Pytania do dietetyka
Redukcja masy ciała powinna być stopniowa i wynosić ok. 0,5-0,8 kg tygodniowo, tj. ok. 2-3 kg miesięcznie. Jeżeli chcesz schudnąć 5 kg to 1,5-2 miesiące prawdopodobnie będą wystarczające, natomiast jeżeli masz do zrzucenia 15-20 kg to potrzebujesz zdecydowanie więcej czasu- 5-6 miesięcy. Takie tempo zapewnia najlepsze efekty i zapobiega występowaniu efektu jo-jo. W wyjątkowych sytuacjach (np. niedoczynność tarczycy, insulinooporność, wcześniejsze próby odchudzania) tempo odchudzania może być wolniejsze z powodu współistniejących dolegliwości lub zwolnionego metabolizmu. Podczas trwania programu żywieniowego można zauważyć, że najszybciej gubimy kilogramy na początku odchudzania – wtedy metabolizm pracuje na pełnych obrotach, najwolniej natomiast pod koniec odchudzania.
Dowiedz się więcej: jak schudnąć szybko i zdrowo.
Redukcja tkanki tłuszczowej zachodzi najintensywniej w miejscach, gdzie głównie jest ona zgromadzona. Natomiast tkanka tłuszczowa podczas odchudzania będzie redukowana z całego organizmu. Jeżeli należysz do osób, u których gromadzi się ona głównie na brzuchu, jest duża szansa, że podczas odchudzania najwięcej tkanki tłuszczowej zgubisz w obrębie okolic brzucha. Najbardziej skuteczną metodą, aby zrzucić tłuszcz z brzucha jest zastosowanie tzw. ujemnego bilansu energetycznego przez dietetyka oraz wprowadzenie aktywności fizycznej.
Przeczytaj więcej: jak skutecznie pozbyć się brzucha
W naszej poradni każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Nie posiadamy diet „gotowców”, które trafiają do każdego pacjenta. Dla każdej osoby przygotowujemy osobny indywidualny plan żywieniowy dostosowany do jego potrzeb. Jeżeli jesteś drobną kobietką, która od zawsze je małe porcje, a zależy Ci na zrzuceniu 2-3 kg to duże prawdopodobieństwo, że plan dla Ciebie będzie skomponowany na nieco więcej niż 1200 kcal. Natomiast jeżeli jesteś postawnym mężczyzną, który je bardzo duże porcje i ma do zrzucenia przynajmniej 20 kg to z całą pewnością nie otrzymasz takiej diety.
Sprawdź czy dieta pudełkowa 1200 kcal jest polecana dla wszystkich.
W czasie odchudzania gubimy kilogramy, a to pociąga za sobą spadek spoczynkowej przemiany materii, która jest zależna od wymiarów ciała. Szczupła osoba potrzebuje mniej energii na utrzymanie podstawowych funkcji życiowych niż osoba otyła. Zatem kaloryczność diety powinna się zmieniać wraz z ubytkiem kilogramów. Dlatego podczas kuracji odchudzającej dietetyk zmienia diety, dostosowując wartość kaloryczną do aktualnego zapotrzebowania.
Warzywa mają niską wartość energetyczną, dlatego można je jeść w większych ilościach. Natomiast owoce są źródłem cukru oraz mają wyższą wartość energetyczną, dlatego powinny się znajdować w diecie w kontrolowanych ilościach. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez pacjentów jest myśl, że skoro owoce są zdrowe, można je jeść w nieograniczonych ilościach. Jest to widoczne zwłaszcza w miesiącach, kiedy dojrzewają owoce sezonowe.
Dowiedz się więcej jaka powinna być prawidłowa dieta na odchudzanie
Podczas odchudzania nie ma potrzeby rezygnacji z chleba i ziemniaków. Chleb razowy będzie dobrym źródłem węglowodanów złożonych i błonnika. Ziemniaki natomiast można stosować zamiennie z kaszą. Najważniejsza podczas odchudzania jest wartość energetyczna diety, czyli chleb i ziemniaki mogą się pojawiać, ale w określonej ilości.
Dowiedz się więcej, co sądzą nasi dietetycy o chlebie: pieczywo pod lupą dietetyka
Dieta bez glutenu i laktozy, która ma zbyt wysoką wartość energetyczną nie spowoduje, że schudniesz. Eliminacja glutenu i laktozy jest wskazana tylko u osób, u których są do tego powody. Jeżeli chodzi o laktozę to wskazana jest jej eliminacja u osób cierpiących na nietolerancję laktozy. Natomiast gluten powinno wykluczać się u osób z celiakią. Samodzielne przechodzenie na dietę bez glutenu i laktozy, bez konkretnych wskazań, może przynieść więcej szkód niż korzyści, dlatego takie decyzje należy konsultować z lekarzem i dietetykiem.
Więcej informacji o diecie bezglutenowej znajdziesz w naszym artykule: dieta bezglutenowa kiedy i jak ją stosować.
Podczas odchudzania należy przede wszystkim unikać bardzo niskokalorycznych diet, czyli nie jedzenia. Może to wpłynąć na obniżenie tempa metabolizmu i wbrew pozorom utrudni skuteczne odchudzanie oraz zwiększy ryzyko wystąpienia efektu jojo. Dodatkowo należy unikać monotonnych diet, wykluczających większość produktów. Może to doprowadzić do złego samopoczucia i wystąpienia niedoborów, co zmniejsza szansę na sukces i może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia.
Chcesz wiedzieć więcej, poznaj fakty i mity o odchudzaniu.
Dla większości osób 4-5 posiłków dziennie jest najlepszym rozwiązaniem. Posiłki powinny być spożywane co 3-4 godziny. W zależności od tego o której godzinie wstajesz i kładziesz się spać będzie zależało, czy lepszym rozwiązaniem będzie 5-6 posiłków, czy 4-5 zdecydowanie wystarczy.
Dowiedz się więcej o prawidłowym odżywianiu i jak przyrządzać zdrowe potrawy by schudnąć.
Wskaźnik BMI, czyli wskaźnik masy ciała, jest to współczynnik mówiący o stosunku masy ciała do wzrostu. Można go obliczyć dzieląc masę ciała (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. Wskazuje on, czy ten stosunek jest prawidłowy. Zbyt wysoki wskaźnik BMI wskazuje na nadwagę lub otyłość, natomiast zbyt niski wskazuje na niedowagę. Prawidłowe wartości wskaźnika BMI mieszczą się w zakresie 18,5–24,99.
Więcej o BMI znajdziesz w naszym artykule: Wskaźnik BMI
Można. Jeżeli w diecie zostanie zastosowany tzw. ujemny bilans energetyczny, a dieta jest przestrzegana, to można chudnąć nie ćwicząc. Natomiast aktywność fizyczna wpływa korzystnie na proces odchudzania oraz stan zdrowia i samopoczucie. Umiarkowana aktywność fizyczna minimum 2-3 razy w tygodniu po 30-40 min jest zalecana w celu zachowania dobrego stanu zdrowia. Najlepsze efekty podczas odchudzania daje połączenie aktywności fizycznej z prawidłowym odżywianiem.
Więcej na temat ćwiczeń podczas odchudzania znajdziesz w 12 zdrowych zasadach skutecznego odchudzania.
https://dietetyk-vital.pl/12-zdrowych-zasad-skutecznego-odchudzania/
Najważniejszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę w celu przyspieszenia metabolizmu jest zadbanie o regularność posiłków. Dostarczając organizmowi energii co 3-4 godziny sprawiamy, że jest on spokojny o przypływ energii potrzebnej do funkcjonowania organizmu i nie magazynuje jej „na wszelki wypadek” w postaci tkanki tłuszczowej. Zbyt długie przerwy między posiłkami powodują, że organizm magazynuje tkankę tłuszczową na czarną godzinę, co sprzyja gromadzeniu się nadmiernych kilogramów. Dodatkowo warto zadbać o regularną aktywność fizyczną oraz delikatnie zwiększoną zawartość białka w diecie. Te 3 aspekty są podstawą jeżeli chcemy podkręcić przemianę materii.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule : Jak poprawić metabolizm
Występuje kilka czynników, które wpływają na zmniejszenie ryzyka wystąpienia efektu jojo. Pierwszym z nich jest tempo chudnięcia. Powinno ono wynosić średnio 0,5 do 0,8 kg tygodniowo. Kolejny czynnik to wartość energetyczna diety, która ściśle wiąże się z tempem chudnięcia. Jeżeli osoba, która do tej pory jadła bardzo duże porcje zacznie stosować dietę 1200 kcal, będzie to dla niej zdecydowanie za mało, a masa ciała będzie spadać zbyt szybko. Wiąże się to ze spadkiem tempa metabolizmu, utratą masy mięśniowej oraz zwiększeniem ryzyka wystąpienia efektu jojo, kiedy osoba odchudzająca się wróci do spożywania większych porcji. Odchudzanie pod kontrolą dietetyka zapewnia odpowiednią wartość kaloryczną diety, a co za tym idzie, odpowiednie tempo redukcji tkanki tłuszczowej. Dodatkowo po okresie odchudzania pacjent przechodzi przez etap stabilizacji, czyli stopniowego zwiększania kaloryczności diety, co dodatkowo zapobiega wystąpieniu efektu jojo. Jest jeden czynnik, który prawdopodobnie spowoduje, że nadmierne kilogramy wrócą. Jeżeli pacjent wróci w 100% do swoich wcześniejszych nawyków żywieniowych, które doprowadziły go do nadwagi lub otyłości, prawdopodobnie doprowadzi go to kolejny raz do zgromadzenia nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Dowiedz się więcej na temat szybkiego odchudzania, czy czas odchudzania i diety ma wpływ na efekt jojo, zobacz artykuł: szybkie odchudzanie
Nie. Do skutecznego odchudzania nie potrzeba żadnych suplementów diety na odchudzanie. Najważniejsza jest wartość energetyczna diety oraz wprowadzenie aktywności fizycznej. Jeżeli bilans energetyczny (różnica pomiędzy spożyciem energii, a wydatkiem energii) jest dodatni to żadne suplementy diety nie pomogą w zrzuceniu zbędnych kilogramów.
Sprawdź nasz wpis blogowy i dowiedz się więcej: odchudzanie bez suplementów diety
Nie, to nieprawda. Najważniejsze ile zjadamy w ciągu całego dnia. Jeżeli owoce jemy po 17, ale w ciągu całego dnia dostarczamy odpowiednią ilość kalorii to schudniemy. Jeżeli nie jemy owoców po 17, ale w ciągu dnia dostarczamy za dużo kalorii to i tak przytyjemy. Należy zwrócić uwagę, że często pacjenci boją się jeść owoce po 17, ale chipsy, paluszki, piwo lub fast foody już nie, chociaż jest to zdecydowanie bardziej kaloryczne i prowadzące do nadmiernych kilogramów niż owoce.
Jeśli chcesz, by Twoja dieta była zdrowa i odpowiednia dla Ciebie, sprawdź naszą ofertę usług dietetycznych i zobacz, jak odchudzanie i dieta mogą być łatwe i przyjemne.
Nie, to nieprawda. Ostatni posiłek powinien być spożywany 3-4 godziny przed snem. Jeżeli kładziesz się spać o godzinie 21/22 to ostatni posiłek o godzinie 18:00 jest odpowiedni. Natomiast jeżeli jesteś nocnym Markiem i nie pamiętasz kiedy ostatnio zasnąłeś przed 24 to ostatni posiłek o godzinie 18:00 jest zdecydowanie niewskazany. Z pewności przed zaśnięciem poczujesz duży głód, a przerwa 6 godzinna pomiędzy posiłkiem, a snem to zbyt długo. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest przesunięcie kolacji na godzinę 20/21.
Dowiedz się więcej, jak zmienić złe nawyki żywieniowe.
W momencie kiedy napada nas ochota na coś słodkiego najlepiej sięgnąć po zdrowszy zamiennik słodyczy, czyli np. owoc, samodzielnie przygotowane ciasto lub batoniki, pasek gorzkiej czekolady. Ważne jest, aby kontrolować częstotliwość „napadów”. Jeżeli jest to raz w tygodniu, to nie powinno to wpłynąć diametralnie na proces odchudzania. Natomiast jeżeli „napady” zdarzają się codziennie lub nawet kilka razy dziennie to zdecydowanie może to wpłynąć na tempo odchudzania. Najważniejszą zasadą jaką należy przestrzegać, aby zminimalizować chęć na słodycze jest regularność posiłków i nie dopuszczanie do wystąpienia dużego głodu.
Przeczytaj więcej dlaczego powinno się unikać słodyczy w swojej codziennej diecie: słodycze największy grzech dietetyczny
Odchudzanie najlepiej zacząć od konsultacji u dobrego dietetyka, który na podstawie informacji uzyskanych podczas pierwszej wizyty ustali indywidualny plan żywieniowy oraz przekaże najważniejsze wskazówki dotyczące zdrowego i skutecznego odchudzania. Odchudzanie warto także zacząć od włączenia aktywności fizycznej oraz znalezienia konkretnego celu, który zwiększy stopień motywacji.
Zobacz więcej na czym polega : odchudzanie z dietetykiem i dlaczego warto korzystać z usług sprawdzonego dietetyka.
Można. Jeżeli w diecie zostanie zastosowany tzw. ujemny bilans energetyczny, a dieta jest przestrzegana, to można chudnąć nie ćwicząc. Natomiast aktywność fizyczna wpływa korzystnie na proces odchudzania oraz stan zdrowia i samopoczucie. Umiarkowana aktywność fizyczna minimum 2-3 razy w tygodniu po 30-40 min jest zalecana w celu zachowania dobrego stanu zdrowia. Najlepsze efekty podczas odchudzania daje połączenie aktywności fizycznej z prawidłowym odżywianiem.
Jaka dieta jest skuteczna, zobacz: sprawdzone zdrowe diety odchudzające
Odchudzanie może mieć wpływ na miesiączkę. Jeżeli wartość energetyczna diety jest zbyt niska dla organizmu, może to wpłynąć na poziom hormonów i spowodować zaburzenia miesiączkowania lub zatrzymanie miesiączki. Problem najczęściej występuje u dziewczynek i kobiet aktywnych fizycznie oraz odchudzających się lub starających się utrzymać niską masę ciała, u których tzw. niska dostępność energii doprowadza do zaburzeń miesiączkowania.
Jeśli chcesz zdrowo i bezpiecznie chudnąć, postaw na odchudzanie z dietetykiem. Poznaj nasze usługi dietetyczne i umów się konsultację dietetyczną online lub stacjonarnie.
Dobry dietetyk to taki, który ukończył studia I i II stopnia związane z dietetyką i żywieniem człowieka oraz posiada doświadczenie w pracy z pacjentem. Dobry dietetyk wykorzystuje wiedzę teoretyczną, którą zdobył podczas 5 lat nauki z praktyką, której nauczył się podczas zdobywania doświadczenia zawodowego. Skuteczny dietetyk potrafi dostosować plan żywieniowy do stylu życia, umiejętności kulinarnych oraz preferencji smakowych pacjenta oraz kontrolować jego wyniki i wprowadzać modyfikacje, umożliwiające zrzucanie kolejnych zbędnych kilogramów. Zawód dietetyka niestety nie jest na razie regulowany prawnie, dlatego osoby po krótkich kursach mogą nazywać się dietetykami, natomiast ich wiedza może znacznie odbiegać od specjalistów po studiach. Dodatkowo wybierając dietetyka warto wybrać osobę, którą po prostu się lubi i chętnie do niej przychodzi. Współpraca z osobą, której nie darzy się sympatią i zaufaniem może nie przynieść oczekiwanych rezultatów i znacząco wpłynąć na spadek motywacji. Lubimy przebywać w gronie osób, wśród których czujemy się dobrze, więc ten aspekt jest równie istotny co wiedza i doświadczenie wybranego dietetyka.
Więcej informacji o tym, jak wybrać dobrego dietetyka znajdziesz na naszej stronie: dietetyk rzeszów
Odchudzanie w gabinecie dietetycznym jest przede wszystkim bezpieczne, ponieważ pacjent jest pod stałą kontrolą doświadczonego dietetyka. Natomiast, czy odchudzanie w gabinecie dietetycznym jest skuteczne zależy przede wszystkim od motywacji pacjenta i stopnia realizacji zaleceń, które przekazał dietetyk. Należy pamiętać, że samo przyjście do gabinetu dietetycznego nie spowoduje, że zbędne kilogramy znikną same. Dietetyk daje narzędzie, które pozwala na bezpieczne i skuteczne odchudzanie, natomiast realizacja jest już po stronie pacjenta. Zalecenia i indywidualny plan żywieniowy są dostosowane do godzin pracy, możliwości kulinarnych i preferencji smakowych pacjenta. Dietetyk dodatkowo dba także o stopień motywacji osoby odchudzającej się, natomiast jeżeli do gabinetu trafia pacjent, który nie chce nic zmienić, a stopień motywacji jest bliski zera, to odchudzanie może zakończyć się niepowodzeniem.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, dlaczego warto skorzystać z usług gabinetu dietetycznego, poznaj ofertę naszej poradni dietetycznej w Rzeszowie i Przemyślu .
W przypadku wysokiego cholesterolu , zmiana nawyków żywieniowych i odpowiednia dieta mają ogromne znaczenie . Ważną zasadą jest ograniczenie spożywania tłuszczy zwierzęcych ( tłuste mięsa, wędliny i podroby , tłuste produkty mleczne: tłuste mleko, sery i śmietana. Jak wskazują badania najlepsze efekty na obniżania poziomu złego cholesterolu mocno wpływa dieta śródziemnomorska. Fundamentem tej metody odżywiania są produkty pełnoziarniste, świeże warzywa i owoce, a także owoce morza i ryby oraz chude mięsa. W diecie nie powinno zabraknąć świeżej dobrej jakości oliwy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak obniżyć cholesterol za pomocą diety, zobacz wpis: jak obniżyć cholesterol dietą.
Żelazo jest pierwiastkiem, który pełni ważną rolę w organizmie. Głownie jest odpowiedzialne za prawidłową syntezę hemoglobiny. Bierze również udział w procesach metabolicznych. Niedobór żelaza w organizmie może powodować niedokrwistość i anemię. Żelazo znajdziemy między innymi w produktach takich jak: mięso, ryby, jajka, soja, fasola, soczewica, kakao, pestki dyni, szpinak, jarmuż.
Więcej na temat produktów bogatych w żelazo w naszym artykule: rola żelaza w organizmie
Słodziki są doskonałym substytutem smaku cukru. Warto przetestować kilka i wybrać dla siebie odpowiedni smak. Zastąpienie białego cukru jednym z wyżej wymienionych słodzików, tradycyjnym cukrem trzcinowym, z pewnością przyniesie nam realne korzyści zdrowotne i zapewni lepsze zdrowie. Jeśli codziennie spożywasz dużo cukru, zastanów się, czy warto zastąpić cukier naturalnymi słodzikami. Wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają, a z łatwością dosłodzisz nimi kawę lub herbatę.
Naturalne słodziki to przede wszystkim: Sachoroza, Ksylitol, Erytrytol, Stewia
Więcej o naturalnych słodzikach znajdziesz w naszym wpisie: Zamienniki cukru
Odchudzanie to długotrwały proces, który wymaga czasu i cierpliwości
Z powodu braku cierpliwości uzależniliśmy się od cudownych diet, które obiecują szybką utratę wagi w krótkim czasie. Niestety taka diety są nieskuteczne. Efekty będą szybkie, krótkotrwałe, a „efekt jojo” może być ogromny. Nie wierzmy więc w żadne puste obietnice i zwracajmy uwagę na prawidłowe odżywianie.
Aby cały proces był skuteczny trzeba nauczyć się żyć w nowy sposób i zwracać uwagę na odżywianie nawet po utracie wagi. Cierpliwość to jakość, do której powinno się dążyć. Istnieje wiele ćwiczeń umysłowych, które mogą poprawić cierpliwość i pomóc w radzeniu sobie z emocjami w określonych sytuacjach. Jeśli chodzi o cierpliwość w odchudzaniu, można również podjąć kroki, które pomagają pozostać w działaniu.
Więcej na temat cierpliwości i wytrwałości w odchudzaniu znajdziesz na naszym blogu: cierpliwość w odchudzaniu
Dieta wpływa na każdą część ludzkiego ciała. To samo dotyczy włosów, skóry i paznokci. Dziś gładka skóra, lśniące włosy i zadbane paznokcie to niezbędne elementy doskonałego wizerunku. W tym celu musimy pamiętać o odpowiedniej kombinacji składników odżywczych, bogatych w witaminy i minerały. Włosy i paznokcie to tak zwane przydatki skóry. Ich stan wpływa na naszą estetykę i wygląd!
Więcej na temat odpowiedniej diety na zdrowe włosy i paznokcie znajdziesz na naszym bogu: dieta na włosy i paznokcie
Nadwaga i otyłość to cywilizacyjne choroby metaboliczne, zwane globalnymi epidemiami. Rozprzestrzenianie się tego typu chorób w ostatnich latach systematycznie wzrasta także w Polsce. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, ponieważ nadwaga i otyłość są przyczyną wielu chorób przewlekłych, m.in.: cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, dny moczanowej, nowotworów, zaburzeń trawienia, kości i stawów czy choroby depresyjnej prowadzącej do utraty zdrowia i obniżonej jakości życia.
Na podstawie licznych badań można stwierdzić, że nadwaga i otyłość są chorobami wieloprzyczynowymi. Najważniejszymi czynnikami determinującymi występowanie i utrzymywanie się powyższych dwóch chorób są: czynniki biologiczne, środowiskowe i psychologiczne.
Więcej na temat przyczyn otyłości znajdziesz na naszym blogu: przyczyny nadwagi
W przypadkach, gdy zawiodły dietoterapia, aktywność fizyczna i leki, z pomocą przychodzi poradnia metaboliczna specjalizująca się w diagnostyce i leczeniu nadwagi i otyłości metodami chirurgicznymi. Ponadto chirurgiczne leczenie otyłości, zwane też chirurgią bariatryczną, polega na trwałym znacznym obkurczeniu żołądka. Przed zabiegiem trzeba uzyskać certyfikat zespołu specjalistów, lekarzy, dietetyków i psychologów.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na naszym blogu: chirurgiczne leczenie otyłości
Stosowanie naturalnych ziół w diecie zdecydowanie wpływa na poprawę trawienia. Kiedy mamy problemy z trawieniem możemy sobie pomóc w naturalny sposób , stosując odpowiednie zioła. to między innymi mięta, rumianek, dziurawiec, mniszek lekarski, aloes, dziurawiec i inne. Można też stosować mieszanki odpowiednich ziół.
Więcej informacji na ten temat ziół na trawienie znajdziesz na naszym blogu: zioła na trawienie
Instytutu Żywności i Żywienia opublikował nowe dane w 2020 roku w postaci „Talerza Zdrowia”
Zgodnie z jego zaleceniami z 2020 roku dorosły człowiek w ciągu dnia powinien zjadać minimum 400g tych produktów dziennie. Jest to oczywiście to minimalna granica, natomiast spożycie warzyw i owoców powinno być jak największe. Pozostała połowa talerza po równo jest podzielona na źródła węglowodanów i źródła białka (w tym roślinne).
Więcej informacji na ten temat zaleceń żywieniowych znajdziesz na naszym blogu: talerz zdrowia
Tofu jest doskonałym źródłem białka i alternatywą dla produktów pochodzenia zwierzęcego. Zawiera wiele cennych związków, witamin i minerałów. Tofu stosowane w diecie może przyczynić się do zmniejszenia wystąpienia niektórych chorób, w tym chorób i cukrzycy. Tofu jest również bogate w wapń i fosfor oraz fitohormony, które zmniejszają ryzyko choroby nowotworowej, regulująpoziom złego cholesterolu oraz łagodzą objawy menopauzy.
Więcej informacji na ten temat tofu na naszym blogu: tofu w diecie
Osoby, które zmagają się z cukrzycą mogą jak najbardziej spożywać owoce. Powinny jednak wybierać owoce z niskim indeksem glikemicznym. Należy unikać owoców przejrzałych i rozdrobnionych.
W swojej diecie cukrzycy powinni łączyć owoce w z dodatkiem produktów białkowych i tłuszczowych. Zapobiega to gwałtownemu wzrostowi glukozy we krwi.
Więcej informacji na temat spożywania owoców w przypadku cukrzycy na naszym blogu: cukrzyca a owoce
Koszt jednej wizyty u dietetyka dla jednej osoby wynosi 70 zł.
14-dniowa dieta dla jednej osoby to koszt 150zł.
Jeśli skorzystasz z dostępnych pakietów odchudzających możesz oszczędzić
od 100 do 150 zł na całej kuracji.
Więcej informacji na temat wizyt u dietetyka na naszym blogu: ile kosztuje dietetyk
Diagnostyka IO to badanie pomiaru poziomu insuliny i glukozy lub C – peptydu na czczo. Niepokojące wyniki podczas badania powinny skłonić nas do odwiedzenia specjalisty – diabetologa lub endokrynologa, który skieruje nas na dalsze szczegółowe badania.
Więcej informacji na temat badania insulinoodporności na naszym blogu: diagnostyka IO
Z dietetycznego punktu widzenia ważne jest spożywanie regularnych posiłków bez długich przerw między nimi. Powinno się dostarczać organizmowi substancji, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ważną rolę odegrają w tym pokarmy bogate w magnez, witaminy z grupy B i tryptofan (aminokwas).
Więcej informacji na temat diety podczas menstruacji na naszym blogu: dieta podczas okresu
Dieta musi być zgodna z zasadami zdrowego żywienia. Polega na jedzeniu 4-5 małych posiłków co 3-4 godziny. Ważne jest nawodnienie, czyli picie od 1,5 do 2 litrów płynów dziennie. Spośród produktów zbożowych wybieraj grubo mielone pełne ziarna.
Więcej informacji na temat diety z niskim indeksem glikemicznym na naszym blogu: dieta z niskim IG
Niestety żadna dieta sama w sobie nie prowadzi do wzrostu tkanki mięśniowej. Synteza i rozwój mięśni to proces, który zachodzi poprzez połączenie odpowiedniej aktywności fizycznej i ćwiczeń oraz odpowiedniej diety i dostarczania makroskładników.
Więcej informacji na temat diety na rozbudowę mięśni na naszym blogu: dieta na masę mięśniową