alkohol a odchudzanie
Alkohol w trakcie odchudzania
22 sierpnia 2019
odchudzanie z dietetykiem
Redukcja Masy Ciała u Mężczyzny Lat 32
1 września 2019
Pokaż wszystkie

Nawadnianie organizmu

nawadnianie organizmu

Ile i co pić by zadbać o odpowiednie nawodnianie organizmu?

 Organizm każdego człowieka składa się w większości z wody.

Nasz mózg i mięśnie to w 75% woda, natomiast krew to aż 92%. Dlatego pamiętajmy, że odpowiednie nawodnienie jest gwarancją dobrego samopoczucia i prawidło funkcjonującego organizmu.
Jakie korzyści ma woda dla naszego organizmu?
Woda jest naturalnym transporterem witamin, minerałów, tlenu i hormonów. Powoduje również pozbycie się zanieczyszczeń z naszego organizmu (mocz, pot, toksyny i produkty przemiany materii), reguluje temperaturę naszego ciała (pot, który zapobiega przegrzaniu organizmu), wchodzi w skład wydzielin otaczających stawy i zabezpiecza narządy zmysłu – oczy i nos. Podsumowując, woda zapobiega występowaniu chorób i utrzymuje organizm człowieka w pełnym zdrowiu a tym samym jest podstawowym elementem diety.

Jakie wody powinniśmy wybierać?

Wybierając wodę należy w pierwszej kolejności sprawdzić jej skład. Powinniśmy zwrócić uwagę m.in. na ilość rozpuszczalnych składników mineralnych, stopień mineralizacji, ilość sodu i siarczanów.
Wody mineralne możemy podzielić na nisko, średnio  i wysokozmineralizowane:

Woda niskozmineralizowana; źródlana nadaje się świetnie dla osób starszych, niemowląt, osób z niską aktywnością fizyczną, pacjentów z chorobami nerek, serca czy z nadciśnieniem, oprócz tego nadaje się do przyrządzania posiłków, czy parzenia kawy. Na rynku widnieją jako wody źródlane np. „Dobrowianka” czy „Kropla Beskidu”.
Woda średniozmineralizowana stosowana jest głównie w celach profilaktycznych i utrzymujących odpowiednią ilość minerałów. U osób zdrowych może być pita na co dzień. Takimi wodami są np. „Cisowianka”, „Nałęczowianka”, czy „Kinga Pienińska”.
Natomiast woda wysokozmineralizowana pomaga wzbogacić naszą dietę w wapń, magnez czy fluor. Powinna być stosowana w trakcie aktywności fizycznej, kiedy to wraz z potem pozbywamy się tych składników z organizmu czy przez osoby z osteoporozą. Są nimi m.in. „Muszynianka” i „Piwniczanka”.

picie-wody

 

Ile wody powinniśmy wypić w ciągu dnia?

Niezbędną ilość płynów jaką powinniśmy spożyć z pokarmu i napoi możemy obliczyć za pomocą łatwego wzoru. Wystarczy, że 0,3 kg pomnożymy przez naszą masę ciała.
W 2012 roku Instytut Żywności i Żywienia określił normy spożycia wody ustalone na poziomie wystarczającego spożycia. Obejmują one ilość wypijanych płynów i ilość wody zawartej w produktach stałych. Wg tych norm kobiety powinny wypijać minimum 2 l wody dziennie, natomiast mężczyźni minimum 2,5 l. Pamiętać musimy również, że w czasie dużych upałów wypijajmy większą ilość wody tak jak w przypadku choroby czy większej aktywności fizycznej.

 

Jak prawidłowo powinniśmy pić wodę?

Oprócz tego, że wybierzemy odpowiedni rodzaj wody, będziemy pić zalecaną jej ilość, to musimy również pamiętać jak prawidłowo powinniśmy ją pić. Wodę najlepiej przelać do szklanki i pić małymi łykami. Nie powinniśmy wypijać więcej niż jedną szklankę na raz, dlatego ważne jest rozłożenie odpowiedniej ilość wody w ciągu dnia. Aby zobrazować jak wpływa na nasz organizm odpowiednia technika picia wody wyobraźmy sobie, że nasz organizm jest jak gąbką. Jeśli wypijamy na raz całą szklankę wody – woda od razu przeleje się przez gąbkę i nie zdąży ona wchłonąć całej ilości wody, ale jeśli będziemy co jakiś czas nalewać małą ilość wody na gąbkę, będzie ona miała czas aby dokładnie ją pobierać.
Pomocna w czasie „nauki” prawidłowego picia wody może się okazać specjalna butelka na wodę na której jest zaznaczona skala godzinowa do której godziny powinieneś wypić określoną ilość wody. Jeśli nie masz takiej butelki wystarczy, że zaznaczysz na swojej butelce z wodą skalę godzinową i będziesz tego przestrzegał. Jeśli natomiast jesteś fanem nowinek technologicznych powstały również odpowiednie aplikacje na smartfony, które motywują i przypominają o piciu wody. Aplikacja bierze pod uwagę wiek, wagę i styl życia pacjenta. Powiadomienia pojawiają się za każdym razem na ekranie smartfona, a pod koniec dnia, czy miesiąca możemy sprawdzić nasze statystyki i wykresy.

 

nawadnianie-organizmuCo za dużo to nie zdrowo, dotyczy to także wody!

Bardzo duża ilość wypijanej wody ok. 5 l/dobę może wpływać negatywnie na nasze zdrowie np. nadmiar wody źródlanej może wypłukiwać minerały z organizmu. Oprócz tego mogą powstawać obrzęki kończyn czy przybranie na wadze. Dlatego powinniśmy pamiętać, że nadmiar jak i niedobór wpływa negatywnie na nasze samopoczucie i zdrowie.

 

Autor tekstu: mgr Ilona Maślanka
dietetyk kliniczny Gabinet Dietetyczny Vital Rzeszów

poradnia dietetyczna rzeszów

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij