Najczęściej zadawane pytania

1. W ile schudnę?

Redukcja masy ciała powinna być stopniowa i wynosić ok. 0,5-0,8 kg tygodniowo, tj. ok. 2-3 kg miesięcznie. Jeżeli chcesz schudnąć 5 kg to 1,5-2 miesiące prawdopodobnie będą wystarczające, natomiast jeżeli masz do zrzucenia 15-20 kg to potrzebujesz zdecydowanie więcej czasu- 5-6 miesięcy. Takie tempo zapewnia najlepsze efekty i zapobiega występowaniu efektu jo-jo. W wyjątkowych sytuacjach (np. niedoczynność tarczycy, insulinooporność, wcześniejsze próby odchudzania) tempo odchudzania może być wolniejsze z powodu współistniejących dolegliwości lub zwolnionego metabolizmu. Podczas trwania programu żywieniowego można zauważyć, że najszybciej gubimy kilogramy na początku odchudzania – wtedy metabolizm pracuje na pełnych obrotach, najwolniej natomiast pod koniec odchudzania.

2. Jak zrzucić tłuszcz z brzucha?

Redukcja tkanki tłuszczowej zachodzi najintensywniej w miejscach, gdzie głównie jest ona zgromadzona. Natomiast tkanka tłuszczowa podczas odchudzania będzie redukowana z całego organizmu. Jeżeli należysz do osób, u których gromadzi się ona głównie na brzuchu, jest duża szansa, że podczas odchudzania najwięcej tkanki tłuszczowej zgubisz w obrębie okolic brzucha. Najbardziej skuteczną metodą, aby zrzucić tłuszcz z brzucha jest zastosowanie tzw. ujemnego bilansu energetycznego przez dietetyka oraz wprowadzenie aktywności fizycznej.

3. Czy dostanę dietę 1200 kcal?

W naszej poradni każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Nie posiadamy diet „gotowców”, które trafiają do każdego pacjenta. Dla każdej osoby przygotowujemy osobny indywidualny plan żywieniowy dostosowany do jego potrzeb. Jeżeli jesteś drobną kobietką, która od zawsze je małe porcje, a zależy Ci na zrzuceniu 2-3 kg to duże prawdopodobieństwo, że plan dla Ciebie będzie skomponowany na nieco więcej niż 1200 kcal. Natomiast jeżeli jesteś postawnym mężczyzną, który je bardzo duże porcje i ma do zrzucenia przynajmniej 20 kg to z całą pewnością nie otrzymasz takiej diety.

4. Dlaczego nie wystarczy mi jedna dieta? Ja mogę jeść w kółko to samo.

W czasie odchudzania gubimy kilogramy, a to pociąga za sobą spadek spoczynkowej przemiany materii, która jest zależna od wymiarów ciała. Szczupła osoba potrzebuje mniej energii na utrzymanie podstawowych funkcji życiowych niż osoba otyła. Zatem kaloryczność diety powinna się zmieniać wraz z ubytkiem kilogramów. Dlatego podczas kuracji odchudzającej dietetyk zmienia diety, dostosowując wartość kaloryczną do aktualnego zapotrzebowania.

5. Podobno owoce i warzywa można jeść w dowolnych ilościach, czy to prawda?

Warzywa mają niską wartość energetyczną, dlatego można je jeść w większych ilościach. Natomiast owoce są źródłem cukru oraz mają wyższą wartość energetyczną, dlatego powinny się znajdować w diecie w kontrolowanych ilościach. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez pacjentów jest myśl, że skoro owoce są zdrowe, można je jeść w nieograniczonych ilościach. Jest to widoczne zwłaszcza w miesiącach, kiedy dojrzewają owoce sezonowe.

6. Czy muszę zrezygnować z chleba i ziemniaków?

Podczas odchudzania nie ma potrzeby rezygnacji z chleba i ziemniaków. Chleb razowy będzie dobrym źródłem węglowodanów złożonych i błonnika. Ziemniaki natomiast można stosować zamiennie z kaszą. Najważniejsza podczas odchudzania jest wartość energetyczna diety, czyli chleb i ziemniaki mogą się pojawiać, ale w określonej ilości.

7. Słyszałam, że najlepsza jest dieta bez glutenu i bez laktozy, to prawda?

Dieta bez glutenu i laktozy, która ma zbyt wysoką wartość energetyczną nie spowoduje, że schudniesz. Eliminacja glutenu i laktozy jest wskazana tylko u osób, u których są do tego powody. Jeżeli chodzi o laktozę to wskazana jest jej eliminacja u osób cierpiących na nietolerancję laktozy. Natomiast gluten powinno wykluczać się u osób z celiakią. Samodzielne przechodzenie na dietę bez glutenu i laktozy, bez konkretnych wskazań, może przynieść więcej szkód niż korzyści, dlatego takie decyzje należy konsultować z lekarzem i dietetykiem.

8. Jakich błędów unikać przy odchudzaniu?

Podczas odchudzania należy przede wszystkim unikać bardzo niskokalorycznych diet, czyli nie jedzenia. Może to wpłynąć na obniżenie tempa metabolizmu i wbrew pozorom utrudni skuteczne odchudzanie oraz zwiększy ryzyko wystąpienia efektu jojo. Dodatkowo należy unikać monotonnych diet, wykluczających większość produktów. Może to doprowadzić do złego samopoczucia i wystąpienia niedoborów, co zmniejsza szansę na sukces i może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia.

9. Ile posiłków dziennie powinno się jeść?

Dla większości osób 4-5 posiłków dziennie jest najlepszym rozwiązaniem. Posiłki powinny być spożywane co 3-4 godziny. W zależności od tego o której godzinie wstajesz i kładziesz się spać będzie zależało, czy lepszym rozwiązaniem będzie 5-6 posiłków, czy 4-5 zdecydowanie wystarczy.

10. Co to jest wskaźnik BMI?

Wskaźnik BMI, czyli wskaźnik masy ciała, jest to współczynnik mówiący o stosunku masy ciała do wzrostu. Można go obliczyć dzieląc masę ciała (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. Wskazuje on, czy ten stosunek jest prawidłowy. Zbyt wysoki wskaźnik BMI wskazuje na nadwagę lub otyłość, natomiast zbyt niski wskazuje na niedowagę. Prawidłowe wartości wskaźnika BMI mieszczą się w zakresie 18,5–24,99.

11. Czy można chudnąć nie ćwicząc?

Można. Jeżeli w diecie zostanie zastosowany tzw. ujemny bilans energetyczny, a dieta jest przestrzegana, to można chudnąć nie ćwicząc. Natomiast aktywność fizyczna wpływa korzystnie na proces odchudzania oraz stan zdrowia i samopoczucie. Umiarkowana aktywność fizyczna minimum 2-3 razy w tygodniu po 30-40 min jest zalecana w celu zachowania dobrego stanu zdrowia. Najlepsze efekty podczas odchudzania daje połączenie aktywności fizycznej z prawidłowym odżywianiem.

12. Jak poprawić metabolizm?

Najważniejszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę w celu przyspieszenia metabolizmu jest zadbanie o regularność posiłków. Dostarczając organizmowi energii co 3-4 godziny sprawiamy, że jest on spokojny o przypływ energii potrzebnej do funkcjonowania organizmu i nie magazynuje jej „na wszelki wypadek” w postaci tkanki tłuszczowej. Zbyt długie przerwy między posiłkami powodują, że organizm magazynuje tkankę tłuszczową na czarną godzinę, co sprzyja gromadzeniu się nadmiernych kilogramów. Dodatkowo warto zadbać o regularną aktywność fizyczną oraz delikatnie zwiększoną zawartość białka w diecie. Te 3 aspekty są podstawą jeżeli chcemy podkręcić przemianę materii.

13. Jak uniknąć efektu jo-jo?

Występuje kilka czynników, które wpływają na zmniejszenie ryzyka wystąpienia efektu jojo. Pierwszym z nich jest tempo chudnięcia. Powinno ono wynosić średnio 0,5 do 0,8 kg tygodniowo. Kolejny czynnik to wartość energetyczna diety, która ściśle wiąże się z tempem chudnięcia. Jeżeli osoba, która do tej pory jadła bardzo duże porcje zacznie stosować dietę 1200 kcal, będzie to dla niej zdecydowanie za mało, a masa ciała będzie spadać zbyt szybko. Wiąże się to ze spadkiem tempa metabolizmu, utratą masy mięśniowej oraz zwiększeniem ryzyka wystąpienia efektu jojo, kiedy osoba odchudzająca się wróci do spożywania większych porcji. Odchudzanie pod kontrolą dietetyka zapewnia odpowiednią wartość kaloryczną diety, a co za tym idzie, odpowiednie tempo redukcji tkanki tłuszczowej. Dodatkowo po okresie odchudzania pacjent przechodzi przez etap stabilizacji, czyli stopniowego zwiększania kaloryczności diety, co dodatkowo zapobiega wystąpieniu efektu jojo. Jest jeden czynnik, który prawdopodobnie spowoduje, że nadmierne kilogramy wrócą. Jeżeli pacjent wróci w 100% do swoich wcześniejszych nawyków żywieniowych, które doprowadziły go do nadwagi lub otyłości, prawdopodobnie doprowadzi go to kolejny raz do zgromadzenia nadmiaru tkanki tłuszczowej.

14. Czy muszę zażywać te wszystkie suplementy, żeby schudnąć?

Nie. Do skutecznego odchudzania nie potrzeba żadnych suplementów diety na odchudzanie. Najważniejsza jest wartość energetyczna diety oraz wprowadzenie aktywności fizycznej. Jeżeli bilans energetyczny (różnica pomiędzy spożyciem energii, a wydatkiem energii) jest dodatni to żadne suplementy diety nie pomogą w zrzuceniu zbędnych kilogramów.

15. Słyszałam, że nie powinnam jeść owoców po 17, czy to prawda?

Nie, to nieprawda. Najważniejsze ile zjadamy w ciągu całego dnia. Jeżeli owoce jemy po 17, ale w ciągu całego dnia dostarczamy odpowiednią ilość kalorii to schudniemy. Jeżeli nie jemy owoców po 17, ale w ciągu dnia dostarczamy za dużo kalorii to i tak przytyjemy. Należy zwrócić uwagę, że często pacjenci boją się jeść owoce po 17, ale chipsy, paluszki, piwo lub fast foody już nie, chociaż jest to zdecydowanie bardziej kaloryczne i prowadzące do nadmiernych kilogramów niż owoce.

16. Czy to prawda, że nie powinno się nic jeść po 18?

Nie, to nieprawda. Ostatni posiłek powinien być spożywany 3-4 godziny przed snem. Jeżeli kładziesz się spać o godzinie 21/22 to ostatni posiłek o godzinie 18:00 jest odpowiedni. Natomiast jeżeli jesteś nocnym Markiem i nie pamiętasz kiedy ostatnio zasnąłeś przed 24 to ostatni posiłek o godzinie 18:00 jest zdecydowanie niewskazany. Z pewności przed zaśnięciem poczujesz duży głód, a przerwa 6 godzinna pomiędzy posiłkiem, a snem to zbyt długo. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest przesunięcie kolacji na godzinę 20/21.

17. Jak poradzić sobie z napadami ochoty na słodycze?

W momencie kiedy napada nas ochota na coś słodkiego najlepiej sięgnąć po zdrowszy zamiennik słodyczy, czyli np. owoc, samodzielnie przygotowane ciasto lub batoniki, pasek gorzkiej czekolady. Ważne jest, aby kontrolować częstotliwość „napadów”. Jeżeli jest to raz w tygodniu, to nie powinno to wpłynąć diametralnie na proces odchudzania. Natomiast jeżeli „napady” zdarzają się codziennie lub nawet kilka razy dziennie to zdecydowanie może to wpłynąć na tempo odchudzania. Najważniejszą zasadą jaką należy przestrzegać, aby zminimalizować chęć na słodycze jest regularność posiłków i nie dopuszczanie do wystąpienia dużego głodu.

18. Jak zacząć odchudzanie?

Odchudzanie najlepiej zacząć od konsultacji u dobrego dietetyka, który na podstawie informacji uzyskanych podczas pierwszej wizyty ustali indywidualny plan żywieniowy oraz przekaże najważniejsze wskazówki dotyczące zdrowego i skutecznego odchudzania. Odchudzanie warto także zacząć od włączenia aktywności fizycznej oraz znalezienia konkretnego celu, który zwiększy stopień motywacji.

19. Czy można chudnąć nie ćwicząc?

Można. Jeżeli w diecie zostanie zastosowany tzw. ujemny bilans energetyczny, a dieta jest przestrzegana, to można chudnąć nie ćwicząc. Natomiast aktywność fizyczna wpływa korzystnie na proces odchudzania oraz stan zdrowia i samopoczucie. Umiarkowana aktywność fizyczna minimum 2-3 razy w tygodniu po 30-40 min jest zalecana w celu zachowania dobrego stanu zdrowia. Najlepsze efekty podczas odchudzania daje połączenie aktywności fizycznej z prawidłowym odżywianiem.

20. Czy odchudzanie ma wpływ na miesiączkę?

Odchudzanie może mieć wpływ na miesiączkę. Jeżeli wartość energetyczna diety jest zbyt niska dla organizmu, może to wpłynąć na poziom hormonów i spowodować zaburzenia miesiączkowania lub zatrzymanie miesiączki. Problem najczęściej występuje u dziewczynek i kobiet aktywnych fizycznie oraz odchudzających się lub starających się utrzymać niską masę ciała, u których tzw. niska dostępność energii doprowadza do zaburzeń miesiączkowania.

21. Jak wybrać dobrego dietetyka?

Dobry dietetyk to taki, który ukończył studia I i II stopnia związane z dietetyką i żywieniem człowieka oraz posiada doświadczenie w pracy z pacjentem. Dobry dietetyk wykorzystuje wiedzę teoretyczną, którą zdobył podczas 5 lat nauki z praktyką, której nauczył się podczas zdobywania doświadczenia zawodowego. Skuteczny dietetyk potrafi dostosować plan żywieniowy do stylu życia, umiejętności kulinarnych oraz preferencji smakowych pacjenta oraz kontrolować jego wyniki i wprowadzać modyfikacje, umożliwiające zrzucanie kolejnych zbędnych kilogramów. Zawód dietetyka niestety nie jest na razie regulowany prawnie, dlatego osoby po krótkich kursach mogą nazywać się dietetykami, natomiast ich wiedza może znacznie odbiegać od specjalistów po studiach. Dodatkowo wybierając dietetyka warto wybrać osobę, którą po prostu się lubi i chętnie do niej przychodzi. Współpraca z osobą, której nie darzy się sympatią i zaufaniem może nie przynieść oczekiwanych rezultatów i znacząco wpłynąć na spadek motywacji. Lubimy przebywać w gronie osób, wśród których czujemy się dobrze, więc ten aspekt jest równie istotny co wiedza i doświadczenie wybranego dietetyka.

22. Czy odchudzanie w gabinecie dietetycznym jest skuteczne?

Odchudzanie w gabinecie dietetycznym jest przede wszystkim bezpieczne, ponieważ pacjent jest pod stałą kontrolą doświadczonego dietetyka. Natomiast, czy odchudzanie w gabinecie dietetycznym jest skuteczne zależy przede wszystkim od motywacji pacjenta i stopnia realizacji zaleceń, które przekazał dietetyk. Należy pamiętać, że samo przyjście do gabinetu dietetycznego nie spowoduje, że zbędne kilogramy znikną same. Dietetyk daje narzędzie, które pozwala na bezpieczne i skuteczne odchudzanie, natomiast realizacja jest już po stronie pacjenta. Zalecenia i indywidualny plan żywieniowy są dostosowane do godzin pracy, możliwości kulinarnych i preferencji smakowych pacjenta. Dietetyk dodatkowo dba także o stopień motywacji osoby odchudzającej się, natomiast jeżeli do gabinetu trafia pacjent, który nie chce nic zmienić, a stopień motywacji jest bliski zera, to odchudzanie może zakończyć się niepowodzeniem.

dobry dietetyk przeworsk
dietetyk rzeszów
gabinet-dietetyczny-rzeszów

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij