wartości odżywcze jajka
Co z tym jajem ?
2 kwietnia 2017
skład jogurtów
„Pod lupą” – jogurt truskawkowy
27 lipca 2017
Pokaż wszystkie

Sezon na fasolkę szparagową

właściwości odżywcze fasolki

Fasolka szparagowa w diecie

Lato to czas, w którym uzupełniamy nasz jadłospis o sezonowe owoce i warzywa. Jednym z warzyw, które koniecznie powinno znaleźć się na naszych talerzach jest fasolka szparagowa. Możemy ją spotkać w dwóch odmianach żółtej i zielonej. Obie charakteryzuje wysoka wartość odżywcza, przy czym zielona fasolka jest bardziej zasobna w kwas foliowy i prowitaminę A, natomiast żółta w potas i fosfor.

Fasolka jest źródłem biologicznie aktywnych związków roślinnych – flawonoidów – niwelujących działanie szkodliwych wolnych rodników, przez co opóźnia procesy starzenia i chroni przed chorobami nowotworowymi oraz wspiera nasz układ immunologiczny, podnosząc odporność organizmu. Rośliny strączkowe uzupełniają dietę w fitoetrogeny – roślinne odpowiedniki kobiecych hormonów estrogenów. Włączając je do diety kobiet w okresie przekwitania, pomagają niwelować dolegliwości związane z menopauzą. Fasolka szparagowa to istotne źródło witamin E, C i K oraz z grupy B – odpowiedzialnych za prawidłową pracę układu nerwowego, poprawę sprawności intelektualnej oraz zdrowy wygląd włosów, skóry i paznokci. Zielona fasolka szparagowa dostarczy nam zeaksantyny – chroniącej wzrok przed zwyrodnieniem plamki żółtej.

fasolka szparagowa w diecie

Właściwości odżywcze fasolki szparagowej

Fasolkę szparagową najlepiej spożywać w sezonie ale warto o niej pamiętać przez cały rok. Mrożona fasolka szparagowa zachowuje większość wartości odżywczych. Roślin strączkowych, w tym również fasolki szparagowej nie należy spożywać na surowo, gdyż zawiera toksyczne glikozydy, przez co może wywołać ból brzucha, wymioty i biegunkę. Fasolka szparagowa idealnie sprawdzi się jako dodatek do dań mięsnych, zup, dań orientalnych czy sałatek. Strąki fasoli z powodzeniem mogą zastąpić makaron (np. spaghetti).

Poniżej kilka przepisów z wykorzystaniem fasolki szparagowej:fasolka szparagowa z wody

Fasolka szparagowa z wody z zarodkami (1 porcja):: 200g fasolki szparagowej, 1 płaska łyżeczka masła, 1 łyżeczka zarodków pszennych, sól. Fasolkę ugotować w lekko osolonej wodzie, odcedzić. Masło roztopić i połączyć z zarodkami pszennymi, polać fasolkę.

Indyk z kaszą bulgur, fasolką szparagową i oliwkami (1 porcja): 150g fileta z piersi indyka, 4 łyżki suchej kaszy bulgur, garść strąków fasolki szparagowej, 5-7 sztuk oliwek ze słoika, ½ cebuli, ząbek czosnku, 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego, woda/bulion, 1 łyżka oliwy z oliwek, oregano, bazylia, sól, pieprz. Fasolkę ugotować w lekko osolonej wodzie, odcedzić i pokroić w paseczki. Fileta umyć i pokroić w kostkę, obsypać solą, pieprzem ziołami i podsmażyć na patelni na oliwie. Cebulę pokroić w kostkę, zeszklić na patelni, dodać czosnek przeciśnięty przez praskę. Podgrzewać przez chwilę, następnie do zawartości patelni dorzucić bulgur i koncentrat. Zalać wodą i gotować do wchłonięcia wody/bulionu przez kaszę. Następnie dodać fasolkę, oliwki i indyka, dusić całość kilka minut. Wierzch posypać natką pietruszki.

kaszotto z fasalką

Kaszotto z indykiem, fasolką i cukinią (1 porcja): 150g mielonego mięsa z indyka, ¼ szklanki suchej kaszy pęczak, 150g zielonej fasolki szparagowej, ½ małej cukinii, ½ cebuli, szczypiorek, ½ szklanki bulionu, 1 łyżeczka sosu sojowego, sól, pieprz, 1 łyżka oliwy z oliwek. Kaszę przełożyć na patelnię, dodać oliwę i chwilę podsmażyć. Cebulę pokroić w kostkę i przełożyć na patelnię, zeszklić, oprószyć oregano. Do zawartości patelni dodać mięso, polać sosem sojowym i podsmażyć. Następnie wlać bulion, doprawić solą, pieprzem i  całość dusić ok. 20 minut. Fasolkę pokroić w paseczki, cukinię w kostkę. Dodać do zawartości patelni, przykryć i gotować do miękkości, mieszając od czasu do czasu. Wierzch posypać posiekanym szczypiorkiem.

 

Sałatka z zielonej fasolki szparagowej z pomidorami (1 porcja): garść zielonej fasolki szparagowej, 1 pomidor, ½ czerwonej cebuli, ser feta 40g, bazylia, oregano, 1 łyżka oliwy z oliwek, ½ łyżeczki musztardy, sok z cytryny, sól, pieprz. Fasolkę ugotować w lekko osolonej wodzie, odcedzić i pokroić. Pomidora i ser feta pokroić w kostkę, cebulę w piórka. Składniki sałatki wyłożyć na talerz. Oliwę połączyć z musztardą i sokiem z cytryny, dodać sól, pieprz i zioła, wymieszać. Powstałym dressingiem polać sałatkę i delikatnie wymieszać.

 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij