właściwości borówki amerykańskiej
Borówka amerykańska – „eliksir młodości”
4 września 2016
analiza składu ciała w Przemyślu
Darmowa analiza składu ciała w Przemyślu
26 września 2016
Pokaż wszystkie

Analiza Składu Ciała

analiza składu ciała u dietetyka

Podczas wizyty w naszej poradni, zarówno pierwszej jak i kontrolnej, wykonywana jest analiza składu ciała za pomocą metody BIA (analiza bioimpedancja elektrycznej ciała ludzkiego). Jest to wiarygodny, nieinwazyjny i skuteczny sposób na dokonanie analizy składu ciała. Dzięki jej przeprowadzeniu precyzyjnie badana jest zawartość i dystrybucja, tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej, a także masa kości i całkowita ilość wody w organizmie. Padanie polega na pomiarze oporu ciała, przez które przepuszczany jest prąd o niskim natężeniu tak zwany impuls biolektromagnetyczny.


 

analiza składu ciała

Parametry oznaczane podczas pomiaru

 • całkowita masa ciała,
 • masa tkanki tłuszczowej,
 • masa mięśni szkieletowych,
 • całkowita zawartość wody,
 • ilość wiscelarnej tkanki tłuszczowej, która znajduje się wewnątrz jamy brzusznej czy klatki piersiowej i otacza takie narządy jak serce czy nerki. Jest to parametr, którego wysoki poziom jest szczególnie niebezpieczny dla naszego zdrowia. Wysokie wartości sugerują zwiększone ryzyko rozwoju chorób takich jak cukrzyca, insulinooporność, stłuszczenie wątroby czy choroby układu sercowo – naczyniowego,
 • stosunek wody, wewnątrzkomórkowej do zewnątrzkomórkowej (co jest bardzo istotne u osób chorych, zmagających się z obrzękami)
 • BIA pozwala nam na pomiar rozmieszczenia tkanki tłuszczowej i mięśniowej na poszczególnych segmentach ciała.
pomiar ciała u dietetyka

Pomiary masy ciała

Pomiary masy ciała są wykonywane z dokładnością do 100g. Z uwagi na to podczas pomiaru istotna bywa nieraz posiadana biżuteria czy np. pasek do spodni. Dzięki wszystkim wspomnianym parametrom i wysokiej czułości urządzenia, które posiadamy możemy bardzo skrupulatnie monitorować proces leczenia dietetycznego i zmian w historii masy ciała.

Przed pomiarem należy spełnić kilka kryteriów.

 • Najlepiej aby pacjent nie spożywał alkoholu do 12 godzin przed badaniem nie jadł posiłku do dwóch godzin przed badaniem.
 • Na 12 h przed analizą warto powstrzymać się od intensywnego wysiłku fizycznego.
 • Bezpośrednio przed samym pomiarem oddać mocz.

Warto zwrócić uwagę na strój ponieważ podczas badania pacjent musi stanąć bosymi stopami na analizatorze, w związku z tym lepiej zrezygnować z rajstop czy podkolanówek. Ze względu na wysoką czułość pomiaru masy warto aby strój był dosyć lekki.


analiza ciała u dietetyka

Przebieg pomiaru

Podczas trwania badania pacjent staje bosymi stopami na zdezynfekowanych srebrnych płytkach pomiarowych. W dłoniach pacjenta również umieszczone są elektrody. Łagodne i nieszkodliwe impulsy elektryczne przewodzą ciało pacjenta. Pomiar możliwy jest dzięki zdolności przenikania prądu przez wodę, w którą bogate są mięśnie. Tkanka tłuszczowa stanowi natomiast opór dla płynącego prądu. Powstały w ten sposób opór jest mierzony i na podstawie równań matematycznych pozwala na określenie kilogramowych i procentowych wyników analizy.

Przeciwskazaniami do wykonania analizy składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej są:

 • Ciąża
 • Posiadanie wszczepionych rozruszników serca
 • Posiadanie metalowych implantów

Metoda BIA to jeden z najlepszych sposobów na pomiar masy i składu ciała. Warto kontrolować te elementy nie tylko w procesie odchudzania ale także podczas przebiegu różnych chorób lub w celu chociażby sprawdzenia i zaspokojenia ciekawości.


Na czym polega analiza składu ciała?


analiza ciała BIA

Analiza składu ciała jest przeprowadzana za pomocą różnych metod. Każda z nich ma swoje wady i zalety, a różnić się one mogą sposobem wykonywania pomiaru, wykorzystywanym sprzętem oraz dokładnością. Jedną z takich metod jest Analiza Impedancji Elektrycznej BIA (Bioelectrical Impedance Analysis).

BIA to nieinwazyjna metoda badania diagnostycznego, która umożliwia określenie składu ciała przy wykorzystaniu impedancji, czyli oporu elektrycznego tkanek. Tkanka tłuszczowa zawarta w ciele nie przewodzi niemal wcale prądu, w przeciwieństwie do wody, której duża ilość znajduje się w mięśniach. Dzięki tej różnicy, tkanki można łatwo od siebie odróżnić.

Analiza BIA dostarcza informacji czy dana osoba ma problem z nadwagą, otyłością czy wręcz przeciwnie z niedoborem masy ciała. Dzięki obliczeniu procentowej zawartości tkanki tłuszczowej oraz jej masy w kilogramach, urządzenie do analizy staje się bardzo pomocne przy określaniu ile tłuszczu należy się pozbyć. Badanie to służy również do monitorowania procesu odchudzania pacjenta, co ułatwia modyfikację zaleceń dietetycznych i dopasowanie ich do aktualnych potrzeb organizmu.skład ciała

Analiza składu ciała metodą BIA

 • jest wiarygodna i powtarzalna
 • nieinwazyjna, bezbolesna, bezpieczna
 • prosta i szybka w wykonaniu (badanie trwa maksymalnie kilka minut)
 • wyniki są dostępne od razu po badaniu

Istnieją również przeciwwskazania do wykonania tego badania. Analiza BIA nie może być wykonywana osobom:

 • z wszczepionym rozrusznikiem serca
 • z metalowymi implantami
 • kobietom w ciąży

Jeśli chcesz dokładnie dowiedzieć się na czym polega analiza składu ciała, umów się na spotkanie z dietetykiem – pierwsza wizyta u dietetyka! 


Zapoznaj się z naszą kompleksową ofertą usług dietetycznych . Zapraszamy do naszej poradni dietetycznej w Rzeszowie i Przemyślu, gdzie oferujemy między innymi: skuteczne odchudzanie pod okiem doświadczonego dietetyka,  diety odchudzające, diety dla aktywnych, diety w chorobach, diety dla kobiet w ciąży, konsultacje dietetyczne online. Jeśli nasz gabinet dietetyczny jest dla Ciebie niedostępny stacjonarnie,  skorzystaj z usług dietetycznych przez Internet i umów się na wizytę z naszym dietetykiem online. 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij