Suplementacja dla zdrowia
Suplementacja zdrowego człowieka
15 stycznia 2024
Pokaż wszystkie

Jak wybrać dietetyka

wybierz dietetyka

Współpraca z dietetykiem


Kiedy stajemy przed decyzją o współpracy z dietetykiem, kluczowym krokiem jest dokładny wybór odpowiedniego specjalisty, który pomoże nam osiągnąć nasze cele zdrowotne. Nasz krótki poradnik zawiera kilka istotnych wskazówek, które ułatwią Ci wybór właściwego dietetyka. Po pierwsze, zwróć uwagę na doświadczenie i wykształcenie specjalisty, aby mieć pewność, że jesteś w rękach profesjonalisty. Kolejnym istotnym elementem jest sprawdzenie opinii i referencji innych pacjentów, co pozwoli uzyskać lepszy obraz umiejętności i skuteczności danego dietetyka. Ponadto, zadbaj o to, aby wybrany specjalista dostosowywał plan żywieniowy do Twoich indywidualnych potrzeb i stylu życia. 

 Świadome podejście do wyboru dietetyka zagwarantuje Ci skuteczną współpracę i osiągnięcie pożądanych rezultatów zdrowotnych.


jak wybrać dietetyka

Wykształcenie dietetyka

Po pierwsze wykształcenie. Istnieje duża różnica między osobą, która skończyła 2-tygodniowy kurs z dietetyki a taką, która ukończyła studia i może pochwalić się dyplomem uczelni wyższej. W czasie trwania studiów zdobywamy obszerną wiedzę nie tylko z zakresu układania jadłospisów, ale przede wszystkim jest to ogromna dawka wiedzy z zakresu biochemii, fizjologii, aby lepiej zrozumieć daną jednostkę chorobową i móc stworzyć dietę szytą na miarę naszego klienta. W przypadku kursu, który trwa zaledwie kilka dni, nie jesteśmy w stanie takiej wiedzy ani przekazać ani tym bardziej przyswoić. Niestety ciągły brak regulacji prawnej zawodu dietetyka sprawia, że coraz częściej osoby bez odpowiednich kwalifikacji nazywa siebie dietetykiem i otwiera poradnie dietetyczne lub oferuje usługi online jako influencer. Dietetykiem może zostać praktycznie każdy, kto ukończył studia, szkołę policealną lub kurs w tym kierunku. Często tacy „dietetycy” nazywają się trenerem zdrowego odżywiania czy dietcoachem. Ich niedostateczny poziom wiedzy może prowadzić do dezinformacji czy spowodować uszczerbek na zdrowiu potencjalnych pacjentów. Dlatego warto zapytać się bezpośrednio dietetyka przed wizytą o jego wykształcenie lub poszukać dyplomów ukończenia studiów licencjackich lub magisterskich oraz dodatkowych kursów. Możemy je często odszukać na prowadzonej przez danego dietetyka stronie internetowej.


najlepszy dietetyk

Konsultacja dietetyczna

Po drugie wyniki badań krwi. Jeśli dietetyk podchodzi profesjonalnie i indywidualnie do swojego podopiecznego to z pewnością zainteresuje się historią Twojej choroby, którą będzie chciał w możliwie dogłębny sposób przeanalizować. Poprosi Cię zatem o przyniesienie aktualnych badań lub zleci ich wykonanie. Gdy spotykasz się z sytuacją, w której specjalista nie potrzebuje Twoich badań mimo iż przed wizytą informujesz go o swoim nie do końca prawidłowym stanie zdrowia, może warto wybrać się do innego dietetyka.


Po trzecie suplementy. Dobry dietetyk nie stawia suplementów ponad prawidłowym odżywianiem oraz nie zaproponuje Ci cudownych suplementów diety na szybkie zredukowanie masy ciała. Takie postępowanie jedynie co może odchudzić to Nasz portfel i przy tym dodatkowo doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia jeśli zastosujemy suplementy diety o niewiadomym pochodzeniu wraz z bardzo niskokaloryczną dietą rzędu 1000 kalorii. Należy zdać sobie sprawę, że chudniemy przez odpowiednio dopasowany deficyt kaloryczny, a nie przez sugerowany suplement.
Po czwarte dieta. Dieta dla każdego pacjenta jest układana indywidualnie. Dopiero, gdy dietetyk otrzyma kompletną dokumentację dotyczącą naszego stanu zdrowia, przeprowadzi dokładny wywiad zdrowotny i żywieniowy – rozpocznie on układanie jadłospisu, dopasowanego nie tylko pod daną jednostkę chorobową ale również pod preferencje żywieniowe i możliwości pacjenta. Jeśli zatem od razu po wizycie specjalista wręcza ci gotową już dietę, musisz wiedzieć, że nie jest ona dopasowana indywidualnie pod Twoje potrzeby.
Po piąte cena. Zarówno cały proces edukacji, ciągłe szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje to ogromne koszty jakie podejmuje dietetyk. Wizyta u dietetyka – przeprowadzenie wywiadu, przekazanie adekwatnej wiedzy i ułożenie jadłospisu zajmuje około 3-4 godziny, dlatego jeśli cena usługi dietetycznej oscyluje w granicy 50 zł to z pewnością nie trafiłeś pod dobry adres. Cena wizyty u profesjonalnego dietetyka powinna wynosić około 80-150 zł, zaś koszt za 2 tygodniowy jadłospis waha się w granicy 100-250 zł.
Po szóste opinie. Opinie i komentarze poprzednich pacjentów mogą być bardzo pomocne i podpowiedzieć, czy warto udać się do konkretnego gabinetu dietetycznego. Opinie jakie dostaniemy o danym specjaliście powinniśmy brać pod uwagę lecz nie powinniśmy się tylko nimi kierować, gdyż nie jesteśmy w stanie zweryfikować tych informacji. Gdy już znajdziesz swojego idealnego specjalistę dodajmy w sieci opinię na jego temat, będzie to dużą pomocą dla innych zainteresowanych.

Podsumowanie


Jeśli poszukujesz odpowiedniego dietetyka dla siebie, serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług Poradni Dietetycznej Vital. Nasi  doświadczeni dietetycy oferują indywidualne podejście do każdego pacjenta oraz skuteczne plany dietetyczne, które sprawiając, że zdrowe nawyki żywieniowe stają się łatwe do osiągnięcia.

  Sprawdź naszą ofertę i cennik,  przeglądnij opinie i metamorfozy naszych zadowolonych pacjentów

Zapraszamy do kontaktu z  dietetykiem w Rzeszowie  Przemyślu lub na wizytę dietetyczną online.

Autor tekstu: mgr Patrycja Korda

dietetyk
Gabinet Dietetyczny Vital Rzeszów

https://dietetyk-vital.pl/wp-content/uploads/2015/09/logo-vital-2.png

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij