działanie berberyny
Berberyna w leczeniu insulinooporności
13 kwietnia 2022
produkty na trawienie
Jakie produkty poprawiają trawienie
30 maja 2022
Pokaż wszystkie

Cierpliwość w odchudzaniu

wytrwałe odchudzanie

Odchudzanie wymaga cierpliwości


Według Słownika Języka Polskiego „cierpliwość to cecha kogoś, kto spokojnie i przez długi czas potrafi znosić przykrości lub monotonię sytuacji, w której się znajduje”.
Sama definicja tłumaczy nam już dlaczego właśnie cierpliwość jest tak potrzebna w trakcie odchudzania. Odchudzanie zazwyczaj jest procesem długotrwałym. Tak jak nie nagromadziliśmy nadprogramowych kilogramów w tydzień tak samo nie uda nam się ich pozbyć w ciągu tygodnia. 

Odchudzanie jest procesem długofalowym i wymaga czasu oraz cierpliwości

Z powodu braku cierpliwości dajemy się nabrać na diety cud, które obiecują na szybki ubytek masy ciała w krótkim czasie. Niestety diety takie będą nieskuteczne. Jeżeli przyniosą nam jakieś efekty to będą one krótkotrwałe, a „efekt jojo” może być ogromny. Nie dajmy się więc nabrać na żadne obietnice bez pokrycia i zadbajmy o prawidłowe żywienie.


Najtrudniejszym elementem odchudzania jest to, że musimy zmienić swoje nieraz wieloletnie przyzwyczajenia, preferencje i upodobania. Takie zmiany powodują psychiczny dyskomfort i poczucie utraty czegoś co znamy. Wprowadza to nas w stan niepokoju a nieraz nawet lęku. Niestety, aby odchudzanie było skuteczne taki stan, musi być długotrwały. Dzięki temu nowa codzienność stanie się naszym nawykiem, a nie tylko odstępstwem od normy. 

Odchudzanie należy traktować jak maraton, który doprowadza nas do celu, a nie jak sprint. 

Żeby cały proces był skuteczny musimy nauczyć się żyć w nowy sposób i dbać o odżywianie nawet po skończonej redukcji masy ciała.
Cierpliwość to cecha nad którą możemy pracować. Istnieje wiele psychologicznych ćwiczeń, które poprawią cierpliwość i ułatwią opanowanie swoich emocji w danej sytuacji. Jeżeli chodzi o cierpliwość w odchudzaniu, również możemy poczynić kilka kroków, które nam pomogą wytrwać w działaniu. 


Jak wytrwać w odchudzaniu

Oto kilka rad pomocnych w umocnieniu wytrwałości:


brak motywacji w odchudzaniu

Obserwuj swoje reakcje

Zaobserwuj momenty kiedy najczęściej się łamiesz i znajdź przyczynę. Może okazać się, ze jesteś w stanie ominąć takie sytuacje lub z nich wybrnąć.


wytrwałość w odchudzaniu

Wyeliminuj przeciwności

Wyeliminuj ze swojego otoczenia rzeczy, które wpływają niekorzystnie na Twoją motywację. Przykładowo Twój partner nie wspiera Cię podczas odchudzania i zajada się przy Tobie słodkościami – poproś go by tego nie robił lub w miarę możliwości zjadał smakołyki bez Twojej obecności.


niezdrowe przekaski

Usuń z zasięgu ręki przekąski

 Z otoczenia usuń przekąski, słodycze, które mogą powodować odstępstwa od diety. Znacznie łatwiej będzie się bez nich obyć kiedy będę ukryte w szafce lub będziesz musieć po nie specjalnie pojechać do sklepu niż w momencie kiedy będą leżeć na stole i wystarczy sięgnąć po nie ręką


jak schudnąć

Odpieraj pokusy

Pamiętaj, że nieodparta ochota na konkretny produkt trwa od kilku do kilkunastu minut. Poczekaj chwilę i po tym czasie zastanów się czy na pewno powinieneś to zjeść, zrób herbatę, zajmij się czymś.


przeciwności w odchudzaniu

Zmień myślenie

Myśl o odchudzaniu jak o czasie zmiany nawyków żywieniowych, a nie szybkiej drodze to celu.


nieskuteczna dieta

Nie ufaj dietom cud

Nie ufaj dietom cud, które pomogą Ci osiągnąć efekt w bardzo krótkim czasie.


potknięcia w ochudzaniu

Nie przejmuj się potknięciami

Nie traktuj potknięcia jako koniec odchudzania. Jedno odstępstwo od normy nie zaburza całego efektu.


wsparcie w odchudzaniu

Umacniaj cierpliwość

Pamiętaj, że cierpliwość to cecha którą można rozwijać i ulepszać. Im dłużej to robisz, tym Twoja cierpliwość będzie większa.


Podsumowanie

Mamy nadzieję, że te kilka rad pozwoli na poprawę i rozwój Waszej cierpliwości oraz umocni w walce z nadprogramowymi kilogramami. Nie zawsze jest lekko ale efekty wynagrodzą wszystkie trudy i wyrzeczenia. Ważne aby podchodzić do odchudzania z głową i odpowiedzialnością, ponieważ nieprawidłowa redukcja masy ciała może przyczynić się do wielu negatywnych skutków. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który przygotuje profesjonalny plan żywieniowy i w chwilach zwątpienia podniesie na duchu i zmotywuje do dalszej pracy.


Jeśli masz problem z motywacją i wytrwałością w odchudzaniu i wciąż borykasz się z efektem jojo, skontaktuj się ze sprawdzonym dietetykiem, który pomoże Ci wyeliminować wszelkie przeciwności.  W przypadku, gdy nie wiesz jak rozpocząć swoje odchudzanie, by  było optymalna dla Twojego zdrowia i samopoczucia, skontaktuj się z nami i poznaj pełną ofertą cenniki poradni dietetycznej.

Zapraszamy na wizyty do naszych dietetyków w Rzeszowie i Przemyślu oraz na konsultacje dietetyczne online.

Autor tekstu:  mgr Patrycja Korda

dietetyk

Gabinet Dietetyczny Vital Rzeszów

https://dietetyk-vital.pl/wp-content/uploads/2015/09/logo-vital-2.png

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij