Dietetyk dziecięcy Rzeszów
Dietetyk dziecięcy to specjalista, który w odpowiedni sposób łączy wiedzę z zakresu zdrowego żywienia, pediatrii, chorób metabolicznych, alergologii oraz psychologii. Poradnictwo prowadzone jest już od momentu rozszerzania diety w pierwszym roku życia dziecka, a następnie przez kolejne etapy rozwoju. Dietetyk dziecięcy podczas realizowania całego procesu uwzględnienia najnowsze zalecenia dietetyczne oraz medyczne przy ścisłej współpracy z rodzicami.
Dietetyk dziecięcy w naszym gabinecie zajmuje się układaniem planów żywieniowych zarówno dla dzieci zdrowych, jak i dzieci z różnymi schorzeniami tj.:
- nadwagą, czy otyłością,
- niedożywieniem,
- alergiami lub nietolerancjami pokarmowymi,
- chorobami metabolicznymi, w tym cukrzycy i insulinooporność,
- zaburzeniami na tle psychologicznym.
Leczenie Otyłości Dzieci Rzeszów
Prawidłowo zrównoważona i zbilansowana dieta zapewnia dziecku wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju i wzrastania organizmu. W dzieciństwie zaczynają się kształtować nawyki żywieniowe i jeśli pojawią się błędy, mogą się one utrwalić, skutkując nieprawidłowościami w żywieniu dorosłego człowieka i otyłością. Żywienie w okresie dzieciństwa również w znacznym stopniu wpływa na stan zdrowia człowieka już dorosłego w późniejszym okresie życia.
Błędy żywieniowe popełnione przede wszystkim przez rodziców, ale również przez ośrodki żywienia zbiorowego, np. przedszkola, predysponują do rozwoju licznych schorzeń takich jak: otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze czy osteopenia i osteoporoza. Zwiększa się także ryzyko występowania próchnicy zębów, niedokrwistości, chorób układu krążenia, opóźnień wzrastania i dojrzewania.
Jeśli próbowaliśmy w jakiś sposób zmienić własne przyzwyczajenia żywieniowe, wiemy, że nie jest to proste. W końcu chodzi o zmianę nawyków, które towarzyszą nam niekiedy od bardzo dawna. Wydawać by się mogło, że zmiana nawyków u dzieci jest prostą rzeczą, wystarczy już od najmłodszych lat pokazać im, jak powinny jeść i one będą to naśladować. Otóż nie do końca taka zasada sprawdza się w praktyce. Bo o ile łatwiej jest zrozumieć osobie dorosłej, dlaczego warto jeść konkretne produkty, np. warzywa i jaki ma to wpływ na zdrowie, to do dziecka jest to dużo trudniejsze. Dziecko chce jeść to, co mu smakuje, to na co ma ochotę w danej chwili, nie to, co jest w mniemaniu rodzica zdrowe i co wyjdzie mu na dobre w życiu dorosłym.
Czy istnieje złoty środek, na to, w jaki sposób namówić dziecko do jedzenia wartościowego i zgodnego z jego upodobaniami?
Pewnie nie, bo każdy jest inny, ale można próbować stopniowo wprowadzać zmiany, które będą owocowały na długie lata i staną się nawykiem, dobrym nawykiem.
Jak wygląda wizyta u dietetyka dziecięcego?
1. | Wszystkie zmiany nawyków żywieniowych, na które próbujemy przygotować dziecko, wprowadzamy stopniowo. Zbyt dużo nowości na raz może je zniechęcić lub wręcz zbuntować przeciwko rodzicom i negatywnie nastawić do próbowania nowych produktów. Musimy pamiętać, że dzieci uczą się bardzo szybko, uczą się od osób, z którymi spędzają najwięcej czasu, a więc od rodziców, rodzeństwa, innych domowników. Zmiana nawyków żywieniowych nie może więc dotyczyć tylko samego dziecka, ale całej rodziny. |
2. | Zwracamy uwagę na ilość i jakość posiłków, które zjada dziecko w ciągu dnia. Czy jest ich zbyt dużo, czy zbyt mało, ale w dużych objętościach, czy dziecko dojada pomiędzy posiłkami, w trakcie zabawy, oglądania telewizji? Istotne jest wprowadzenie zasady spożywania posiłków przy wspólnym stole o konkretnych porach oraz kontrola dojadania pomiędzy posiłkami. Pokazuje to dziecku, że jedzenie jest ważne i potrzebne każdemu, ale nie ma potrzeby jedzenia co chwilę. |
3. | W trakcie regularnych wizyt staramy się uświadomić zarówno dzieciom, jak i rodzicom, że rolą jedzenia jest zaspokojenie głodu, odżywienie organizmu, zapewnienie jego prawidłowego wzrostu i rozwoju. Jedzenie nie może być nagrodą, pocieszeniem czy atrakcją podczas oglądania telewizji, czy gry na komputerze. Częstym i błędnym jest wymuszanie na dziecku zjedzenia posiłku, np. obiadu i nagradzanie jakąś słodkością. Dziecko szybko uczy się, że jedzenie może być walutą, że się należy, gdy poszło coś dobrze lub źle. To przyzwyczajenie w dzieciństwie staje się na tyle silne i utrwalone, że w przyszłości pełni funkcję nadrzędną. |
4. | Pracujemy stale nad zmianą nawyków żywieniowych. Planujemy wszystkie posiłki, aby uwzględnić makro- i mikro- składniki oraz aby dieta była w odpowiedni sposób zbilansowana. Uczymy dobrych nawyków picia wody. Młody organizm odwadnia się szybciej niż dorosły. Dziecko potrzebuje wody, ale bez zbędnych kalorii, które niosą kolorowe napoje gazowane czy słodkie soki przecierowe. Poprzez regularne podawanie posiłków w ciągu dnia i kontrolę słodkich przegryzek, jesteśmy w stanie zmniejszyć ochotę dziecka na słodkie napoje. Przyzwyczajajmy je do wody mineralnej. |
5. | Nieodłącznym elementem jest wprowadzenia aktywności fizycznej. Dzieci, podobnie jak dorośli, najchętniej podejmują się aktywności, która sprawia im przyjemność. Aby znaleźć swoją pasję dzieci, powinny próbować różnych aktywności i wybrać taką, która odpowiada im najbardziej. Sport i aktywność w wieku dziecięcym to zabawa i przyjemność, a przynajmniej tym powinna być. Aby wprowadzić u dziecka prawidłowe nawyki związane ze stylem życia, aktywność powinna być kojarzona z czymś przyjemnym. |
Wizyta u Dietetyka Dziecięcego
Umów swoje dziecko na wizytę konsultacyjną z naszym dietetykiem i rozpocznij skuteczną kurację odchudzającą i leczenie otyłości w Rzeszowie. Z nami Twoje dziecko nie tylko pozbędzie się otyłości ale zmieni i wprowadzi zdrowe nawyki żywieniowe.
Oferujemy zdrowe i skuteczne wyszczuplanie pod opieką doświadczonych dietetyków!
Sprawdź naszą ofertę i umów się na pierwszą wizytę w poradni dietetycznej lub zamów konsultację z dietetykiem przez Internet.
Autor tekstu: mgr Dorota Cieśla
dietetyk kliniczny Gabinet Dietetyczny Vital Rzeszów