jak obniżyć cholesterol
Jak obniżyć cholesterol dietą
31 sierpnia 2021
śniadanie do szkoły
Drugie śniadanie do szkoły
8 września 2021
Pokaż wszystkie

Skąd brać motywację do odchudzania

jak czerpać motywację do odchudzania
 
 

Jak zmotywować się do odchudzania?


Skąd brać motywację do odchudzania?
Motywacja wg definicji to mechanizm, odpowiadające za wzbudzenie, ukierunkowanie
i podtrzymanie działania po to aby osiągnąć określony cel. Motywacja zachodzi kiedy osiągnięcie celu przynosi korzyść i jest możliwe do zrealizowania. W kontekście odchudzania polega ona na wzbudzeniu w sobie uporu pozwalającego na przestrzegania diety oraz uprawiania aktywności fizycznej. Silna motywacja nie pojawia się u nas od samego początku. 

Motywacja to proces, w którym ważne jest, aby osiągnięcie celu przynosiło
korzyść i było możliwe do zrealizowania. 

Na starcie procesu odchudzania towarzyszy nam entuzjazm i pozytywne nastawienie. Ze zjawiskiem motywacji mamy do czynienia wówczas, kiedy pojawiają się pierwsze trudności problemy. Wtedy właśnie pojawia się upór, który pozwala na kontynuowanie redukcji masy ciała lub całkowite odpuszczenie w realizowaniu założonych celów. W tym przypadku jest mowa o tak zwanym słomianym zapale.


 

Motywację do działania można podzielić na zewnętrzną  i wewnętrzną. Ta pierwsza jest zdecydowanie słabsza. 


Motywacja do odchudzania

 
 

Motywacja Zewnętrzna

Motywacja zewnętrzna występuje wówczas kiedy do działania popychają nas bodźce zewnętrzne. Może to być chęć osiągnięcia jakiejś nagrody lub uniknięcia kary. W odniesieniu do odchudzania przykładem motywacji zewnętrznej jest np. przymus redukcji masy ciała związany z występującą chorobą lub odchudzanie się po to by bardziej podobać się swojemu partnerowi. Innym przykładem motywacji zewnętrznej może być przestrzeganie diety przez cały tydzień po to aby w nagrodę w weekend można było zjeść np. pizzę.

motywacja do odchudzania

Motywacja Wewnętrzna

Drugim rodzajem motywacji jest motywacja wewnętrzna. Można ją opisać jako pewnego rodzaju wewnętrzną iskrę, która napędza nas do realizowania celów. Motywacja wewnętrzna pojawia się, wówczas kiedy wykonywane czynności oraz osiągane postępy przynoszą nam satysfakcję i przyjemność. Odnosząc to do procesu odchudzania, motywacja wewnętrzna działa wtedy kiedy np. mamy do zrzucenia 15 kg ale każdy utracony kilogram cieszy tak samo, ponieważ dzięki temu poprawiamy swoją kondycję zdrowotną i fizyczną. Motywacja wewnętrzna częściej występuje u ludzi, którzy posiadają mocniej rozwiniętą samoświadomość i wiedzą jakie mogą być negatywne następstwa nadmiernej masy ciała. Osoby, cechujące się motywacją wewnętrzną zazwyczaj osiągają lepsze i trwalsze efekty, a podczas drobnych potknięć i niepowodzeń nie poddają się tylko konsekwentnie dążą do celu.

 

odchudzanie z motywacją

utrata motywacji w odchudzaniu

Co robić w przypadku spadku motywacji do odchudzania

W trakcie odchudzania czekają nas różne niespodzianki, które mogą osłabić naszą motywację. Warto pamiętać, że początkowy gwałtowny ubytek masy ciała kiedyś wyhamuje. Ten moment zazwyczaj jest trudny w utrzymaniu motywacji. Warto więc już od początku się na niego przygotować, aby nie był dla nas zaskoczeniem. W utrzymaniu woli działania pomocne będzie określenie celów, które chcemy osiągnąć oraz realnego czasu potrzebnego na ich zdobycie. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie po co to robię? Co chcę osiągnąć i w jaki sposób to zrobię.

Bywa również tak, że motywacja zewnętrzna przeradza się w motywację wewnętrzną, np. wprowadzone ćwiczenia odprężają nas i relaksują po ciężkim dniu w pracy dlatego chcemy je wykonywać a nie tylko musimy. Wówczas proces odchudzania staje się łatwiejszy i potrzebne nam jest mniej wysiłku aby osiągnąć efekt.


motywacja w odchudzaniu

Skąd czerpać motywację do odchudzania

Odchudzanie wymaga poniekąd konfrontacji z samym sobą, zwalczania swoich słabości i uporu. Motywacją dla niektórych może stać się jakaś osoba, którą stawiamy sobie za wzór. Dobrą wskazówką pozwalającą na odnalezienie motywacji przy odchudzaniu będzie zapisanie sobie tego co tracimy przez nadprogramowe kilogramy i co zyskamy kiedy się ich pozbędziemy. Dzięki temu łatwiej będzie nam utrzymać zaangażowanie i określić do czego dążymy.


 
 
 
 
 
 

Podsumowanie


Podsumowując, motywacja jest podstawą do osiągnięcia upragnionych efektów. Odchudzanie to proces długi i żmudny. Są momenty kiedy zaczynamy w siebie wątpić. Warto jednak okazać upór i przebrnąć najgorsze momenty.

Jeśli masz problem z motywacją podczas odchudzania i nie jesteś w stanie samodzielnie motywować się do zrzucania zbędnych kilogramów, skorzystaj z pomocy naszego doświadczonego dietetyka.

Zapoznaj się z naszą ofertą, wybierając – dieta odchudzanie Sprawdź  wszystkie szczegóły naszych usług i poznaj cennik poradni dietetycznej.

Zapraszamy na wizyty do naszych dietetyków w Rzeszowie i Przemyślu oraz na konsultacje dietetyczne online.

Autor tekstu:  mgr Patrycja Korda

dietetyk

Gabinet Dietetyczny Vital Rzeszów

https://dietetyk-vital.pl/wp-content/uploads/2015/09/logo-vital-2.png

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij