Zalecenia żywieniowe w chorobach nerek
20 listopada 2018
dietetyk rzeszow
Zalecenia żywieniowe przy niepłodności męskiej
28 listopada 2018
Pokaż wszystkie

Czy głodówki wpływają na zdrowe i skuteczne odchudzanie

dobry dietetyk rzeszow

dietetyk-rzeszow

Czy głodówki wpływają na zdrowe i skuteczne odchudzanie ?

Wiele osób twierdzi, że głodówki to najlepszy i najszybszy sposób na odchudzanie. Inni natomiast są wielkimi przeciwnikami głodówek i twierdzą, że szkodzą one zdrowiu i negatywnie wpływają na proces odchudzania, a nawet zwiększają ryzyko wystąpienia efektu jo-jo. W takim razie jak to jest z tymi głodówkami?

1. Jaki jest cel głodówek?

Głównym celem głodówek jest szybki spadek masy ciała. Niektórzy uważają także, że głodówki sprzyjają oczyszczaniu organizmu z toksyn oraz poprawiają samopoczucie. Są też tacy, którzy uważają, że głodówki to „lek na całe zło”, który obniża cholesterol, odmładza i wydłuża życie. Umiarkowane głodówki najczęściej zalecane są raz w miesiącu przez jedną dobę i to w delikatnej wersji, czyli z sokami owocowo-warzywnymi zamiast jedynie wody. Natomiast bardziej ekstremalne oczyszczanie trwa tydzień.

2. Czy głodówki są dla każdego?

Dietetycy i lekarze nie są zwolennikami głodówek dla nikogo. Jedynym momentem, kiedy zastosowanie głodówek jest wskazane, a wręcz konieczne, to okres przygotowania do operacji, czy zabiegów. Stosowanie głodówek w innym celu nie jest wskazane i może przynieść więcej szkód niż korzyści. Mózg i mięśnie potrzebują glukozy do prawidłowego funkcjonowania. W przypadku spożycia zbyt małych ilości powstają ciała ketonowe, których obecność powoduje bóle głowy i złe samopoczucie. Dodatkowo głodówki powodują obniżenie tempa metabolizmu, co wbrew pozorom skutkuje problemami z utratą zbędnych kilogramów i szybkim efektem jojo. 

3. Czy głodówki są bezpieczne?

Próbowałeś już wiele diet, ale zawsze rezygnowałeś, bo musiałeś jeść szpinak z jajkiem, chociaż nie cierpisz szpinaku, a tym bardziej jajek?Policzyłeś swoje zapotrzebowanie energetyczne i ściągnąłeś odpowiednią dietę z Internetu, ale nie widać żadnych efektów? A może dania były tak skomplikowane, że musiałbyś zapisać się na kurs gotowania, żeby to przygotować? Dobry dietetyk na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia wie, jaka wartość energetyczna diety będzie dla Ciebie najlepsza. Dodatkowo w Twoim indywidualnym planie żywieniowym uwzględni Twoje zdolności kulinarne oraz wcześniejsze upodobania żywieniowe. Zupełnie inne dania preferuje mięsożerny Janusz budowlaniec- zwolennik tradycyjnej polskiej kuchni, a zupełnie inne obrończyni zwierząt fit Aga menadżerka – zwolenniczka diet wege i sałatek. Dietetyk to osoba, która łącząc te wszystkie informacje dotyczące Ciebie, stworzy najlepiej dopasowany plan żywieniowy, maksymalnie zwiększając Twoje szanse na skuteczne odchudzanie.

4. Czy głodówki mają sens?

Według lekarzy i dietetyków głodówki nie mają sensu ani w celu odchudzania, ani w celu oczyszczania organizmu. Jedynym skutecznym i zdrowym sposobem zrzucenia zbędnych kilogramów jest zastosowanie diety ubogoenergetycznej oraz włączenie aktywności fizycznej. Taki sposób odchudzania zapewnia stały, umiarkowany spadek masy ciała, zapobiega występowaniu efektu jojo oraz pozwala na zachowanie dobrego samopoczucia podczas całej kuracji odchudzającej. Natomiast jeżeli chodzi o oczyszczanie organizmu, to głodówki nie oczyszczają. Organizm robi to stale za pomocą procesów, które cały czas zachodzą w naszym ciele. Zachowanie umiaru z dostarczaniem do organizmu toksycznych substancji np. alkoholu, papierosów oraz zdrowa, zróżnicowana, racjonalna dieta jest najlepszym sposobem na oczyszczanie organizmu.

 

Podsumowując, kilka dni głodówki nie spowoduje, że zbędne kilogramy, które są często gromadzone latami, znikną. Głodówki nie oczyszczą także naszego organizmu z toksyn. Wydaje się, że osoby stosujące okresowe głodówki najczęściej chcą w ten sposób „odkupić winy”, które popełniają podczas codziennego stylu życia. Niestety nie tędy droga, a prawidłowe nawyki żywieniowe powinny zostać wprowadzone na stałe do codziennej diety, aby zachować zdrowie i stałą masę ciała.


                                                                                                                                                                            

Jeżeli  jeszcze zastanawiasz się, czy głodówki to dobry sposób na odchudzanie, zapoznaj się z naszym powyższym materiałem. A jeśli wciąż nie jesteś pewny/ pewna czy Twoja dotychczasowa dieta jest prawidłowa, skontaktuj się naszym dietetykiem w Rzeszowie.

Zacznij zdrowe i skuteczne odchudzanie, oparte o indywidualnie dobrane kuracje odchudzające.  Czekamy na Ciebie w Poradni Dietetycznej Vital w Rzeszowie.

Zapraszamy!

Autor tekstu: mgr Agata Wąsacz 

dietetyk Rzeszów

poradnia dietetyczna rzeszów

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij