Planujesz powiększenie rodziny lub jesteś już w ciąży? A może karmisz piersią? Etapy te są okresem szybkich zmian fizjologicznych w organizmie kobiety, co pociąga za sobą zmiany w sposobie odżywiania. Dieta kobiet w okresie poprzedzającym ciążę oraz podczas jej trwania ma bardzo duże znaczenie dla właściwego przebiegu ciąży, rozwoju płodu oraz zdrowia dziecka w ciągu jego całego życia. Odpowiednio skomponowana dieta pomoże dostarczyć wszystkich niezbędnych składników, a przez to prawidłowo odżywić organizm. Planując powiększenie rodziny dobrze jest pomyśleć o zmianie nawyków żywieniowych. Dzięki wprowadzeniu odpowiedniego żywienia przyszłej mamy przygotujemy organizm do nadchodzących zmian. Dodatkowo też wdrożenie zdrowych nawyków żywieniowych jeszcze przed okresem ciąży, pomoże nam prawidłowo przejść przez ten okres, a także w przyszłości wprowadzić zdrowe nawyki w żywieniu dziecka. Zmiana stylu życia kobiet w ciąży powinna mieć miejsce już na 3 do 6 miesięcy przed planowanym poczęciem. Dzięki temu organizm matki jest w stanie dobrze przygotować się na przyjęcie potomstwa i zaspokoić potrzeby rosnącego dziecka.
Do niezbędnych zmian stylu życia należy
Dobrze zbilansowana dieta ciężarnej kobiety zapewnia nie tylko zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka, ale również sprzyja dobrej formie przyszłej mamy. W okresie życia płodowego, zarówno niedobór jak i nadmiar składników pokarmowych trwale zmieniają przebieg procesów fizjologicznych i metabolicznych dziecka, co może skutkować rozwojem wad metabolicznych oraz sercowo-naczyniowych w dorosłym życiu. Samodzielne komponowanie diety podczas ciąży jest trudne, dlatego warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Doświadczony dietetyk najlepiej podpowie w jaki sposób zmienić żywienie aby było one optymalne zarówno dla matki jak i potomstwa. Pokaże w jaki sposób maksymalnie urozmaicić dietę, jak komponować zbilansowane posiłki oraz jak nie ulegać zachciankom, zwłaszcza tym niezdrowym, mającym niekorzystny wpływ na rozwój dziecka.
Dieta w ciąży powinna opierać się na zasadach prawidłowego żywienia
W ciąży bardzo istotne jest skupienie się na jakości produktów, które są spożywane
Zalecane jest wprowadzenie pełnowartościowych produktów zbożowych, jak pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryże czy makarony. |
Istotne jest przyjmowanie posiłków bogatych w pełnowartościowe białko: mleko i przetwory mleczne, dobrej jakości mięso, ryby, jajka czy też nasiona roślin strączkowych. |
Spożywanie zalecanej w ciągu dnia porcji warzyw 500g i owoców 300g. |
Wykorzystywanie olejów roślinnych, takich jak: oliwa z oliwek, olej rzepakowy zarówno na zimno jak i do przyrządzania potraw. |
Wypijanie odpowiedniej ilości płynów 2-2,5l. Głównie w postaci wody ale też dozwolonych herbat, np. czerwona, naturalne herbaty owocowe lub dozwolone dla kobiet w ciąży herbaty ziołowe. W diecie należy ograniczać wypijanie kawy naturalnej. |
Ograniczenie dojadania słodyczy oraz wyeliminowanie posiłków typu Fast-Food. |
W ciąży dochodzi do wzrostu masy ciała kobiety, co jest związane ze zmianami fizjologicznymi, takimi jak: wzrost objętości krwi, czy powiększanie się macicy w miarę rozwoju dziecka. Przyrost masy ciała matki nie powinien być zbyt duży ani zbyt mały.
Odpowiedni przyrost masy ciała podczas ciąży, został opracowany przez INSTYTUTE OF MEDICINE w Stanach Zjednoczonych i zależy od wskaźnika BMI przed ciążą.
BMI przed ciążą kg/m2 | Przyrost masy ciała w trakcie ciąży w kg |
Niedowaga <18,5 | 12,5 – 18 |
Prawidłowa masa ciała 18,5-24,9 | 11,5 – 16 |
Nadwaga 25-29,9 | 7-11,5 |
Otyłość ≥30 | 5-9 |
Przyrost masy ciała dobrze jest kontrolować przynajmniej raz w miesiącu. W pierwszym trymestrze ciąży przyrost masy ciała jest niewielki, nie powinien przekraczać 0,5-2 kg. W kolejnych trymetrach przyrost masy ciała jest szybszy, lecz nie powinien być większy niż 0,4-0,5 kg na tydzień. Zbyt duży wzrost masy ciała jest niekorzystny, gdyż zwiększa ryzyko rozwoju otyłości zarówno u matki jak i dziecka. Ponadto może być przyczyną powikłań ciążowych, takich jak: cukrzyca ciężarnych, nadciśnienie, zbyt duża masa urodzeniowa noworodka, konieczność zakończenia ciąży cesarskim cięciem. W organizmie matki może powodować bóle kręgosłupa, obrzęki nóg, powstawanie żylaków. Z kolei zbyt niska masa urodzeniowa dziecka zwiększa chorobowość i śmiertelność noworodków. Kobieta będąc w ciąży nie może się odchudzać. Następstwa zbyt nisko energetycznej diety są poważne i mogą prowadzić do niedożywienia płodu, powstania wad rozwojowych, w tym układu nerwowego.
Skuteczna i zdrowa dieta dla kobiet w ciąży w Rzeszowie ! Czekamy na Ciebie!
Jeżeli chcesz dokładnie wiedzieć jaka powinna być Twoja indywidualna zdrowa dieta w ciąży i jak nie przybrać zbyt wielu kilogramów w ciąży, skontaktuj się z nami.
Poznaj również naszą kompleksową ofertą usług dietetycznych . Zapraszamy Cię do poradni dietetycznej, w której oferujemy: skuteczne odchudzanie z dietetykiem, diety odchudzające, diety dla aktywnych, diety w chorobach, diety dla kobiet w ciąży, konsultacje dietetyczne online. Możesz również skorzystać z naszych usług przez Internet i umówić się z dietetykiem online.
Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji
Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.