Dieta dla aktywnych


Jesteś aktywna/y fizycznie? Uprawiasz sport zawodowo lub rekreacyjnie? Chcesz skorzystać z porady dietetyka sportowego? Zapraszamy do naszej poradni. Specjalista dopierze plan żywieniowy dzięki któremu uda się zwiększyć wydolność organizmu, a tym samym osiągać lepsze wyniki sportowe! Pamiętajmy – żywienie w sporcie jest bardzo istotne.

Dietetyk dla aktywnych! Umów się z  NASZYM DIETETYKIEM Jeszcze Dziś!Dietetyk dla aktywnych


dieta w sporcie

Plan żywieniowy dla aktywnych

Plan żywieniowy dopasowany do rodzaju aktywności i planu treningowego może w decydujący sposób wpływać na osiągnięcia i wyniki w uprawianej dyscyplinie sportowej. Dieta dla osób aktywnych powinna być zbilansowana i dostarczać odpowiednią ilość składników odżywczych. Włączanie do diety białka, węglowodanów oraz zdrowych tłuszczów wspomaga regenerację mięśni i utrzymanie energii podczas intensywnego treningu. Ważne jest także spożywanie posiłków przed i po wysiłku fizycznym, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych substancji potrzebnych do odbudowy i wsparcia wydolności. Dbaj o regularność posiłków i pamiętaj o odpowiedniej hydratacji, szczególnie podczas aktywności fizycznej. W przypadku diety dla osób aktywnych istotne jest również dostosowanie planu żywieniowego do indywidualnych potrzeb oraz konsultacja z dietetykiem w celu optymalizacji składu posiłków.

Odpowiednio zbilansowana dieta sportowca ma na celu kilka zadań:

Przede wszystkim powinna zapobiegać niedoborom makroskładników i minerałów czy witamin. Odpowiednia podaż wszystkich wspomnianych składników zwiększy wydolność organizmu oraz poprawi pracę mięśni i całego ciała.
Oprócz tego żywienie ma na celu ochronę przed kontuzjami poprzez odpowiednią podaż makroskładników czy chociażby witaminy D. Gdy natomiast kontuzje już wystąpią, prawidłowe żywienie pozwala na szybszy powrót do zdrowia i odzyskanie formy.
Dzięki odpowiednio dobranej diecie możemy kontrolować masę ciała. Jest to bardzo istotne przede wszystkim w dyscyplinach, w których mamy do czynienia z kategoriami wagowymi (np. w sportach walki) lub w dyscyplinach, w których niższa masa ciała przekłada się na lepsze osiągnięcia np. biegi długodystansowe.
Ponadto prawidłowo dobrana dieta dostarcza sportowcowi prawidłowej ilości węglowodanów, które są „paliwem” dla pracujących mięśni i pozwoli na wytworzenie odpowiedniego zapasu glikogenu mięśniowego.
Dieta w sporcie ma również na celu przyspieszenie regeneracji pracujących mięśni poprzez odpowiednią podaż białka i węglowodanów oraz przeciwdziałanie infekcjom, które mogą osłabiać sportowca.
Ostatni i bardzo ważny a często pomijany aspekt czyli prawidłowe nawodnienie. Odpowiednia podaż płynów jest niezwykle istotna podczas aktywności fizycznej. Wzmożony wysiłek powoduje zwiększoną utratę wody a co za tym idzie przyczynia się do odwodnienia organizmu. Prawidłowe nawodnienie jest również jednym z dominujących elementów w sportach wytrzymałościowych.

Jasne staje się więc, że żywienie to jeden z filarów wpływających na wyniki sportowe. Dietetycy z poradni dietetycznej w Rzeszowie pomogą w dobraniu odpowiedniego modelu odżywiania i dopasowaniu go nie tylko do rodzaju wykonywanej aktywności ale również do planu dnia i preferencji żywieniowych.


Porady dietetyczne dla osób aktywnych 

w zakresie:

  • prawidłowego odżywiania
  • profilaktyki zdrowotnej
  • alergii i nietolerancji pokarmowych
  • diet wegetariańskich i wegańskich
  • budowania masy mięśniowej
  • poprawy kondycji
dieta dla aktywnych

 


Zapraszamy do naszej poradni dietetycznej na wizyty stacjonarne oraz wizyty online.

 


Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij