Dieta przeciwzapalna
12 marca 2019
Cała prawda o kofeinie i kawie
20 marca 2019
Pokaż wszystkie

Pod lupą – sałatki

 

Gotowe sałatki to produkty cieszące się coraz większą popularnością wśród osób zapracowanych i zabieganych, które szukają szybkiej alternatywy dla zdrowego lunchu. Skoro sałatka to kojarzy nam się z wartościowym i niskokalorycznym posiłkiem, który świetnie nadaje się na lunch w pracy. W dzisiejszym artykule przeanalizujemy etykiety sałatek gotowych dostępnych na rynku i odpowiemy na pytanie, czy faktycznie sałatki gotowe to zdrowy i niskokaloryczny posiłek.

 

SAŁATKI DOSTĘPNE W BIEDRONCE:

 

Perla Bulgur z sosem pomidorowo- paprykowym i oliwkami + hummus (dostępne w Biedronce)

 Wartość odżywcza w 100g produktu: 175 kcal, 10g tłuszczu, 14g węglowodanów, 4,5g białka.

Ocena: Produkt średniej/niskiej jakości.

 

 

Perla Bulgur z sosem pomidorowo- paprykowym i fasolą czerwoną + hummus paprykowy (dostępne w Biedronce)

 Wartość odżywcza w 100g produktu: 184 kcal, 11g tłuszczu, 14g węglowodanów, 4,6g białka.

Ocena: Produkt średniej/niskiej jakości.

 

 

Komentarz do produktów Perla: Sałatki z kaszą bulgur Perla to produkty o bardzo długim składzie, co już powinno wzbudzić czujność konsumenta. Im dłuższy skład, tym prawdopodobnie gorszy skład produktu. Produkty Perla zawierają dodatek cukru, przeciwutleniaczy i konserwantów. Dodatkowo w jednej porcji zawierają prawie 400 kcal, więc nie należą do posiłków niskokalorycznych.

 

Maga Kasza Bulgur z soczewicą i suszonymi pomidorami (dostępna w Biedronce)

Wartość odżywcza w 100g produktu: 135 kcal, 5,5g tłuszczu, 15g węglowodanów, 4,2g białka.

Ocena: Produkt średniej jakości.

 

 

Komentarz do produktu Maga: Produkt zawiera dodatek cukru oraz regulatorów kwasowości, natomiast nie ma dodatku konserwantów, więc skład jest nieco lepszy niż sałatki Perla, ale nie idealny.

 

Vital Fresh Sałatka z kurczakiem (dostępna w Biedronce)

Wartość odżywcza w 100g produktu: 137 kcal, 9,5g tłuszczu, 4,6g węglowodanów, 7g białka.

Ocena: Produkt średniej/niskiej jakości.

 

 

Vital Fresh Sałatka grecka (dostępna w Biedronce)

Wartość odżywcza w 100g produktu: 134 kcal, 12g tłuszczu, 2,9g węglowodanów, 3,2g białka.

Ocena: Produkt dobrej/średniej jakości.

 

 

Komentarz do sałatek Vital Fresh: Co ciekawe, mimo tego samego producenta, różnice w składzie między sałatką z kurczakiem a grecką są spore. Lepszy skład ma sałatka grecka. Użyto w niej jako sosu samej oliwy z oliwek, natomiast w sałatce z kurczakiem użyto dressingu, w którego skład wchodzi cukier i skrobia modyfikowana). W sałatce greckiej jako składnik główny jest ser sałatkowy o dobrym składzie, natomiast w sałatce z kurczakiem użyto mięsa pieczonego, w którego skład wchodzi dekstroza, regulatory kwasowości, stabilizatory i przeciwutleniacze. Dodatkowo do sałatki z kurczakiem jako dodatek zastosowano grzanki, które również zawierają dodatki.

 

Lisner sałatka jajeczna

Ocena: Produkt średniej/niskiej jakości.

Wartość odżywcza w 100g produktu: 257 kcal, 22g tłuszczu, 10g węglowodanów, 4g białka.

Komentarz do produktu Lisner: Sałatka Lisner zawiera dodatek cukru, skrobi modyfikowanej, regulatorów kwasowości i stabilizatorów.

 

 

SAŁATKI DOSTĘPNE W DELIKATESACH CENTRUM:

 

Sałatka Dega z szynką (dostępna w Delikatesach Centrum)

Ocena: Produkt niskiej jakości.

Wartość odżywcza w 100g produktu: 152 kcal, 10g tłuszczu, 11g węglowodanów, 3,4g białka.

Komentarz do produktu Dega: Sałatka Dega zawiera dodatek cukru, skrobi modyfikowanej, przeciwutleniaczy, stabilizatorów, substancji konserwujących oraz wzmacniaczy smaku. Jest to produkt, który najlepiej omijać szerokim łukiem.

 

Sałatka Dega meksykańska (dostępna w Delikatesach Centrum)

Ocena: Produkt średniej/niskiej jakości.

Wartość odżywcza w 100g produktu: 140 kcal, 8,1g tłuszczu, 14g węglowodanów, 2,1g białka.

Komentarz do produktu Dega: Sałatka Dega zawiera dodatek cukru, skrobi modyfikowanej, przeciwutleniaczy, stabilizatorów oraz substancji konserwujących.

 

 

Sałatka grecka z serem Arini (dostępna w Delikatesach Centrum)

Wartość odżywcza w 100g produktu: 164 kcal, 15g tłuszczu, 4g węglowodanów, 2,6g białka.

Ocena: Produkt dobrej/ średniej jakości.

 

 

Komentarz do produktu Arini: W skład sałatki Arini wchodzą warzywa oraz sos fit, ser i oliwki. Skład sosu i sera nie jest idealny. Występuję dodatek cukru oraz substancji konserwującej.

 

Sałatka z gyrosem Arini (dostępna w Delikatesach Centrum)

 

Wartość odżywcza w 100g produktu: 123 kcal, 9g tłuszczu, 5,7g węglowodanów, 4,2g białka.

Ocena: Produkt średniej/ niskiej jakości.

 

Komentarz do produktu Arini: W skład sałatki Arini wchodzą warzywa, sos czosnkowy, mięso gyros oraz sałatka szwedzka i kukurydza. Skład sosu i mięsa pozostawia wiele do życzenia. Występuje dodatek cukru, substancji zagęszczających oraz wzmacniaczy smaku.

 

SAŁATKI DOSTĘPNE W LIDLU:

 

Naturalnie Lunch Box Śródziemnomorski (dostępna w Lidlu)

 

Ocena: Produkt dobrej/ średniej jakości.

Wartość odżywcza w 100g: 125 kcal, 11g tłuszczu, 3,9g węglowodanów, 2,5g białka

 

Komentarz do produktu Lunchbox Śródziemnomorski: W skład sałatki śródziemnomorskiej wchodzą warzywa w zmienionych proporcjach, sos, w którego składzie znajdziemy cukier oraz oliwki, w których skład wchodzi stabilizator.

 

Naturalnie Lunch Box warzywny (dostępna w Lidlu)

 

Ocena: Produkt dobrej/ średniej jakości.

Wartość odżywcza w 100g: 76 kcal, 3,4g tłuszczu, 8,7g węglowodanów, 1,7g białka

 

Komentarz do produktu Lunchbox warzywny: W skład sałatki warzywnej wchodzą warzywa w zmienionych proporcjach, sos, w którego składzie znajdziemy cukier oraz skrobię oraz oliwki, w których skład wchodzi stabilizator.

 

Naturalnie Lunchbox z kurczakiem (dostępna w Lidlu)

 

Ocena: Produkt średniej jakości.

Wartość odżywcza w 100g: 151 kcal, 9,9g tłuszczu, 8g węglowodanów, 7,1g białka

 

Komentarz do produktu Lunchbox z kurczakiem: W skład sałatki z kurczakiem wchodzą warzywa w zmienionych proporcjach, kurczak w przyprawach, w których skład wchodzi cukier, sos, w którego składzie znajdziemy cukier oraz oliwki, w których skład wchodzą regulatory kwasowości.

 

Sałatka śledziowa (dostępna w Lidlu)

Wartość odżywcza w 100g produktu: 179 kcal, 14,1g tłuszczu, 9g węglowodanów, 3,4g białka.

Ocena: Produkt złej jakości.

Komentarz: W składzie sałatki śledziowej znajdziemy wiele niekorzystnych składników. Znajduje się w niej dodatek cukru, skrobii modyfikowanej, substancji zagęszczających, regulatorów kwasowości oraz dodatek konserwantu i substancji słodzącej.

 

Sałatka ziemniaczana (dostępna w Lidlu)

Wartość odżywcza w 100g produktu: 271 kcal, 23,1g tłuszczu, 12,4g węglowodanów, 3g białka.

Ocena: Produkt złej jakości.

Komentarz: W składzie sałatki ziemniaczanej znajdziemy wiele niekorzystnych składników. Znajduje się w niej dodatek cukru, substancji zagęszczających, regulatorów kwasowości oraz dodatek konserwantu.

 

 

Sałatka z kaszą bulgur (dostępna w Lidlu)

Wartość odżywcza w 100g produktu: 194 kcal, 8,8g tłuszczu, 21g węglowodanów, 6,1g białka.

Ocena: Produkt średniej jakości.


Komentarz:
Skład sałatki bulgur nie jest idealny. Znajdziemy tam dodatek cukru, ale nie ma dodatku konserwantów.

 

 

 

Sałatka z kaszą bulgur śródziemnomorska (dostępna w Lidlu)

Wartość odżywcza w 100g produktu: 213 kcal, 11g tłuszczu, 20g węglowodanów, 7g białka.

Ocena: Produkt średniej jakości.

 

Komentarz: Skład sałatki bulgur nie jest idealny. Znajdziemy tam dodatek cukru, ale nie ma dodatku konserwantów.

 

 

Podsumowując, żadna z sałatek, które wzięliśmy pod lupę nie miała bardzo dobrego składu. Gotowe sałatki charakteryzują się także często dużo wyższą kalorycznością, niż takie przygotowane samodzielnie w domu, więc nie zawsze taki posiłek będzie sprzyjał odchudzaniu. Wątpliwy skład mają najczęściej sosy załączone do sałatek, dlatego zdecydowanie lepszą alternatywą jest skomponowanie swojego sosu winegret do takiej sałatki lub polanie jej samą oliwą i przyprawami. Sałatki z majonezem najłatwiej zastąpić sałatką z gotowanych warzyw z dodatkiem jogurtu i musztardy z przyprawami.

Nasza propozycja na domowy sos winegret: ½  łyżeczki soku z cytryny, 1 łyżka oliwy lub oleju roślinnego szczypta soli, szczypta świeżo zmielonego czarnego pieprzu, ½ łyżeczki musztardy. Składniki wymieszaj. Można dodać ulubione zioła np. bazylia.

Nasza propozycja sosu jogurtowego: 2-3 łyżki jogurtu naturalnego, 1 łyżeczka musztardy, sól, pieprz, posiekana natka pietruszki, (opcjonalnie ½ ząbka czosnku). Składniki wymieszaj.

Zmień nawyki żywieniowe na prawidłowe. Zadbaj o zdrowe ożywianie. Dobieraj mądrze i zdrowo składniki do swojego menu. Zdrowe odżywianie i zdrowa dieta to lepsze samopoczucie i lepsze zdrowie. Jeżeli nie wiesz jak dobierać odpowiednie produkty, jak je kupować i na co zwracać uwagę zgłoś się do nas. Przychodnia dietetyczna Vital w Rzeszowie i Przemyślu czeka na Ciebie. Nasz dobry dietetyk podpowie jak dobierać produkty, jak czytać etykiety na produktach oraz które produkty będą dla Ciebie najlepsze. Konsultacja dietetyczna, analiza składu ciała, dobór diety do Twojego stylu życia oraz poziomu aktywności fizycznej to podstawy zdrowej i mądrej diety i poprawnej kuracji odchudzającej. Dobry dietetyk dobierze i ustawi dietę pod Twoje preferencje smakowe, dopasuje takie składniki jakie lubisz!

Umów się na konsultację dietetyczną lub skorzystaj z naszych warsztatów  jakie prowadzimy dla naszych klientów. Dzięki nim dowiesz się, które produkty są zdrowe, jak poprawnie czytać etykiety, jakie są przyczyny niepowodzeń odchudzania, dlaczego jemy więcej niż potrzebujemy, jak dany produkt wpływa na nasz stan zdrowia, jak analizować skład produktu i na co zwrócić uwagę. Dzięki nam dowiesz się jaką rolę pełni dietetyk sportowy, psychodietetyk, dietetyk kliniczny oraz co to jest i dla kogo jest przeznaczona i układana dieta specjalistyczna w tym: bezglutenowa, dieta wegetariańska, jak powinna wyglądać dieta do osób z chorobami dietozależnymi (cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroby nerek, choroby wątroby, choroby układu pokarmowego, nietolerancjami  i alergiami pokarmowymi.

 

 

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij