co oznacza niski indeks glikemiczny
Dieta z niskim IG
30 listopada 2022
budowanie mięśni
Dieta na masę mięśniową
18 stycznia 2023
Pokaż wszystkie

Post Przerywany

dieta Intermittent fasting

Na czym polega post przerywany

Nadwaga i otyłość to plaga XXI wieku. Aby zredukować masę ciała chwytamy się najróżniejszych metod. Jedną z nich może być Intermittent Fasting (IF) czyli tak zwany post przerwany. Jego interpretacji może być wiele. Najbardziej popularną jest okno żywieniowe, ale spotkać można się także z głodówką naprzemienną (czyli dni z bardzo niską kalorycznością na przemian z dniami o normalnej kaloryczności) oraz systemem 5:2 (czyli 5 dni zwyczajowej diety i 2 dni diety o ograniczonej kaloryczności).

Najbardziej znane okno żywieniowe polega na wydzieleniu sobie czasu (okna), w którym możemy przyjmować posiłek. Zazwyczaj stosowane okna żywieniowe trwają od 6 do 8 godzin. W pozostałym czasie nie przyjmuje się pokarmów.

W takim modelu żywienia bardzo ważne jest też odpowiednie nawodnienie.

Ogólny zamysł IF to skrócenie czasu, w którym można jeść,  a w konsekwencji spożycie mniejszej ilości kalorii. Co do słuszności i zalet stosowania okna żywieniowego czy postu przerywanego zdania są podzielone.


Czy post przerywany jest skuteczny

W kontekście nadwagi i otyłości badania wykazują, że post przerywany wykazuje korzystny wpływ na redukcję masy ciała. Dzieje się to ze względu na zmniejszoną kaloryczność diety, a także poprzez zmianę zawartości białej tkanki tłuszczowej, która pełni materiał zapasowy w organizmie człowieka. Może to być spowodowane zmianą w składzie mikroflory jelitowej u osób stosujących post przerywany. Jest to korzystne zjawisko, ponieważ energia wykorzystywana jest na bieżąco, bez odkładania jej w postaci zmagazynowanej. Redukcji ulega głownie tkanka tłuszczowa wisceralna, czyli ta, która otacza narządy wewnętrzne. Dzięki temu poprawie ulegają również parametry lipidowe takie jak zmniejszenie frakcji cholesterolu LDL, ale bez zmiany HDL.
Biorąc pod uwagę gospodarkę węglowodanową niektóre badania mówią, że stosowanie okien żywieniowych może pozytywnie wpłynąć na poziom glukozy i insuliny poprzez obniżenie ich stężenia. Badania przeprowadzone na myszach świadczą o zwiększeniu wrażliwości tkanek na działanie insuliny. Ze względu na brak jednoznacznych dowodów nie można potwierdzić ani wykluczyć tego działania.

 

dieta przerywana

Wpływ postu przerywanego na choroby


Badania wykazują również, że post przerywany może wpłynąć korzystnie na choroby neurodegeneracyjne, takie jak Alzheimer lub Parkinson. Nie wiadomo dokładnie w jakim mechanizmie zachodzą wymienione korzystne zmiany. Podejrzewa się, że poprzez zmniejszenie ilości rodników tlenowych i stresu oksydacyjnego.
Potwierdzone są badania, które wykazują iż post przerywany wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszenie ryzyka rozwoju choroby wieńcowej lub udaru mózgu. Spowodowane jest to działaniem substancji produkowanej przez organizm w odpowiedzi na IF, która zmniejsza częstotliwość skurczów serca. Post przerywany wpływa korzystnie również na zahamowanie tworzenia blaszki miażdżycowej.

 


Przeciwwskazania do diety przerywanej

Istnieją jednak przeciwwskazania do stosowania postu przerywanego, czy też okna żywieniowego. Osobami, które nie powinny próbować wprowadzać u siebie tego typu żywienia są osoby z zaburzeniami hormonalnymi, kobiety ciężarne oraz karmiące a także cukrzycy gdyż może to spowodować u nich niekontrolowane wahania glukozy.
Post przerywany niesie ze sobą również pewne ryzyko. Osoby stosujące ten sposób żywienia były bardziej narażone na rozwój ataków kompulsywnego objadania się. Badania wykazują, że stosując okno żywieniowe osoby te zdecydowanie częściej czuły głód w trakcie czasu poszczenia i bardzo szybko przychodzące uczucie sytości w trakcie trwania okna żywieniowego. W takich przypadkach bardzo ważne jest aby dbać o prawidłową kaloryczność diety.

post przerywany

Dla kogo post przerywany


Post przerywany IF może być alternatywnym sposobem odżywiania u osób,
u których konwencjonalna dieta redukcyjna nie przynosi efektów.
Najbardziej przystępny model to 16/8, który zakłada 16 godzin poszczenia i 8 godzin jedzenia. Warto wówczas przykładać uwagę do dostarczenia odpowiedniej ilości energii. Posiłki (najlepiej 3) spożywane w oknie żywieniowym muszą spełniać zasadę zdrowej pełnowartościowej diety. W czasie poszczenia należy zadbać o prawidłowe nawodnienie. Wypijana powinna być głownie woda, a także niewielkie ilości naparów i herbat.
W trakcie stosowania postu przerywanego należy obserwować swoje ciało i kontrolować samopoczucie. Nie ma jednoznacznych dowodów, że wpływa korzystniej na redukcję masy ciała, niż tradycyjna dieta ubogoenergetyczna.


Podsumowanie

Jeśli masz problem z pozbyciem się zbędnych kilogramów, mimo tego, że stosujesz różne diety, nie czekaj! Poproś o pomoc profesjonalnego dietetyka, który z pewnością znajdzie dla Ciebie najlepsze rozwiązanie dietetyczne.

Skontaktuj się z naszym dietetykiem i skorzystaj ze sprawdzonych diet, które tworzone są w oparciu o indywidualne potrzeby. Umów się na wizytę stacjonarną lub skorzystaj z porady dietetyka online.

Przekonaj się, że wszystko jest możliwe! TY też możesz zredukować swoją wagę bez wyrzeczeń i efektu jojo, tak jak zrobili to inni nasi pacjenci. Poznaj ich historie odchudzania: metamorfozy z dietetykiem.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu!


Autor tekstu:  mgr Patrycja Korda

dietetyk
Gabinet Dietetyczny Vital Rzeszów

https://dietetyk-vital.pl/wp-content/uploads/2015/09/logo-vital-2.png

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij