych ilościach, dokładnie gryząc i żując każdy kęs. Spożywanie posiłków w spokojnej atmosferze, bez pośpiechu sprawia że zjadamy mniej i szybciej czujemy się nasyceni. Świąteczne potrawy warto nakładać na mały talerzyk, zaczynając jedzenie od tych ulubionych. Spośród świątecznych dań, najlepiej wybierać te które zawierają mniejszą ilość tłuszczu czyli gotowane lub pieczone, a unikać potraw smażonych. Warto wybierać chude mięso drobiowe (bez skóry), a ograniczać spożycie wieprzowiny, wołowiny, tłustych gęsi i kaczek. Wybór ciast świątecznych jest ogromny ale najlepiej decydować się na drożdżowe, z owocami, np. szarlotkę czy biszkoptowe, unikać ciast francuskich, kruchych, tortów przekładanych kremami oraz tych z dużą ilością bakalii. Na świątecznym stole nie może zabraknąć owoców, będących alternatywą dla ciast. Ważne są również warzywa. Należy zadbać aby na półmiskach znalazły się kawałki świeżych warzyw w towarzystwie dressingów jogurtowo-ziołowych, jak również sałatki z dodatkiem olejów roślinnych. Aby napoje nie stały się zbędnym źródłem kalorii dobrze jest wypijać wodę mineralną z dodatkiem cytryny oraz herbaty ziołowe. Przygotowując świąteczne dania, zwracajmy uwagę na to czy wszystko co dodajemy do potraw jest niezbędne i czy można zastąpić kaloryczne produkty ich „lżejszym” zamiennikiem.

Dietetyczne dania na Wigilię

  • Barszczu wigilijnego nie dosładzaj cukrem, zrezygnuj z zaprawiania go zawiesiną z mąki,
  • Zrezygnuj z zasmażki dodawanej do kapusty z grzybami, czy dań z grochem,
  • Do ciasta pierogowego użyj mąki orkiszowej lub dodatku maki razowej,
  • Rybę wigilijną przyrządź w galarecie lub upiecz w folii, unikaj smażenia,
  • Zamień majonez i śmietanę na jogurt naturalny,
  • Zmniejsz ilość cukru do świątecznych wypieków,

Święta to czas wspólnych spotkań przy stole, dobrze jest spędzić je w wesołej atmosferze, gdyż śmiech pozwala spalić kilka kalorii więcej. Nie należy też zapominać o ruchu, świąteczny spacer to dobry sposób na pobudzenie trawienia.

 

Pamiętajmy też, że Wigilia i dni świąteczne to w sumie 3 dni, po których powinniśmy wrócić do dobrych nawyków żywieniowych i unikać pokusy dojadania tego co zostało po świętach. Często właśnie przez wydłużające się rozluźnienie spowodowane okresem świąteczny, opada nam motywacja do trzymania zdrowej diety!

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij