Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas odchudzania jest stosowanie restrykcyjnych, diet niskokalorycznych, ubogich w składniki odżywcze, monotonnych czy eliminacyjnych. Skutkują one niedoborami pokarmowymi, z których najczęstszym jest anemia. Anemia może występować nie tylko u osób szczupłych, ale także tych z nadwagą czy otyłością.
Anemia, czyli niedokrwistość jest definiowana jako spadek hemoglobiny poniżej 12g/dl u kobiet i poniżej 13g/dl u mężczyzn. Najczęstszą przyczyną anemii jest niedobór żelaza (anemia mikrocytarna), ale może być również spowodowana niedoborem witaminy B12 oraz kwasu foliowego (anemia megaloblastyczna).
Anemia częściej dotyczy kobiet, a do głównych przyczyn jej powstawania zalicza się:
▪ nieprawidłowo zbilansowana dieta
▪ nieodpowiednie proporcje składników w diecie
▪ nadmiar składników zaburzających wchłanianie żelaza
▪ dieta wegetariańska
▪ celiakia
▪ obfite krwawienia miesiączkowe
▪ wysoka aktywność fizyczna
▪ ciąża
Osoby z anemią będą zmagały się z takimi problemami jak:
▪ bladość skóry i brak energii
▪ słabsza odporność i częstsze infekcje
▪ obniżenie koncentracji
▪ zmniejszenie tolerancji na wysiłek fizyczny
▪ osłabienie kondycji włosów, skóry i paznokci
Aby uzupełnić niedobory żelaza w diecie należy wprowadzić produkty pochodzenia zwierzęcego mięso, ryby, owoce morza oraz orzechy, nasiona roślin strączkowych, zielone warzywa liściaste. Produkty pochodzenia zwierzęcego są źródłem żelaza hemowego, najlepiej przyswajalnego przez organizm.
Biodostępność żelaza, czyli jego wykorzystanie zależy nie tylko od spożycia produktów będących jego źródłem ale także od składników diety które ułatwiają lub utrudniają jego przyswajanie.
Do związków, które obniżają biodostępność żelaza należą:
▪ nadmierna ilość fosforanów i wapnia
▪ duża ilość związków antyodżywczych: fitynianów, szczawianów, polifenoli
▪ nadmierne spożycie tanin, których źródłem jest czarna herbata lub kofeiny obecnej w kawie
Przyswajalność żelaza poprawia:
▪ witamina C
▪ kiszonki (zawierają kwas mlekowy)
▪ lizyna (występuje w orzechach, nasionach strączkowych)
Źródłem żelaza w diecie roślinnej są przede wszystkim pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, orzechy oraz warzywa zielone. Wchłanianie żelaza z produktów roślinnych jest 3x mniejsze niż z produktów zwierzęcych, dlatego normy na żelazo dla osób będących na diecie wegetariańskiej są dużo wyższe niż osób uwzględniających w diecie produkty pochodzenia zwierzęcego.
Źródła żelaza w diecie:
Samodzielne komponowanie diety redukcyjnej, która nie doprowadzi do niedoborów składników odżywczych może być trudne, zwłaszcza że należy kontrolować ilość spożywanych kalorii. Podobnie w przypadku osób które mają problem z anemią i chcą się odchudzać oraz osób będących na diecie wegetariańskiej. Wówczas najlepiej zgłosić się po poradę do dietetyka, który pomoże skomponować dietę w taki sposób aby uzupełnić niedobory i wpłynąć na redukcję masy ciała. Poznaj jak może wyglądać skuteczna dieta odchudzająca. Odwiedź nas w gabinecie dietetycznym Vital w Rzeszowie. Dobry dietetyk pomoże Wam opracować dobrą i zdrową dietę dopasowaną indywidualnie do Waszych preferencji żywieniowych oraz potrzeb organizmu.
Autor tekstu: mgr Natalia Solecka
dietetyk kliniczny Gabinet Dietetyczny Vital Rzeszów
Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji
Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.