odchudzanie z dietetykiem
Redukcja Masy Ciała u Mężczyzny Lat 32
1 września 2019
Aktywność fizyczna dziecka
Aktywność fizyczna dzieci podczas odchudzania
14 września 2019
Pokaż wszystkie

Niepowodzenia w odchudzaniu

Dietetyk Vital

Jakie są przyczyny niepowodzenia w odchudzaniu?

We współczesnym społeczeństwie nadwaga i otyłość stanowią ogromny problem. Osoby z nadmierną masą ciała często niczego bardziej nie pragną niż wreszcie schudnąć. Wierzą, że schudnięcie odmieni ich życie i podejmują się różnorakich wyrzeczeń, aby ten cel osiągnąć. Jednak często pomimo podejmowania wielu wysiłków, tego celu wciąż nie udaje się im osiągnąć. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są przyczyny niepowodzenia w odchudzaniu?

niepowodzenia w odchudzaniu

Jednym z głównych powodów braku efektów w odchudzaniu jest stosowanie bardzo restrykcyjnych diet lub głodówek. Pacjenci często chcą zrzucić nadmierne kilogramy w bardzo krótkim czasie. Należy pamiętać, że tkanka tłuszczowa najczęściej była gromadzona przez dłuższy okres czasu i tak samo będzie wyglądało jej zmniejszanie. Organizm będzie dążył do tego, aby pozbywać się tkanki tłuszczowej na samym końcu (jest to dla niego materiał zapasowy). Stosując diety o niskiej kaloryczności najpierw będziemy spalać zapasy glikogenu w wątrobie oraz pozbywać się z organizmu wody. Następnie zaczniemy spalać tkankę mięśniową, a dopiero na samym końcu tłuszcz. Należy pamiętać, że zdrowe chudnięcie to ok. 2-4 kg w przeciągu miesiąca.

Inną przyczyną jest traktowanie odchudzania jako czasowej zmiany. Pacjenci zmieniają swoją dietę, wielu rzeczy sobie odmawiają, po czym osiągają efekt. Gdy już waga pokazuje zadowalającą masę ciała porzucają zalecenia i niestety w bardzo krótkim czasie wracają do starych nawyków żywienia. Konsekwencją jest nie tylko powrót do poprzedniej sylwetki, ale bardzo często pojawia się efekt jo-jo.

Innym powodem jest brak regularności w spożywaniu posiłków. Gdy posiłki będą odpowiednie pod względem ilościowym i jakościowym (wydaje się, że ,,zdrowe’’), ale nie będą spożywane regularnie efekty odchudzania mogą być mniejsze lub może ich nie być wcale. Dochodzi wówczas do zaburzenia poziomu insuliny i glukozy we krwi, co w konsekwencji prowadzi do zaburzenia metabolizmu naszego organizmu.

problemy w odchudzaniu

Przyczynami niepowodzenia mogą być także zaburzenia zdrowotne oraz przyjmowane leki. Przed podjęciem decyzji o odchudzaniu warto wykonać podstawowe badania krwi, profil lipidowy, glukozę czy TSH. W wielu przypadkach nadmierne kilogramy to objaw rozwijającej się choroby np. insulinooporności, choroby Hashimoto czy zespołu policystycznych jajników (PCOS). W takim przypadku bardzo ważne jest odpowiednie, indywidualne dobranie diety. Gdyż wiele produktów spożywczych zawiera substancje bioaktywne, które naturalnie mogą wspierać proces leczenia.

Ogromne znaczenie ma uświadomienie sobie, dlaczego chcemy schudnąć. Skuteczny proces odchudzania wymaga działań w trzech strefach:
– po pierwsze żywienie: zmiana nawyków żywienia, ustalenie diety przez dietetyka;
– druga, strefa ciała: wprowadzenie odpowiedniej dla nas, regularnej aktywności fizycznej;
– trzeci element to psychologia: praca nad własnymi emocjami i słabościami, odpowiednia motywacja w ciągu całego procesu zmiany odżywiania.

brak efektów w odchudzaniuDopiero zastosowanie tych wszystkich składowych może doprowadzić do sukcesu w walce z nadmiernymi kilogramami i co najważniejsze stanowi to podstawę do długotrwałego utrzymania ciężko wypracowanych przez pacjenta efektów. Dlatego gdy już decydujemy się na odchudzanie warto zasięgnąć porady specjalisty i skorzystać z porady dietetyka. Przygotuje on dla nas indywidualny plan żywienia, podpowie jaką wybrać aktywność fizyczną i najważniejsze będzie wspierał naszą motywację w dążeniu do celu.

Autor tekstu: mgr  Dorota Cieśla 

dietetyk kliniczny Gabinet Dietetyczny Vital Rzeszów

poradnia dietetyczna rzeszów

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij