wytrwałe odchudzanie
Cierpliwość w odchudzaniu
14 kwietnia 2022
menopauza
Odchudzanie przy menopauzie
1 czerwca 2022
Pokaż wszystkie

Jakie produkty poprawiają trawienie

produkty na trawienie

Zaburzenia trawienia dotykają wielu z nas. Uczucie ciężkości, przelewanie w jelitach, gazy czy kolki to powszechne objawy niestrawności. Kondycja przewodu pokarmowego i jelit wpływa na cały ludzki organizm. Ich nieprawidłowe funkcjonowanie może wpływać na kondycję skóry, włosów, paznokci. Warto więc zadziałać i spojrzeć na cały obraz kompleksowo. Ale czy istnieją domowe sposoby aby sobie z nimi poradzić?



 

Analiza diety

Pierwszym krokiem, który należy wykonać to przyjrzenie się obecnej diecie. Należy przeanalizować ją po kątem obecności ciężkostrawnych tłustych produktów takich jak np. dania typu fast food, posiłki przygotowywane na głębokim tłuszczu, smażone, słodycze, produkty z dużą zawartością cukrów – zwłaszcza prostych. Te ostatnie mogę stanowić świetną pożywkę dla nieprawidłowej mikroflory jelitowej oraz mogą ulegać procesom fermentacji z wytworzeniem gazów powodujących wzdęcia. Warto zwrócić uwagę na to czy w diecie pojawiają się świeże warzywa i owoce, produkty zbożowe z pełnego przemiału, a także czy nawodnienie jest prawidłowe. Jeżeli już zrobiliśmy rachunek sumienia i wiemy z jakiego powodu pojawiają się problemy trawienne to połowa sukcesu za nami.

Kolejnym krokiem jest skorygowanie dotychczasowej diety i włącznie do jadłospisu produktów, które usprawnią i ułatwią trawienie.

warzywa na trawienie

 Rola warzyw i owoców w trawieniu


Wśród produktów, które wiodą prym w trawieniu są owoce i warzywa. Są to przeważnie (z małymi wyjątkami) produkty łatwostrawne, których czas trawienia wynosi mniej niż godzinę. Oprócz tego są niskokaloryczne i sprzyjają utrzymaniu prawidłowej masy ciała. W swoim składzie zawierają błonnik pokarmowy, a w szczególności jego rozpuszczalną frakcję czyli pektyny, które stanowią pożywkę dla dobroczynnych bakterii jelitowych warunkujących prawidłową funkcję jelit. Wśród warzyw, tylko nieliczne można określić jako ciężkostrawne. Są to warzywa strączkowe i kapustne. Tak więc jeżeli cierpimy na zaburzenia jelitowe należy ograniczyć w diecie takie produkty jak fasola, groch, ciecierzyca, kapusta, czy brukselka. Warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego co zjadamy. Główny nacisk powinien zostać położony na warzywa, które jednocześnie dostarczają do organizmu mniej cukrów prostych przy tym samym pokrywając zapotrzebowanie na witaminy i minerały.

 


kasze na trawienie

 

Produkty zbożowe na trawienie

Istotną rolę we wsparciu prawidłowego trawienia możemy przypisać produktom zbożowym z pełnego przemiału. Grube kasze, razowe makarony czy płatki owsiane także zawierają błonnik pokarmowy. W kwestii przypomnienia jest to substancja, której nasz przewód pokarmowy nie trawi ale jej obecność wywiera korzystny wpływ na funkcję przewodu pokarmowego. Obrazowo mówiąc działa jak miotełka, która pomaga usunąć wszelkie niestrawione resztki pokarmowe zalegające w jelitach. Produkty zbożowe z pełnego przemiału powinny być głównym źródłem węglowodanów złożonych dla naszego organizmu. Oprócz błonnika dostarczają one również witamin i minerałów takich jak: witaminy z grupy B, wapń, magnez, potas, fosfor, sód czy żelazo.


naturalne probiotyki na trawienie

Fermentowane napoje mleczne

Wśród produktów usprawniających trawienie możemy wyróżnić również fermentowane napoje mleczne takie jak jogurty czy kefiry są zaliczane do probiotyków, co oznacza, że w ich składzie znajdziemy szczepy bakterii takie jak: Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus bifidus i Streptococcus thermophilus, które wpływają na poprawę funkcjonowania układu pokarmowego przez tworzenie fizjologicznej mikroflory jelitowej. Oprócz tego wpływają na zahamowanie rozrostu patologicznej mikroflory. Dostarczają również do organizmu białka, wapnia fosforu i cynku a także witamin z grupy B.
Probiotyczne bakterie, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie znajdziemy również w produktach kiszonych. Zaliczyć możemy do nich najpopularniejsze: kiszoną kapustę, ogórki ale także buraki czy rzodkiewkę. Obfitują w bakterie fermentacji mlekowej należące do rodziny Lactobacillus. Kiszonki dostarczają również witaminy C, K oraz magnez potas a także wapń.


najlepsze probiotyki na trawienie

Probiotyki na trawienie

Możemy również skorzystać z suplementacji probiotykami wybierając gotowe suplementy dostępne w aptece. Na rynku znajdziemy wiele produktów, które dostarczają nam do organizmu prawidłowych szczepów bakterii fizjologicznej mikroflory jelitowej. Poprzez zasiedlenie i namnożenie w naszym układzie pokarmowym poprawiają jego funkcję i korzystnie wpływają na stan zdrowia. Aby prawidłowo dobrać probiotyk należy zwrócić uwagę na problem z jakim się zmagamy gdyż każdy z rodzaju bakterii probiotycznych będzie działał skutecznie w nieco innym kierunku. Z prośbą o pomoc można zwrócić się do specjalisty czyli lekarza bądź dietetyka, który przeanalizuje problem oraz dostępne suplementy i dobierze odpowiedni preparat.


picie wody na trawienie

Nawadnianie

Możemy również skorzystać z suplementacji probiotykami wybierając gotowe suplementy dostępne w aptece. Na rynku znajdziemy wiele produktów, które dostarczają nam do organizmu prawidłowych szczepów bakterii fizjologicznej mikroflory jelitowej. Poprzez zasiedlenie i namnożenie w naszym układzie pokarmowym poprawiają jego funkcję i korzystnie wpływają na stan zdrowia. Aby prawidłowo dobrać probiotyk należy zwrócić uwagę na problem z jakim się zmagamy gdyż każdy z rodzaju bakterii probiotycznych będzie działał skutecznie w nieco innym kierunku. Z prośbą o pomoc można zwrócić się do specjalisty czyli lekarza bądź dietetyka, który przeanalizuje problem oraz dostępne suplementy i dobierze odpowiedni preparat.


 W przypadku wystąpienia zaburzeń jelitowych warto przeanalizować swoją dietę i sprawdzić czy aby na pewno jest zdrowa i odpowiada zaleceniom żywieniowym. Nieocenioną pomocą w tej dziedzinie będzie wspomniana współpraca z wykwalifikowanym dietetykiem, który oceni czy występujące zaburzenia mogą być przyczyną nieprawidłowej diety czy są związane z jednostkami chorobowymi, o których jeszcze nie wiemy.


Podsumowanie

Odpowiednio skomponowana dieta może w znacznym stopniu usprawnić pracę jelit i poprawić trawienie. Warto wybierać do swojej diety produkty bogate w błonnik, z pełnego przemiału, warzywa, owoce oraz napoje fermentowane.

 Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o diecie poprawiającej trawienie, skontaktuj się z nami.
Zapraszamy do naszej poradni dietetycznej i na konsultacje dietetyczne online. Zapoznaj się z naszą ofertę i skorzystaj z naszej wiedzy.
W trakcie wizyty w gabinecie dietetycznym oferujemyy analizę składu ciała i wszystkie potrzebne pomiary do pełnej oceny Twojej aktualnej sylwetki. Analizujemy również Twoje indywidualne potrzeby, aby dobrać dla Ciebie najlepszą opcję.

 

Autor tekstu:  mgr Patrycja Korda
dietetyk
Gabinet Dietetyczny Vital Rzeszów

https://dietetyk-vital.pl/wp-content/uploads/2015/09/logo-vital-2.png

 


Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij