odchudzanie rzeszow
Odchudzanie bez suplementów diety
13 września 2018
Odchudzanie z dietetykiem
28 września 2018
Pokaż wszystkie

Dieta w ciąży


Zdrowa dieta w ciąży


Planujesz powiększenie rodziny lub jesteś już w ciąży? A może karmisz piersią? Etapy te są okresem szybkich zmian fizjologicznych w organizmie kobiety, co pociąga za sobą zmiany w sposobie odżywiania. Dieta kobiet w okresie poprzedzającym ciążę oraz podczas jej trwania ma bardzo duże znaczenie dla właściwego przebiegu ciąży, rozwoju płodu oraz zdrowia dziecka w ciągu jego całego życia. Odpowiednio skomponowana dieta pomoże dostarczyć wszystkich niezbędnych składników, a przez to prawidłowo odżywić organizm. Planując powiększenie rodziny dobrze jest pomyśleć o zmianie nawyków żywieniowych. Dzięki wprowadzeniu odpowiedniego żywienia przyszłej mamy przygotujemy organizm do nadchodzących zmian. Dodatkowo też wdrożenie zdrowych nawyków żywieniowych jeszcze przed okresem ciąży, pomoże nam prawidłowo przejść przez ten okres, a także w przyszłości wprowadzić zdrowe nawyki w żywieniu dziecka. Zmiana stylu życia kobiet w ciąży powinna mieć miejsce już na 3 do 6 miesięcy przed planowanym poczęciem. Dzięki temu organizm matki jest w stanie dobrze przygotować się na przyjęcie potomstwa i zaspokoić potrzeby rosnącego dziecka. 


skuteczna dieta w ciazy

Do niezbędnych zmian stylu życia należy

 

  • Dbanie o prawidłową, urozmaiconą dietę
  • Utrzymanie odpowiedniej masy ciała przed ciążą jak i kontrola masy ciała podczas kolejnych trymestrów ciąży
  • Rezygnacja z alkoholu i palenia papierosów
  • Wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej

Jaka dieta w ciąży


Dobrze zbilansowana dieta ciężarnej kobiety zapewnia nie tylko zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka, ale również sprzyja dobrej formie przyszłej mamy. W okresie życia płodowego, zarówno niedobór jak i nadmiar składników pokarmowych trwale zmieniają przebieg procesów fizjologicznych i metabolicznych dziecka, co może skutkować rozwojem wad metabolicznych oraz sercowo-naczyniowych w dorosłym życiu. Samodzielne komponowanie diety podczas ciąży jest trudne, dlatego warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Doświadczony dietetyk najlepiej podpowie w jaki sposób zmienić żywienie aby było one optymalne zarówno dla matki jak i potomstwa. Pokaże w jaki sposób maksymalnie urozmaicić dietę, jak komponować zbilansowane posiłki oraz jak nie ulegać zachciankom, zwłaszcza tym niezdrowym, mającym niekorzystny wpływ na rozwój dziecka.


dieta w ciąży

Dieta w ciąży powinna opierać się na zasadach prawidłowego żywienia

  • Urozmaicone – im więcej dozwolonych produktów wprowadzamy do diety, tym łatwiej pokryć zapotrzebowanie na niezbędne składniki pokarmowe.
  • Regularne – zjadanie posiłków o stałych porach zapobiega dojadaniu niezdrowych przekąsek, ponadto pozwala utrzymać poziom cukru we krwi na stałym poziomie.
  • Wartościowe – w ciąży istotne jest skupienie się na jakości produktów, które spożywamy:
  • Wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej
  • Uzupełnione o niezbędną suplementację w ciąży, do której zaliczyć należy kwas foliowy oraz witaminę D

Przykładowa dieta w ciąży

 W ciąży bardzo istotne jest skupienie się na jakości produktów, które są spożywaneZalecane jest wprowadzenie pełnowartościowych produktów zbożowych, jak pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryże czy makarony.
Istotne jest przyjmowanie posiłków bogatych w pełnowartościowe białko: mleko i przetwory mleczne, dobrej jakości mięso, ryby, jajka czy też nasiona roślin strączkowych.
Spożywanie zalecanej w ciągu dnia porcji warzyw 500g i owoców 300g.
Wykorzystywanie olejów roślinnych, takich jak: oliwa z oliwek, olej rzepakowy zarówno na zimno jak i do przyrządzania potraw.
Wypijanie odpowiedniej ilości płynów 2-2,5l. Głównie w postaci wody ale też dozwolonych herbat, np. czerwona, naturalne herbaty owocowe lub dozwolone dla kobiet w ciąży herbaty ziołowe. W diecie należy ograniczać wypijanie kawy naturalnej.
Ograniczenie dojadania słodyczy oraz wyeliminowanie posiłków typu Fast-Food.


W ciąży dochodzi do wzrostu masy ciała kobiety, co jest związane ze zmianami fizjologicznymi, takimi jak: wzrost objętości krwi, czy powiększanie się macicy w miarę rozwoju dziecka. Przyrost masy ciała matki nie powinien być zbyt duży ani zbyt mały.

Odpowiedni przyrost masy ciała podczas ciąży, został opracowany przez INSTYTUTE OF MEDICINE w Stanach Zjednoczonych i zależy od wskaźnika BMI przed ciążą.


BMI
przed ciążą kg/m2
Przyrost masy ciała
w trakcie ciąży w kg
Niedowaga <18,512,5 – 18
Prawidłowa masa ciała 18,5-24,911,5 – 16
Nadwaga 25-29,97-11,5
Otyłość ≥305-9


dieta dla ciężarnych

Waga w ciąży

Przyrost masy ciała dobrze jest kontrolować przynajmniej raz w miesiącu. W pierwszym trymestrze ciąży przyrost masy ciała jest niewielki, nie powinien przekraczać 0,5-2 kg. W kolejnych trymetrach przyrost masy ciała jest szybszy, lecz nie powinien być większy niż 0,4-0,5 kg na tydzień. Zbyt duży wzrost masy ciała jest niekorzystny, gdyż zwiększa ryzyko rozwoju otyłości zarówno u matki jak i dziecka. Ponadto może być przyczyną powikłań ciążowych, takich jak: cukrzyca ciężarnych, nadciśnienie, zbyt duża masa urodzeniowa noworodka, konieczność zakończenia ciąży cesarskim cięciem. W organizmie matki może powodować bóle kręgosłupa, obrzęki nóg, powstawanie żylaków. Z kolei zbyt niska masa urodzeniowa dziecka zwiększa chorobowość i śmiertelność noworodków. Kobieta będąc w ciąży nie może się odchudzać. Następstwa zbyt nisko energetycznej diety są poważne i mogą prowadzić do niedożywienia płodu, powstania wad rozwojowych, w tym układu nerwowego.
Skuteczna i zdrowa dieta  dla kobiet w ciąży w Rzeszowie ! Czekamy na Ciebie! 


Jeżeli chcesz dokładnie wiedzieć jaka powinna być Twoja indywidualna zdrowa dieta w ciąży i  jak nie przybrać zbyt wielu kilogramów w ciąży, skontaktuj się z nami.

Poznaj również naszą kompleksową ofertą usług dietetycznych . Zapraszamy Cię do poradni dietetycznej, w której oferujemy: skuteczne odchudzanie z dietetykiem,  diety odchudzającediety dla aktywnychdiety w chorobach, diety dla kobiet w ciąży, konsultacje dietetyczne online.  Możesz również skorzystać z naszych usług przez Internet i umówić się z dietetykiem online. 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij