Cała prawda o kofeinie i kawie
20 marca 2019
Pomysły na śniadania – kanapki
26 marca 2019
Pokaż wszystkie

Odchudzanie we dwoje

Rzeszow dietetyk

Odchudzanie we Dwoje – Gabinet Dietetyczny Vital Rzeszów

 

Osoby rozpoczynające przygodę z odchudzaniem we dwoje często zderzają się z wątpliwościami, czy angażować w to swoją drugą połówkę, czy lepiej podjąć wyzwanie samodzielnie. Jest wiele zalet odchudzania we dwoje, ale także kilka wad i zagrożeń, które mogą zmniejszyć motywację, zwłaszcza wśród kobiet. Jeśli zastanawiasz się nad zrzuceniem zbędnych kilogramów i nie wiesz, czy angażować w to swoją drugą połówkę, przeczytaj nasz artykuł i podejmij decyzję.

Odchudzanie we dwoje – zalety

  • Wzajemne motywowanie się – to chyba najważniejsza zaleta odchudzania we dwoje. Znacznie łatwiej podjąć decyzję o odchudzaniu, kiedy druga połówka również chce podjąć wyzwanie. Wspólne przygotowanie posiłków, spożywanie posiłków, aktywność fizyczna to przyjemny sposób spędzania czasu we dwoje, a przy okazji pozwala na pozbycie się zbędnych kilogramów. Co więcej, w momentach kryzysu zawsze jest ta druga osoba, która powie, że dacie radę i pomoże wrócić na właściwy tor, co zwiększa szansę na wytrwanie w swoich postanowieniach i osiągnięcie zamierzonego celu.odchudzanie we dwoje

  • Mniejsza pokusa na grzeszki – znacznie łatwiej odmówić sobie słodkiej lub słonej przekąski, czy żywności typu fast food, jeśli nie przechowuje się takich przekąsek w domu, a obok nie siedzi druga połówka jedząca pizzę, czy burgera. Osobom odchudzającym się w pojedynkę najtrudniej poradzić sobie z ochotą na niezdrowe przekąski, kiedy nie mają w domu wsparcia ze strony najbliższych.

  • Wspólne przygotowanie posiłków – w tygodniu, kiedy partnerzy mają dużo obowiązków zawodowych i rodzinnych mogą podzielić się obowiązkiem gotowania, a w weekendy, kiedy mają więcej czasu dla siebie, przyrządzać i spożywać posiłki wspólnie. Zapewnia to oszczędność czasu, pieniędzy oraz zbliża do siebie partnerów.

  • Wspólna lista zakupów – znacznie łatwiej stworzyć listę zakupów, kiedy partnerzy jedzą takie same posiłki. Pozwala to na oszczędność pieniędzy poprzez nie marnowanie produktów.

  • Podziw w oczach innych par – gwarantowany. Wspólne odchudzanie wymaga od partnerów dobrej organizacji czasu, pozwala na spędzanie czasu wspólnie podczas codziennych aktywności. Kiedy do tego widoczne są efekty, podziw w oczach innych par, które zastanawiają się jak oni sobie z tym wszystkim radzą, gwarantowany, co dodatkowo zwiększa motywację do działania.

Odchudzanie we dwoje – zagrożenia

  • Mężczyźni mają podejście zadaniowe, a kobiety bardziej emocjonalne – najczęściej kiedy mężczyzna zdecyduje się na odchudzanie i naprawdę sam tego chce, to podchodzi to tego bardzo zadaniowo. Realizuje założenia praktycznie w 100% i jest nastawiony na osiągnięcie celu. Natomiast u kobiet wygląda to przeważnie troszeczkę inaczej. Traktują one jedzenie bardziej emocjonalnie, częściej zdarza im się podjadanie na tle nerwowym oraz dojadanie słodyczy przed miesiączką. U kobiet hormony odgrywają ważną rolę w kontroli nad jedzeniem. Te różnice mogą zaburzać wspólne odchudzanie, ale na pewno nie wykluczają.

  • Duża presja – jeśli odchudzamy się we dwoje, oprócz większej motywacji, występuje także większa presja. Siłą rzeczy występuje pewien stopień rywalizacji między partnerami. Na jednych może to działać korzystnie, a na innych wręcz przeciwnie. Osoby, które źle znoszą dużą presję mogą czuć się niekomfortowo w tej sytuacji.

  • Zróżnicowane efekty u kobiety i mężczyzny – najczęściej mężczyźni rozpoczynający odchudzanie mają więcej kilogramów do zrzucenia niż ich partnerki. To rodzi pewne różnice w tempie odchudzania. U osób, które mają dużą nadwagę, masa ciała spada troszkę szybciej, zwłaszcza na początku odchudzania

  • Inne preferencje dotyczące aktywności fizycznej – mężczyźni podejmujący jakiś rodzaj aktywności fizycznej preferują często bardziej ćwiczenia siłowe, natomiast kobiety zdecydowanie wolą ćwiczenia aerobowe. Można natomiast wspólnie wykonywać i ćwiczenia siłowe i aerobowe zamiennie lub znaleźć aktywność fizyczną, do której potrzebne są 2 osoby (np. tenis, squash)

Podsumowując, jest wiele zalet odchudzania we dwoje, ale też kilka zagrożeń, które mogą ten proces zaburzyć. Natomiast korzyści płynące ze wspólnego odchudzania są znacznie większe niż zagrożenia, które mogą wystąpić. Warto w takim razie podejmować wyzwania razem z partnerem i wspólnie cieszyć się efektami.

Jeśli chcecie rozpocząć odchudzanie we dwoje i otrzymać odpowiednio do tego dostosowany i dobrany plan żywieniowy, zapraszamy do naszej Poradni Dietetycznej Vital w Rzeszowie, gdzie nasi dietetycy przeprowadzą Was przez ten proces skutecznie.

odchudzanie we dwojeNie odkładaj odchudzania na później. Nigdy nie ma właściwego dnia na jego rozpoczęcie i wypracowania prawidłowej sylwetki. Zdrowe odchudzanie to skuteczne odchudzanie. Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia jakie uzyskaliśmy i uzyskujemy każdego dnia. Nie ucz się na własnych błędach kosztem swojego zdrowia. Dobry dietetyk podpowie Wam jak się do tego zabrać z głową. Opracuje plan żywieniowy dobrany do Waszych preferencji smakowych – takich jakie lubisz najbardziej. Im jadłospis będzie lepiej dopasowany do waszych preferencji tym większa szansa na powodzenie kuracji odchudzającej. Opracowując program dietetyczny uwzględni Wasz styl życia oraz poziom aktywności fizycznej. Od dłuższego czasu prowadzimy najbardziej skomplikowanych pacjentów pokazując jak powinno wyglądać leczenie otyłości, nadwagi, jak powinny wyglądać i przebiegać prawidłowe kuracje odchudzające, co to jest dieta wegetariańska i dieta bezglutenowa.

Autor tekstu: mgr Natalia Solecka

dietetyk kliniczny Gabinet Dietetyczny Vital Rzeszów

poradnia dietetyczna rzeszów

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij