poradnia dietetyczna rzeszów
Szkolenie dla pracowników firmy ŻYWIEC
23 czerwca 2016
ketchup pod lupą
„POD LUPĄ” – Ketchup
18 lipca 2016
Pokaż wszystkie

Sezon na bób

dania z bobem

Bób w diecie

Bób należy do jednych z najstarszych roślin uprawnych. Był znany już w starożytności! Nasiona bobu, podobnie jak większość roślin strączkowych, charakteryzują się wysoką wartością odżywczą. Być może to  jej wyjątkowe właściwości sprawiły, że roślina ta przetrwała aż do naszych czasów?

 

Bób ceni się nie tylko ze względu na jego walory smakowe i odżywcze, nasiona tej rośliny działają również leczniczo na nasz organizm. Wykazują bowiem zdolność obniżania poziomu cholesterolu we krwi, ponadto jako dobre źródło kwasu foliowego, wspomagają leczenie anemii megaloblastycznej.
Bób sprawdzi się jako alternatywa dla białka pochodzenia zwierzęcego. W 100g zawiera nieco ponad 7g tego składnika. Z tego względu jest cennym elementem diety wegetariańskiej. Posiada znikomą zawartość tłuszczu, dlatego jest zalecany osobom  z chorobami krążenia. Oprócz sporej zawartości białka oraz skrobii, jest również źródłem związków bioaktywnych – takich jak błonnik, oligosacharydy, witaminy czy składniki mineralne. Błonnik pokarmowy zapewnia uczucie sytości po posiłku, dlatego jest wskazany dla osób przebywających na diecie redukcyjnej. Dodatkowo wspomaga perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom i wpływa stabilizująco na poziom glukozy we krwi. Kolejnym aktywnym biologicznie składnikiem bobu są oligosacharydy. Obniżają one poziom cholesterolu we krwi, poprzez jego zwiększone wydalanie wraz z kwasami żółciowymi. Substancje te przyczyniają się do wzmocnienia odporności organizmu, pośrednicząc w hamowaniu rozwoju patogennych mikroorganizmów. Nasiona bobu, zawierają spore ilości składników mineralnych jak: żelazo, magnez, miedź, czy foliany. 100g bobu dostarcza 177mg folianów, co pokrywa dzienne zapotrzebowanie na ten składnik w ponad 40%. Ma to istotne znaczenie dla kobiet w ciąży, u których zapotrzebowanie na ten składnik znacząco wzrasta. Podobnie jak większość roślin strączkowych, jest źródłem witamin B1, B12, K oraz potasu.

Spożywanie bobu nie jest zalecane dla wszystkich. Z tego pokarmu powinny zrezygnować osoby będące na diecie łatwostrawnej oraz dzieci, gdyż może powodować wzdęcia. Powinny go unikać także chorujący na dnę moczanową z powodu dużej zawartości puryn w nasionach tej rośliny. Osobom
z chorobą Parkinsona nie zaleca się wprowadzania do diety tej rośliny, gdyż może ona osłabiać działanie leków.

Zdrowe przepisy z bobem

Jak dobrze wykorzystać bób w kuchni? Próbując nowych połączeń i smaków. Dzisiaj mamy dla Was propozycję na RISOTTO Z BOBEM I SUSZONYMI POMIDORAMI. Łatwe i szybkie danie, a najważniejsze, że smaczne!

bób w diecie

Składniki:

½ woreczka ryżu (paraboliczny/dziki/brązowy)

½ małej cebuli

1 ząbek czosnku

4 suszone pomidory

1 łyżeczka oliwy z oliwek

bulion

pełna garść bobu

łyżeczka startego parmezanu, pietruszka

Jak przygotować?

Jeżeli używamy ryż brązowy trzeba go najpierw ugotować na półtwardo. Oliwę rozgrzać w dużym rondlu, włożyć pokrojony czosnek i cebulę, smażyć przez 5 minut często mieszając aż cebula zmięknie. Dodać ryż i pokrojone suszone pomidory i wymieszać. Dodać bulion i doprowadzić do wrzenia, następnie dodać bób, zmniejszyć ogień i gotować kilka minut dolewając bulion w razie potrzeby. Można doprawić pieprzem. Pod koniec jak bób i ryż są ugotowane posypać parmezanem i koperkiem.

DSC_3407

Sprawdź nasze inne przepisy!

Dania z fasolki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij