Pod lupą: Dania gotowe- kaszotto
10 lipca 2018
Przepis na środę – kotleciki z amarantusem i suszonymi pomidorami
18 lipca 2018
Pokaż wszystkie

Odchudzanie Dzieci

Zdrowe Odchudzanie Dzieci

ZMIANA NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH DZIECI

OD CZEGO ZACZĄĆ?

             Jeśli próbowaliśmy w jakiś sposób zmienić własne przyzwyczajenia żywieniowe, wiemy że nie jest to łatwa sprawa. W końcu chodzi o zmianę nawyków, które towarzyszą nam niekiedy od bardzo dawna. Wydawać by się mogło, że zmiana nawyków u dzieci jest prostą rzeczą, wystarczy już od najmłodszych lat pokazać im, jak powinny jeść i one będą to naśladować. Otóż nie do końca taka zasada sprawdza się w praktyce. Bo o ile łatwiej jest zrozumieć osobie dorosłej dlaczego warto jeść konkretne produkty, np. warzywa i jaki ma to wpływ na zdrowie, to do dziecka taki argument już nie przemówi. Dziecko chce jeść to, co mu smakuje, to na co ma ochotę w danej chwili, nie to co jest w mniemaniu rodzica zdrowe i co wyjdzie mu na dobre w życiu dorosłym. Czy istnieje złoty środek, na to w jaki sposób namówić dziecko do jedzenia wartościowego i zgodnego z jego upodobaniami? Pewnie nie, bo każdy jest inny, ale można próbować stopniowo wprowadzać zmiany, które będą owocowały na długie lata i staną się nawykiem, dobrym nawykiem. Jak zapobiegać dziecięcej otyłości , bo odchudzanie dzieci to jedno z większych wyzwań dla rodziców i dietetyków.

 

SKUTECZNE ODCHUDZANIE DZIECI

.ddd

.

  1. Zmiany? Tak, ale stopniowo

Wszystkie zmiany nawyków żywieniowych, na które próbujemy przygotować dziecko, powinniśmy wprowadzać stopniowo. Zbyt dużo nowości na raz może je zniechęcić lub wręcz zbuntować przeciwko rodzicom i negatywnie nastawić do próbowania nowych produktów. Musimy pamiętać, że dzieci uczą się bardzo szybko, uczą się od osób z którymi spędzają najwięcej czasu, a więc od rodziców, rodzeństwa, innych domowników. Zmiana nawyków żywieniowych nie może więc dotyczyć tylko samego dziecka, ale całej rodziny. Od czego więc powinniśmy zacząć? Od siebie!. Dziecko w osobie dorosłej szukaodchudzanie dzieci rzeszow wzorca. Jeśli rodzice zmieniają coś w swojej kuchni, dla przykładu zamieniają białe pszenne pieczywo na żytnie, w dziecku wzbudza to ciekawość, jest jakaś nowość, coś co jedzą dorośli, a on chce być jak dorosły, chce tego spróbować. Dlaczego najtrudniej jest namówić dziecko do zjadania warzyw? Być może sami nie wykorzystujemy ich zbyt często w naszych posiłkach? Rezygnujemy z artykułów spożywczych których sami nie lubimy, ograniczając tym samym możliwość rozszerzenia diety dziecka o coś nowego.

,

.

 

  1. Usystematyzowanie posiłków

Zwróćmy uwagę na ilość i jakość posiłków, które zjada dziecko w ciągu dnia. Czy jest ich zbyt dużo, czy zbyt mało ale w dużych objętościach, czy dziecko dojada pomiędzy posiłkami, w trakcie zabawy, oglądania telewizji? Istotne jest wprowadzenie zasady spożywania posiłków przy wspólnym stole o konkretnych porach oraz kontrola dojadania pomiędzy posiłkami. Pokazuje to dziecku, że jedzenie jest ważne i potrzebne każdemu, ale nie ma potrzeby jedzenia co chwilę. Aby uregulować ilość posiłków w ciągu dnia, powinniśmy zacząć od śniadania. Brak pełnowartościowego pierwszego odchudzanie dzieci w Rzeszowieposiłku w ciągu dnia u dziecka może prowadzić do napadów wilczego głodu i sięgania po wysokokaloryczne przekąski w późniejszej porze. Wówczas wybory żywieniowe dzieci nie są dobre, sięgają one bowiem po produkty mocno przetworzone, często reklamowane ale o niskiej wartości odżywczej. To z kolei pociąga za sobą mniejszą ochotę na zbilansowane pełnowartościowe posiłki. Dziecko warto nauczyć zjadania śniadania w domu, przy stole w spokojnej atmosferze. Dzięki temu zyskuje kontrolę nad tym co może być  zjadane w kolejnych godzinach dnia. W zależności od tego jak długo trwa aktywny dzień dziecka, posiłki powinniśmy zaplanować w regularnych odstępach czasu, co mniej więcej 3-4 godziny. Posiłki zjadane zbyt często lub zbyt rzadko przy braku aktywności fizycznej sprzyjają nadmiernemu gromadzeniu tkanki tłuszczowej i predysponują do rozwoju nadwagi i otyłości w życiu dorosłym.

.

 

  1. Pierwotna rola jedzenia

Rolą jedzenia jest zaspokojenie głodu, odżywienie organizmu, zapewnienie jego prawidłowego wzrostu i rozwoju. O tym powinniśmy pamiętać, zanim podamy dziecku kawałek czekolady, batonika czy słodkiego deseru jako pochwałę lub pocieszenie. Jedzenie nie może być nagrodą, pocieszeniem czy atrakcją podczas oglądania telewizji czy gry na komputerze. Częstym i błędnym jest wymuszanie na dziecku zjedzenia posiłku, np. obiadu i nagradzanie jakąś słodkością. Dziecko szybko uczy się, że jedzenie może być walutą, że się należy gdy poszło coś dobrze lub źle. To przyzwyczajenie w dzieciństwie staje się na tyle silne i utrwalone, że w przyszłości pełni rolę nadrzędną. Predysponuje to do żywienia emocjonalnego, co może pociągać za sobą problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

,

,

  1. Jakość posiłków

Nie tylko regularne godziny posiłków pomogą w utrzymaniu zdrowia, prawidłowej masy ciała i rozwoju dziecka. Ważna jest też jakość posiłków, które dziecku podajemy. Wszystkie posiłki w ciągu dnia powinny być zaplanowane i zbilansowane. Powinny się składać z węglowodanów złożonych, pełnowartościowego białka i korzystnych dla zdrowia tłuszczów. Jeśli do tej pory na śniadanie pojawiały się dosładzane płatki z mlekiem, to warto pokazać dziecku zdrowszą alternatywę, złożoną z płatków owsianych, dodatku owoców oraz orzechów lub pestek nasion. Wspólne przygotowanie takiego posiłku, wpłynie też na poszerzenie jego wiedzy i świadomości żywieniowej. Razowe pieczywo można zacząć podawać w formie zapiekanki – tak często lubianej przez dzieci, a do parówek dodawać kilka plasterków sezonowego warzywa. Kaszę można „przemycić” w posiłku w formie burgera lub ukryć w potrawie gulaszowej. Nie bójmy się ponownie podawać produktów, które do tej pory dziecku nie smakowały. Może w innej formie, w innym połączeniu, bo może się okazać, że pierwotnie nieakceptowany produkt czy potrawa jest już zjadane ze smakiem i niepotrzebnie ograniczamy dietę dziecka.

,

 

  1. Nawodnienie bez nadmiernych kalorii

Uzupełnianie płynów w diecie dziecka ma istotne znacznie, młody organizm odwadnia się szybciej niż dorosły. Dziecko potrzebuje wody, ale bez zbędnych kalorii, które niosą kolorowe napoje gazowane czy słodkie soki przecierowe. Poprzez regularne podawanie posiłków w ciągu dnia iSkuteczne Odchudzanie Dzieci kontrolę słodkich przegryzek, jesteśmy w stanie zmniejszyć ochotę dziecka na słodkie napoje. Przyzwyczajajmy je do wody mineralnej. Na początek może być podawana z dodatkiem miodu i cytryny lub innych owoców sezonowych. Ilość miodu można zmniejszać stopniowo, aż do momentu kiedy dziecko będzie w stanie wypić wodę bez jego dodatku.

 

.

Odchudzanie dziecka należy zacząć od małych kroczków! Leczenie otyłości u dzieci! Nadwaga u dziecka!
.

              Praca nad zmianą nawyków żywieniowych dzieci może być trudna, żmudna i wymagać dużo cierpliwości ze strony dorosłych. Pamiętajmy, że to my jesteśmy wzorem dla najmłodszych i to naszą rolą jest motywowanie i edukowanie dziecka w zakresie żywienia. Już w pierwszych latach życia dziecka kształtują się nawyki żywieniowe, które są powielane w życiu dorosłym. Zła dieta może prowadzić do dziecięcej otyłości i problemów z wagą przez całe życie. A odchudzanie dzieci, walka z otyłością dziecka to jest nie lada wyzwanie, stąd lepiej zapobiegać niż borykać się przez lata z dziecięcą otyłością. Dlatego bądź konsekwentny i wytrwały, a efekty odchudzania dzieci pojawią się pojawią niż myślisz. Nadwaga u dziecka stanie się historią jeśli zaczniesz przestrzegać naszych zaleceń, jeśli wprowadzisz indywidualny plan żywieniowy i zaczniesz zwracać uwagę na wskazówki jakie udzieli Ci dobry dietetyk Rzeszów. Zmiana sylwetki poprzez mądre i zdrowe odżywianie zapewni z całą pewnością skuteczne odchudzanie.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij