dobry dietetyk rzeszow
Szybkie odchudzanie
13 listopada 2018
dobry dietetyk rzeszow
Czy głodówki wpływają na zdrowe i skuteczne odchudzanie
21 listopada 2018
Pokaż wszystkie

Zalecenia żywieniowe w chorobach nerek

Zalecenia żywieniowe w chorobach nerek

 

dietetyk kliniczny rzeszów

Racjonalna, dobrze zbilansowana dieta powinna być komponowana z dobrej jakości produktów, które dostarczą składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Prostym modelem żywienia, pokazującym z czego i w jakich ilościach powinna składać się dieta osób zdrowych jest piramida żywienia i aktywności fizycznej. Możemy z niej odczytać co powinno stanowić podstawę naszego żywienia oraz jakie produkty należy zjadać w mniejszych ilościach. Inaczej jest w przypadku osób chorych, kiedy cały narząd lub układ narządów nie spełniają w prawidłowy sposób swojej funkcji. Wówczas dieta powinna ulec modyfikacji, po to aby oszczędzić chory narząd i usprawnić funkcjonowanie organizmu.

.

 

 

Jednym z narządów, coraz częściej narażonym na uszkodzenia w wyniku stresu i „szybkiego życia” są nerki. Przyjrzymy się bliżej jaką rolę spełnia ten narząd w naszym organizmie.

Nerki to organ położony w tylnej ścianie jamy brzusznej na wysokości talii, składa się z wielu drobnych  kłębuszków, które pełnią funkcję filtrującą. Nerki odpowiadają również za:

  • regulacje cienienia krwidieta w chorobie nerek
  • regulacje ilości płynów w organizmie
  • wydalanie toksycznych produktów przemiany białek – mocznika, kreatyniny i innych związków azotowych
  • regulacje gospodarki wodno-elektrolitowej (skład płynów ustrojowych i ich objętość)
  • syntezę aktywnej formy witaminy D
  • wytwarzanie hormonów – erytropoetyny, odgrywającej ważną rolę w syntezie krwinek czerwonych.

 

Zaburzenie czynności nerek w istotny sposób wpływa na sprawność całego organizmu. Szybkie tempo życia, stres, nieprawidłowa dieta, skutkująca nadmierną masą ciała, predysponuje do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Nadciśnienie tętnicze z kolei jest najczęstszą przyczyną chorób nerek, gdyż to właśnie w nerkach są wydzielane substancje, które regulują ciśnienie krwi. Kolejnym czynnikiem, predysponującym do nieprawidłowej pracy nerek jest cukrzyca – niewyrównana może prowadzić do nefropatii cukrzycowej, a gromadzenie się złogów czy kamieni nerkowych upośledza pracę tego narządu.

 

W celu określenia sprawności nerek, wykonuje się badanie moczu i krwi. Istotnymi parametrami, które określą czy narząd ten pracuje prawidłowo jest:

  • kreatynina (badanie z krwi) – służy do określania przesączania kłębuszkowego
  • eGFR – współczynnik filtracji kłębuszkowej – pozwala na ocenę stopnia wydolności nerek
  • analiza składu chemicznego złogu – wykonywana przy podejrzeniu kamicy nerkowej w celu określenia rodzaju złogu

 

zasady żywieniowe w chorobach nerek

Żywienie osób, u których nerki wykazują cechy patologiczne powinno być ustalone indywidualnie.
O tym w jaki sposób bilansować dietę, będzie decydował stan odżywienia, choroba podstawowa (nerek) lub współistniejąca (dodatkowe schorzenia) oraz stan nerek.

Podstawową modyfikacją żywienia u osób z przewlekłą niewydolnością nerek jest ograniczenie ilości białka w diecie.

 

  • BIAŁKO

 

Ograniczenie białka w zależności od stopnia wydolności nerek powinny wynosić od 0,6 do 0,8 g/kg n.mc. W przypadku osób dializowanych z uwagi na utratę białka wraz z płynem dializacyjnym ilość białka powinna zostać zwiększona do 1-1,2 g/kg n.mc. Istotna jest też jakość spożywanego białka, minimum 50% powinno stanowić białko pełnowartościowe – pochodzenia zwierzęcego. Dieta niskobiałkowa pozwala na poprawę pracy nerek, poprzez mniejsze obciążenie tego narządu związkami azotowymi, tworzącymi się w wyniku rozkładu białek. Zmiana żywienia polegająca na zmniejszeniu podaży białka w diecie powinna odbywać się po konsultacji i pod nadzorem lekarza i dietetyka.

 

  • WARTOŚĆ ENERGETYCZNA DIETY

 

Bardzo ważna jest kontrola stanu odżywienia. Osoby z niewydolnością nerek częściej narażone są na niedożywienie białkowo-kaloryczne. Zapotrzebowanie energetyczne osób z przewlekłą chorobą nerek należy zwiększyć do 30-35g/kg n.mc. 

 

  • WĘGLOWODANY

 

W diecie istotna jest również odpowiednia podaż węglowodanów. Węglowodany powinny stanowić 50-60% zapotrzebowania energetycznego. Ich głównym źródłem powinny być pieczywo razowe, kasze, ryże i makarony pełnoziarniste oraz warzywa. Niektóre z warzyw są źródłem potasu, który należy kontrolować, gdyż nadmierna jego ilość może skutkować zaburzeniem rytmu serca. Przykładem warzyw bogatych w potas są m.in.: ziemniaki, pomidory, brokuły, dynia, marchew, warzywa liściaste.

Aby zmniejszyć ilość potasu w warzywach, można stosować, tzw. podwójne gotowanie, tj. moczenie warzyw w dużej ilości wody, kilkukrotne płukanie i gotowanie do miękkości.

 

 

  • TŁUSZCZE

 

Tłuszcze powinny uzupełniać dietę i dostarczać 25-30% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Wskazane jest ograniczenie tłuszczów zwierzęcych nasyconych, na korzyść tłuszczów jedno- i wielonienasyconych pochodzenia roślinnego. Szczególnie polecane są te, zawarte w tłuszczu rybim, olejach: rzepakowym, lnianym, oliwie z oliwek. Ten rodzaj tłuszczów wpływa na poprawę profilu lipidowego, obniżając poziom cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL oraz wykazują właściwości przeciwzapalne.

 

  • SÓD I FOSFOR

 

W diecie osób z chorobami nerek istotna jest kontrola sodu i fosforu. Ilość wydalanego sodu w przypadku przewlekłej niewydolności nerek ulega zmniejszeniu. Nadmiar sodu zgromadzony w organizmie prowadzi do zwiększonego pragnienia, zatrzymania wody, obrzęków i nadciśnienia tętniczego. Aby uniknąć nadmiaru sodu, z diety należy wyeliminować wszystkie produkty przetworzone z dodatkiem soli jak: konserwy, marynaty, produkty wędzone, koncentraty spożywcze z dodatkiem glutaminianu sodu czy słone przekąski.
Fosfor przez chore nerki, nie jest wydalany w prawidłowy sposób, a jego nadmiar w organizmie może prowadzić do odwapnienia i osteoporozy. Wiele artykułów spożywczych jest źródłem fosforu, dlatego komponując codzienną dietę należy wykorzystywać produkty jak najmniej przetworzone.

 

  • ŻELAZO

 

Choroby nerek mogą prowadzić do niedoborów żelaza, w wyniku jego niedostatecznego wchłaniania z przewodu pokarmowego. Z powodu braku erytropoetyny (hormonu, odgrywającego rolę w syntezie krwinek czerwonych), przyjmowane z posiłkami żelazo nie jest wykorzystywane do budowy hemoglobiny. Aby uzupełniać niedobory tego pierwiastka,

warto rozważyć suplementację, gdyż uzupełnianie tego pierwiastka z żywności będzie się wiązało ze wzrostem ilości białka lub potasu – jeśli wzbogacimy dietę o roślinne źródła żelaza.

 

  • PŁYNY

 

Ilość płynów, jaka powinna być przyjmowana przez osoby z chorobami nerek należy ustalić indywidualnie, gdyż zależeć będzie od obrzęków, nadciśnienia tętniczego i  ilości moczu wydalanego w ciągu doby.

 

Dieta osób z chorobami nerek ulega pewnym modyfikacjom i restrykcjom, jednak odpowiednie żywienie jest niezbędne w celu zachowania zdrowia, odpowiedniego odżywienia, dobrego samopoczucia oraz sprawności tego narządu.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij